Macron bardağı taşırdı! Türkiye, Libya restini yine çekti

Son dakika haberi: Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkemizin ilgili BM kararları çerçevesinde ve talebi doğrultusunda Libya’nın meşru Hükümetine verdiği desteği “tehlikeli bir oyun” olaraK nitelendirmesine Türkiye'den ardı sıra tepkiler gelmeye başladı.

Macron bardağı taşırdı! Türkiye, Libya restini yine çekti
Macron bardağı taşırdı! Türkiye, Libya restini yine çekti
GİRİŞ 23.06.2020 15:36 GÜNCELLEME 24.06.2020 09:19
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye'nin Libya'daki varlığını 'tehlikeli bir oyun' olarak nitelendirmesine jet yanıt geldi.

 

AKIL TUTULMASIYLA İZAH EDİLEBİLİR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ülkemiz, Libya ve Doğu Akdeniz konusunda dile getirdiği hususlar hakkındaki bir soru üzerine, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkemizin ilgili BM kararları çerçevesinde ve talebi doğrultusunda Libya’nın meşru hükümetine verdiği desteği 'tehlikeli bir oyun' olarak tanımlaması ancak akıl tutulmasıyla izah edilebilir. Sayın Macron hafızasını yoklar ve sağduyusunu harekete geçirirse, bugün Libya’da yaşanan sıkıntıların kendisinin de desteklediği darbeci Hafter’in saldırılarından kaynaklandığını, Moskova’da ve Berlin’de ateşkes anlaşmasını imzalamayı reddedenin yine savaş ağası Hafter olduğunu hatırlayacaktır. Yıllardır gayrimeşru yapılara verdiği destek nedeniyle Fransa’nın, Libya’nın kaosa sürüklenmesinde önemli sorumluluğu bulunmakta, bu bakımdan Libya’da esas tehlikeli oyunu Fransa oynamaktadır. Cumhurbaşkanı Macron ülkemize yönelik asılsız ithamlarla bu gerçeği örtbas etmeye çalışsa da, Libya halkı Fransa’nın kendi bencil çıkarları ve işbirlikçilerinin hedefleri doğrultusunda bu ülkeye verdiği zararları asla unutmayacaktır. Fransa asıl ilkeli tavrı, darbeci ve korsan Hafter’e bağlı milisler ve paralı askerlerin Tarhuna’daki toplu mezarlar başta olmak üzere masum sivillere yönelik işledikleri vahim savaş suçu vakalarının araştırılması konusunda sergilemelidir" değerlendirmesini yaptı.

AKDENİZ'E KIYISI BULUNMAYAN FRANSA TAVRINDAN VAZGEÇMELİ

"Fransa’nın Libya’ya müdahale tehdidinde bulunan darbeci Hafter destekçisi Mısır’a karşı sessizliği de gözden kaçmamaktadır" diyen Aksoy şöyle devam etti:
"Doğu Akdeniz’de kıyısı olmayan Fransa’nın sahildar bir ülke gibi davranmanın kendisine bölge konularında karar verme yetkisi tanımadığını artık anlaması gerekmektedir. Fransa’nın Türkiye’nin bölgedeki meşru haklarını gözardı eden ve maksimalist hırslara koşulsuz destek veren tutumu, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarı sağlamak yerine, gerilimi daha da arttırmaktadır. Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri esasen sağlıklı ve tarafsız bir biçimde değerlendiremediği ya da daha da kötüsü değerlendirmek istemediği maalesef uzun zamandır aşikardır. Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını sırasında dahi işlevselliğini koruyan NATO İttifakı ile bu İttifakta Türkiye’nin sahip olduğu güçlü konum gayet açık olup, Müttefik kamuoylarının takdirini kazanmıştır. Bu koşullarda Fransa Cumhurbaşkanının, meydana geldiği iddia olunan bir hadiseden hareketle 'NATO’nun beyin ölümü' söylemini yeniden gündeme getirmesi çarpık bir yaklaşım teşkil etmektedir. Fransa’yı ve Fransa Cumhurbaşkanını, dostluk ve Müttefiklik ilişkilerimiz temelinde ve devlet ciddiyetiyle hareket ederek, Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz’in güvenliğini ve geleceğini riske atan adımlarını sonlandırmaya ve yerleşik diyalog kanallarını kullanmaya davet ediyoruz."

