ABD'den 'vuralım ama ses çıkarmayın' mesajı

İran Silahlı Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Abdurrahim Musevi, ABD'nin kendilerine "Biz de bir noktayı vuralım ve siz buna ses çıkarmayın. Dava bu şekilde kapansın." mesajı gönderdiğini ileri sürdü.

ABD'den 'vuralım ama ses çıkarmayın' mesajı
ABD'den 'vuralım ama ses çıkarmayın' mesajı
GİRİŞ 21.09.2019 22:37 GÜNCELLEME 21.09.2019 22:39
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Musevi, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında, ABD'nin düşürülen İnsansız Hava Aracı (İHA) ve buna yönelik misillemesiyle ilgili iddialarda bulundu.

ABD'lilerin İran'a "Biz de bir noktayı vuralım ve siz buna ses çıkarmayın. Dava bu şekilde kapansın." şeklinde mesaj gönderdiğini iddia eden Musevi, Tahran yönetiminin buna "Eğer bir vurursanız 10 yersiniz." şeklinde cevap verdiğini söyledi.

Musevi, savaşın başlangıcının ABD'nin elinde olmasının mümkün olduğunu fakat bitişin İran'a bağlı olacağını savunarak, "Çatışma başlarsa inisiyatif bizim elimizde olacaktır ve belirlediğimiz zamana kadar çatışmalar devam edecektir." ifadelerini kullandı.

 

NE OLMUŞTU?

Devrim Muhafızları Ordusu, 20 Haziran'da Umman Körfezi kıyısındaki Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın karadan havaya atılan füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü doğrulamış ancak söz konusu İHA'nın "uluslararası hava sahasında" uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter'dan paylaştığı mesajında ABD'ye ait insansız hava aracını düşüren Tahran'a "İran çok büyük bir hata yaptı." sözleriyle tepki göstermiş ve 18 Temmuz'da Hürmüz Boğazı'nda, ABD Deniz Kuvvetlerine ait USS Boxer amfibik saldırı gemisi ve mürettebatının güvenliğini tehdit eden İran'a ait insansız hava aracını düşürdüklerini söylemişti.

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında artan gerginliğin çatışmaya dönüşmesinden endişe ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Vayyy
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd dünyaya güçlü olduğu şovunu Hollywood filmlerinde anlatabilir. Buda insanların bilinç altına yerleşir kabullenir. Gerçek savaş ortamında paralı abd askerlerin amaçsız para için savaşmasıyla Topraklarını imanla korumaya çalışan bir milletin arasında dağlar kadar fark vardır. Ve bu imana teknolojide eklenirse abd nin şansı yoktur. Abd önce halk arasına ajan gönderir Birliği kırar sonra demokrasi adına legalmiş gibi askerini barış adına gönderir. Bunuda savaş zannederek o ülkeye girdiğini düşünür adına zafer derler. Abd tarihinde Vietnama savaşmaya gitmiş ve başarısız olmuştur. Başkada savaştığı bir dönem yoktur.
  Cevapla
 • tersinim 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekte o ihaların gönderilmesi bir TEST idi. İran'ın vuruş gücünü ölçme amaçlıydı .İran ihaları vuramasa hava harekatı başlayacak ,İran bombalanacaktı.. İran'ın ihalar gibi uçakları da vurabilecek güce sahip olduğunun görülmesi nedeniyle vazgeçtiler.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Sebepler,sorunlar,oyunlar nedir bilmem ama bu mücadele ve savaşların sonunda Türkiye güçlü ve büyümüş çıkacak inşaAllah,buna inanıyorum.
  Cevapla
 • Özkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Danışıklı dövüş iran güvenilmez amerikaya hiç güvenilmez
  Cevapla
 • ALİ 1 yıl önce Şikayet Et
  İnnemel müminine ihvatun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Araç alacaklar dikkat! İşte taşıt kredisi faiz oranları…
Gerçek bir kahraman: Cezayirli Gazi Hasan Paşa!