Yunanistan'da ikna toplantısı! ABD yeni üsler kuracak

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, parlamentodaki partilerin temsilcileri ile bir araya gelip onları ABD ile imzalanması beklenen yeni savunma anlaşması hususunda bilgilendireceği belirtildi.

Yunanistan'da ikna toplantısı! ABD yeni üsler kuracak
Yunanistan'da ikna toplantısı! ABD yeni üsler kuracak
GİRİŞ 04.10.2019 13:55 GÜNCELLEME 04.10.2019 13:55
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'ın, ABD ile imzalanması beklenen anlaşma hakkında parlamentodaki partilerin temsilcileri ile yapacağı görüşmenin akşamüstünde tamamlanması bekleniyor.

ANLAŞMANIN YARIN İMZALANMASI BEKLENİYOR

Toplantıda ele alınacak anlaşmanın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun başkent Atina'da olacağı yarın imzalanması planlanıyor.

 

 

Toplantının öncesinde Dendias resmi Twitter hesabı üzerinden, "ABD ile yapılacak anlaşma Yunanistan'ın çıkarlarını koruyor ve Ege ile Doğu Akdeniz'de istikrar ve güvenliğin bir unsuru olacak. Karşımızdaki iyi bir anlaşma" açıklamasını yaptı.

Yunan basınına göre bir bitiş tarihi olmayan anlaşma, Yunanistan'da yeni üsler kurulmasını içeriyor.

 

 

Mevcut durumdaysa Yunanistan'ın güneyindeki Suda adasında bir Amerikan üssünün bulunmasına olanak veren anlaşmanın geçerlilik süresi her sene yeniden uzatılıyor. Yeni anlaşmanın imzalanmasına ise karşı çıkan partiler Pompeo'nun yarınki ziyareti öncesinde protesto çağrısı yapıyorlar.

PANAGIOTOPOULOS: ABD’Yİ YUNANİSTAN’DAKİ VARLIĞINI ARTIRMAYA İTEN TÜRKİYE

ABD'nin Yunanistan'daki askeri varlığını genişletmesinin önünü açacak anlaşma bir önceki gün de parlamentoda tartışılmıştı. Parlamentodaki oturumda Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ABD'nin Yunanistan'da yeni üsler kurma arayışına girmesine, Türkiye'nin 'davranışlarının' mahal verdiğini ifade etmişti. Panagiotopoulos'a göre 'Türkiye'nin Batı'dan ve güvenilir bir NATO ortağı olmaktan uzaklaşması, ABD'yi Yunanistan ile ilişkilerini güçlendirmeye yöneltiyor.'

MARINOS: ‘ÖLÜM ÜSLERİ’ ANLAŞMASI PARLAMENTO GÜNDEMİNDEN ÇIKARILSIN

Söz konusu oturumda Yunanistan Komünist Partisi milletvekili Giorgos Marinos ise anlaşmanın parlamento gündeminden geri çekilmesini ve 'ölüm üsleri' olarak bahsettiği yeni Amerikan üslerine ilişkin planlara son verilmesini istemişti. Marinos ayrıca Atina sakinlerini anlaşmayı protesto etmeleri için tepkilerini ortaya koymaya çağırmıştı.  

ETİKETLER
askeri üs
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Alp 11 ay önce Şikayet Et
  Almanya sağdı kuruttu. Son dönemde tekrar tülenmiş olacak ki şimdi Amerika sıraya girmiş sanırım.
  Cevapla
 • Murat 11 ay önce Şikayet Et
  Giorgos Marinos akıllı adammış
  Cevapla
 • avukat 11 ay önce Şikayet Et
  Lozan anlaşmasına ege adaları silahlandırılamaz, silahlandırılırsa savaş sebebi sayılmıştır. Yunanistan bu tutumundan vazgeçmezse türkiyeye yakın ege adalarına el konulmalıdır
  Cevapla
 • malatyalım 11 ay önce Şikayet Et
  siz kime sıgınırsanız sıgının . bizim Allahımız var . biz ancak Allahımıza sıgınırız vesselam
  Cevapla
 • UĞRBTN 11 ay önce Şikayet Et
  Korkunun ecele faydası varmı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savunma sanayinde devrim niteliğinde gelişme yaşandı! Oyunun kuralını değiştirecek
Alexander Sörloth rekor satışla listeye girdi!