Bir Avrupa ülkesi daha Türkiye'den yardım istedi!

İtalya ve İspanya'nın ardından Kuzey Makedonya da koronavirüs ile mücadele kapsamında Türkiye'den yardım talep etti. Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Dimitrov yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinesinden de bilgi aldık ve maske, koruyucu giysi ve testlerden oluşan yardımlar bugün açıklanacak" dedi.

Bir Avrupa ülkesi daha Türkiye'den yardım istedi!
Bir Avrupa ülkesi daha Türkiye'den yardım istedi!
GİRİŞ 06.04.2020 20:16 GÜNCELLEME 06.04.2020 20:16
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Türkiye'den yardım talep ettiklerini dile getirerek, "Dün gece geç saatlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinesinden de bilgi aldık ve maske, koruyucu giysi ve testlerden oluşan yardımlar bugün açıklanacak" dedi.

AB 4 MİLYON AVROLUK YARDIM YAPTI

Dimitrov, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Kuzey Makedonya'nın Kovid-19 ile mücadelede hangi ülkelerden yardım talep ettiklerine dair e-posta üzerinden gelen soruya cevap veren Dimitrov, AB'nin 4 milyon avroluk yardım yaptığını ve Norveç'in yardım yapacağını söyledi.

Dimitrov, Çin'den yardım talep edildiği ve bu yönde olumlu cevap aldıklarını, Hollanda'nın da Kovid-19 testleri göndererek yardımda bulunacağını belirtti.

TÜRKİYE'DEN DE YARDIM TALEP ETTİLER

Türkiye'den de yardım talep ettiklerini dile getiren Dimitrov, "Dün gece geç saatlerde Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ın kabinesinden de bilgi aldık ve maske, koruyucu giysi ve testlerden oluşan yardımlar bugün açıklanacak." şeklinde konuştu.

Szijjarto ise Kuzey Makedonya'ya koronavirüs ile mücadelede sağlık hizmetlerine yardımcı olmak amacıyla 100 bin koruyucu maske ve 5 bin koruyucu giysi bağışladıklarını söyledi.

Kovid-19 ile mücadelede AB üye ülkeleri arasındaki koordinasyonun çok yavaş olduğu görüşünü paylaşan Szijjarto, üye ülkelerin koronavirüsle mücadelede yalnız bırakıldıklarını hatırlattı.

İTALYA VE İSPANYA'YA DA YARDIM MALZEMESİ GÖNDERİLMİŞTİ

Türkiye, geçtiğimiz günlerde koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İtalya ve İspanya'ya sağlık malzemeleri göndermişti. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada,"Sn.Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, MSB'ye ait fabrika ve dikimevlerinde yerli ve milli imkânlarla üretilen; çeşitli tipte maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvıdan oluşan sağlık malzemeleri, COVID-19 ile mücadele kapsamında İtalya ve İspanya'ya TSK'ya ait uçak ile gönderilecek" ifadeleri kullanılmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
avrupa ülkesi
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Bio 5 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz adına yapılan tüm iyi dilekler için ( AMİN )
  Cevapla
 • İrfan Yıldız 5 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizin konfeksiyon yeteneğinin faydalarını görüyoruz. Bir haftada her çeşit binlerce maske tulum hazır evvelAllah
  Cevapla
 • Doktor eşi 5 ay önce Şikayet Et
  Rabbim cc HERDAİM ÜLKEMİZİN, DEVLETİMİZİN, MİLKETİMİZİN ve REİSİN yaar ve yardımcısı olsun inşaAllah amiiiin aminn amiiiin aminn amiiiin aminn amiiiin
  Cevapla
 • Yusuf Yıldız 5 ay önce Şikayet Et
  Ya rabi devletimizi yardım et milletimize şuur ver
  Cevapla
 • Doktor eşi 5 ay önce Şikayet Et
  Amin amin amin inşaAllah
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Koca'dan yüz yüze eğitim ile ilgili net mesaj!
İstanbul Deprem Haritası yayınlandı! İşte en riskli bölgeler...