Her cümlesi Macron'a tokat niteliğinde: Türkiye'ye ders verecek konumda değilsin

Jean-Marc Four, Libya gerçeklerini Macron'un yüzüne bu sözlerle vurdu: "Libya konusunda sessiz kalması gereken bir başkent varsa o da Paris'tir. Krizin asıl sorumlusu Fransa'dır. Macron, Hafter'i destekleyerek Libya'da yanlış ata oynadı. Uluslararası hukuk ve siyasi açıdan Fransa, Türkiye'ye ders verecek konumda değil. Asıl Fransa Libya'da tehlikeli bir oyun oynuyor. Libya'da artık ipler Türkiye ve Rusya'nın elinde."

Her cümlesi Macron'a tokat niteliğinde: Türkiye'ye ders verecek konumda değilsin
Her cümlesi Macron'a tokat niteliğinde: Türkiye'ye ders verecek konumda değilsin
GİRİŞ 25.06.2020 10:59 GÜNCELLEME 25.06.2020 12:51
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Fransız devlet radyosu Radio France'ın uluslararası yayın yöneticisi Jean-Marc Four, Libya konusuyla ilgili yaptığı röportajda, uluslararası hukuk ve siyasi açıdan Fransa'nın Türkiye'ye ders verecek konumda olmadığını anlattı.

 

"KRİZİN ASIL SORUMLUSU FRANSA"

Libya'da yaşananlarla ilgili "Sessiz kalması gereken bir başkent varsa o da Paris'tir" diyen Four, "Uluslararası hukuk açısından, asıl krizin sorumlusu Fransa. Libya'daki kaos, 2011'de dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, BM Güvenlik Konseyinin 1973 sayılı kararının çok daha ötesine giderek, Kaddafi'nin öldürülmesiyle başladı" ifadelerini kullandı.

 

Jean-Marc Four,

"CİDDİ KANIT VAR" İDDİASI

Fransa'nın, Halife Hafter güçlerine silah temin ettiğine dair birçok ciddi kanıtların olduğunu savunan Fransız gazeteci, "2016'da Fransız gizli servisinin üç üyesinin Bingazi'deki ölümü ve ABD'nin sadece Fransa'ya sattığı silahların Libya'da ortaya çıkmasının bunlardan sadece ikisi olduğunu" ileri sürdü.

"ASIL FRANSA LİBYA'DA TEHLİKELİ BİR OYUN OYNUYOR"

Four, Fransız diplomasisinin neredeyse gizlemeden Libya’da Hafter'i desteklemesinin de hukuki olarak sorgulanması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin BM tarafından meşru olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteklediğini hatırlatan Fransız gazeteci, "Aslında bu konuda da Ankara, Paris’ten daha çok uluslararası hukuka uyuyor. Yani aslında Libya'da tehlikeli bir oyun oynayan Fransa'dır" diye konuştu.

Macron ve Hafter

"FRANSA YANLIŞ ATA OYNADI"

Hukuki olarak Fransa'nın hataya düştüğünü vurgulayan gazeteci, siyasi olarak da Paris'in Hafter'i destekleyerek "yanlış ata oynadığını" ileri sürdü. Paris'in, Sahel ülkelerinden gelen terör tehlikesine karşı güçlü görünen Hafter'i destekleyerek, yanlış hesaplar sonucunda sahada kaybettiğini ifade etti.

Ayrıca Hafter'i destekleyen "Sisi Mısır'ı", Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve paralı Rus askerlerinin olmasının da Fransa'nın itibarini zedelediğini belirten Four, "Bu güçlerin Libya'da demokratik bir alternatif sunabilecekleri pek inandırıcı değil" dedi.

"LİBYA'DA ARTIK İPLER TÜRKİYE VE RUSYA'NIN ELİNDE"

Fransa'nın Hafter konusunda İtalya ile de ters düştüğünü hatırlatan Fransız gazeteci, Paris'in Avrupa Birliği'nden de istediği desteği alamadığını ileri sürdü.

Sonuç olarak Four, "AB, Suriye'de olduğu gibi oyun dışı kaldı. Libya'da artık ipler Türkiye ve Rusya'nın elinde. Kısacası, şu ana kadar Fransa'nın Libya politikası bir zafer değil! Bundan gurur duymak için bir sebep yok" dedi.

KAYNAK: EURONEWS
ETİKETLER
macron
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Omy 1 ay önce Şikayet Et
  Fransız arabaları ve eşyalarını almayalım
  Cevapla
 • Mülayim Sert 1 ay önce Şikayet Et
  Cansu. Her zamanin bir hökmü var. Herhalde herbir geçmis liderler Türkiyenin ayakda kalmasini sakladilar. Onun ekonomisine, harbi senayesine, turizmine ve diger sahelerine o zaman bakimindan güc verdiler. S.Demirel Izole olunmus Naxcivana antitürk lobbisinin direncine ramen köprü açdi. Bundan Azerbaycan yararlandi. Bu yolla Türkiye siyaseti Orta Asiyaya kadar gidib çikti. B.Ecevitin APO-nun yakalanib Türkiyeye getirilmesi, Kiprisdaki türk kardeslerimizin rumlar tarafindan katliamini durdurmaq için Kuzey Kiprisa harbi güc göndermesi hakkini inkar etmek olmaz. Bütün bunlar o zamanki dünyaya kafa tutmaq deyildimi? Reisimiz onlardan hiçde geri kalmir. Bu zor günlerde Allah Türkiyemizi korusun.
  Cevapla
 • AÇI 1 ay önce Şikayet Et
  Makron çok basitsin ve ab nin yüz karasısın
  Cevapla
 • Saffet 1 ay önce Şikayet Et
  Sahte kabadayi
  Cevapla
 • Cansu 1 ay önce Şikayet Et
  Demirel,Mesut Yılmaz,Ecevit ile mi dünyaya kafa tutacaksınız!İşte Tayyip,işte Bahçeli işte devlet aklı ve Fatih’in torunları.İşte strateji işte siyaset.
  Cevapla
 • Erdem 1 ay önce Şikayet Et
  On numara cevap olmuş. Virgülünden noktasına kadar doğruları söylemişsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 8 Ağustos koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Anadolu ekibinden Nuri Şahin sürprizi!