ÖMER ÇELİK: FRANSA'NIN DESTEKLEDİĞİ HAFTER'İN LİBYA HALKINA İŞLEDİĞİ İNSANLIK SUÇLARI ORTADADIR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Macron'un Libya sözleri sonrası Twitter hesabından çok sert açıklamalarda bulundu.

Çelik'in açıklamalarından satır başları:

 Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Libya ve Akdeniz konusunda Cumhurbaşkanımızı ve Türkiye’yi hedef alan açıklamaları asla kabul edilemez. Fransa, Libya’da ve Akdeniz’de istikrarsızlığı teşvik eden politikaların destekçisi durumundadır.

Cumhurbaşkanımız Libya halkının gerçek ve meşru iradesini desteklemektedir. Fransa'nın desteklediği Hafter milislerinin Libya halkına karşı işlediği insanlık suçları ortadadır. Gün yüzüne çıkan toplu mezarlar bunu açık kanıtıdır.

Macron'un Libya'da yabancı müdahalelere son verilmesi çağrısında bulunup çözümün Fransa olduğunu söylemesi açık hezeyandır. Eski sömürgeci zihniyetin devam ettiğinin göstergesidir. Hafter ve benzerleri sömürgeci zihniyetin aletidir.

MACRON'UN SKANDAL AÇIKLAMASI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ikili ilişkilere dair açıklamalarından sonra sözü Libya'ya getiren ve bu konuda herkesin sorumluluğu bulunduğunu kaydeden  Macron, "Fransa ve Tunus, Libya'da tarafların ateşkesi sağlaması ve bölgede güvenliği sağlamak için Birleşmiş Milletler çerçevesinde müzakerelerin tekrar başlamasına yönelik verdikleri taahhütleri yerine getirmesini istiyor" dedi. Macron, "(Libya'da) Yabancı müdahaleler sona ermeli. Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'a açık şekilde söyleme fırsatı buldum. Türkiye'nin Libya'da tehlikeli oyun oynadığını ve bu oyunun Berlin Konferansı'nda verdiği taahhütlere aykırı olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

 

ETİKETLER
hami aksoy
YAZDIR
YORUMLAR 49
 • Kasım 2 ay önce Şikayet Et
  Biri Bu çoçuğun(makron) ilkokul öğretmenini çağırsın. Elenden tutsun çoçuk saçmalıyor
  Cevapla
 • Rotschil 2 ay önce Şikayet Et
  Rotschild' i dize getiriyon ya REİS ölsem gam yemem
  Cevapla
 • Yuzarsif 2 ay önce Şikayet Et
  Rotschild'in sadik köpegi! Sahibini dinliyor! Ama sadece gürültü kirliligi yapiyor!
  Cevapla
 • Recepali 2 ay önce Şikayet Et
  Şimdi durum şöyle gözüküyor. Fransa boş konuşuyor türkiyede sadece kıniyarak oda boş konuşuyor. Karşılıklı gaz alma olayları. Türkiye dahacetkin olmalı. Konuşma dönemi çoktan bitti. Bu boş konuşmalardan dolayı degilmiki 45 senedir dhkpc ve tkmlp 40 senedirde pkk bitirilemedi. Konuşun konuşun karşılıklı konuşmakla iş hallolacak olsaydı bizde işe gitmez evde oturdugumuz yerden konuşur ay sonundada maaşımızı alırdık
  Cevapla
 • özmuşlu 2 ay önce Şikayet Et
  Macaron canı kaşınıyor herhal kaşınmak isteyeni kaşırız bizde sıkıntı yok. Elhemdulillah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aliyev'den Türkiye açıklaması: Erivan'ı korkutuyor
Vladimir Putin: Kimsede böylesi yok, katbekat daha üstün!