Rusya'dan Libya'da dengeleri değiştirecek hamle! Hafter'in yerine geçecek isim

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin yoğun saldırıları sonrası darbeci Hafter'in sonu yaklaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Kremlin'e yakın Rus güvenlik şirketi Wagner'in Hafter'in yerine Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'yi piyasaya süreceği iddia edilmişti. Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ da konu ile alakalı bir paylaşım yaptı.

Rusya'dan Libya'da dengeleri değiştirecek hamle! Hafter'in yerine geçecek isim
Rusya'dan Libya'da dengeleri değiştirecek hamle! Hafter'in yerine geçecek isim
GİRİŞ 16.05.2020 14:13 GÜNCELLEME 16.05.2020 15:45
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Yıllardan beri Libya'da süren iç çatışmalar ve iktidar mücadelesinde, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile meşru hükümete verilen destek, dengeleri değiştirmişti. Türk İHA'ları, darbeci Hafter güçlerinin büyük kayıplar vermesine yol açmıştı. Libya'da son olaylar sonrası, yeniden Kaddafi seslerinin yükseldiği iddia edildi.

 

HAFTER'İN YERİNE KADDAFİ'NİN OĞLU

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, Libya'daki son gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede Hafter'in yerine geçecek ismi açıkladı. Coşkun Başbuğ, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Katil Hafter'in son kullanma tarihinin dolmasına günler kaldı. Bu yaratıktan umudu kesen başta Rusya olmak üzere terör seviciler uzun süredir yakında çok konuşacağımız bir isimle temas halindeler. O isim Kaddafinin oğlu Seyfülislam Kaddafi Askeri olmadı birde siyasi deneyelim" dedi.

 

RUSYA'NIN HAREKETE GEÇTİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde, Kremlin’e yakın Rus güvenlik şirketi Wagner grubunun, Kaddafinin oğlu Seyfülislam Kaddafi ile ülkenin başına yeniden geçmesi için görüştüğü ve Hafter'e siyasi danışmanlık yaptığı öne sürülmüştü.

Seyfülislam Kaddafi ile görüşmelere katılan Rusların notlarına göre Kaddafi, "Hafter saflarındaki savaşçıların yüzde sekseninin kendi taraftarı olduğunu ve Hafter’in başkenti ele geçirmesi durumunda kendi tarafına geçeceğini" belirtilmişti.

Bloomberg'in ulaştığı son görüşmenin notlarında, Seyfülislam'ın bir sonraki toplantılarında Ruslara kendisine sadık komutanların listesini sunacağı ve Ruslara ait "Sudan'daki şirketten bu komutanlara destek yönlendirilmesi" bilgileri yer almıştı.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 43
 • libya kaderi 2 yıl önce Şikayet Et
  maalesef bölünecek gibi. bizim deniz yetki alanını imzaladığımız libya toprakları ise maalesef karşı grup elinde oluyor. yunanın eş zamanlı azması da manidar. yunan- rus- bae- rum- israil-m ısır- fransız ortaklığı bu noktada bizi hayli zorlayacak. akdenizdeki sondaj gemimizin akdenizden çekilp karadenize gitmesi ve bu süreçte cihat yaycının görevinden uzaklaştırılması da eklenmesi gereken parametreler. önümüzdeki süreç sancılı olacak gibi...
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  seyfulislam gelecekti kaddafiye niye isyan edildi zamanında.daha birleştirici bir isimle taraflar anlaştırılıp bu iç savaş bitirilmeli
  Cevapla
 • hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  babasının başına gelenlerden ders almalı.
  Cevapla
 • Hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Babası yasarken neydiki şimdi ne olsun şahtı şahbaz olur kendini öldürtür okadar
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar ne kadar alçak arkadaş ya..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonlar ona 'Mardinli Jorge Jesus' diyor! Veysi Hoca bu spora 45 yılını verdi, Türk futboluna onlarca oyuncu kazandırdı
MİDLAS'ın test atışı tamamlandı: Türkiye'yi "Şampiyonlar Ligi"ne çıkaracak