Himalayalar karantinanın etkisiyle 30 yıl sonra net olarak göründü

1,4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’da corona virüs nedeniyle uygulan 21 günlük karantina nedeniyle hava kirliliği büyük ölçüde azaldı. Himalaya dağları ise 30 yılın ardından ilk defa ülkeden net bir şekilde görülmeye başlandı.

Himalayalar karantinanın etkisiyle 30 yıl sonra net olarak göründü
Himalayalar karantinanın etkisiyle 30 yıl sonra net olarak göründü
GİRİŞ 08.04.2020 21:28 GÜNCELLEME 08.04.2020 21:48
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yaklaşık 1,4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan ülkede yeni tip corona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında 24 Mart tarihinde 21 günlük karantina uygulaması başlatıldı.

 

 

KARANTİNA KİRLİ HAVAYI TEMİZLEDİ

Karantinanın ardından kirli havasıyla ünlü olan ülkede havadaki kirli madde oranları belirgin bir ölçüde azaldı. Hindistan Merkez Kirlilik Kurulu, ülke çapındaki karantinanın hava kalitesinde önemli bir iyileşme ile sonuçlandığını açıkladı.

 

 

Ardından dünyanın en yüksek dağ sırası olan Himalayalar, uzun bir sürenin ardından ilk defa Hindistan’dan görülmeye başladı.

Pencap şehrinde yer alan ve Himalayalardan yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta bulunan Jalandhar kasabasında yerliler, karla kapla dağların etkileyici görüntülerini sosyal medyada paylaştı.

"30 YILDIR GÖRMEMİŞTİK"

Kasaba yerlilerinden, Sant Balbir Singh Seechewal, 'Karla kaplı dağları çatılardan net bir şekilde görebiliyoruz. Sadece Himayaları değil, geceleri yıldızları da görebiliyoruz. 30 yıldır böyle bir şey göremedik” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ye göre hava kalitesi için güvenli sınırın 20mg / m3'ün altında partikül değeri içermesi gerekiyor. Ancak, yılın çoğunda Hindistan’ın değerleri küresel güvenli sınırdan beş kat daha yüksek - 100mg / m3 – seyrediyor. Öte yandan, ülkede corona virüs nedeniyle vaka sayısı 5.274 ve ölüm sayısı 149 olarak bildirildi.

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • hıghlander 1 ay önce Şikayet Et
  Küresel iklim araştırmacıları için büyük nimet.Bu durum gösteriyor ki; dünyayı en çok motorlu taşıt ve fosil yakıtlar kirletiyor.Pil teknolojisi ve hidrojen-elektrikli motor teknolojisi önünde kar derdi ile kasıtlı olarak duran petrol şirketlerine ithaf olunur.Petrolü, araç ve makinelerde, doğayı kirletmeyecek şekilde kullanmanın bir yolunu bulmalıyız hızlı bir şekilde.
  Cevapla
 • oktay sahin 1 ay önce Şikayet Et
  çin,hindistan dünyayi mahvediyor
  Cevapla
 • Öğretmen 1 ay önce Şikayet Et
  Hangi 1.4 milyar 2012 de Hindistan'dan bir profesör gelmişti resmi olmayan rakamlarla (çünkü nüfus sayımı yapılamıyor demişti) o zaman 1.8 milyar nüfus var demişti.
  Cevapla
 • Burhan 1 ay önce Şikayet Et
  Yok 5 milyar, amma da attınız.
  Cevapla
 • G.antep27 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi 2 milyar olsun senimi kiracaz
  Cevapla
 • Hakan E. 1 ay önce Şikayet Et
  Bu koronanın iyi tarafıda bu demek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan masaya vura vura söyledi! Kimseden dilenmeden kendimiz yapıyoruz
Yunanistan çıldırmış olmalı: Türkiye ile çatışmaya hazırız