Arap dünyası Ayasofya'yı konuşuyor! Dikkat çeken yorumlar

Ayasofya'nın ibadete açılmasını memnuniyetle karşılayan Arap gazeteci ve aktivistler, kararın tarihi bir adım olduğunu belirtti.

GİRİŞ 11.07.2020 00:31 GÜNCELLEME 11.07.2020 11:38
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Arap gazeteci ve aktivistler, sosyal medya hesaplarından, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın onayladığı Ayasofya'nın ibadete açılması yönündeki karara ilişkin paylaşımlarda bulundu.ARAP DÜNYASI AYASOFYA'YI KONUŞUYOR

 

Kararı “tarihi” bir adım şeklinde nitelendiren gazeteci ve aktivistlerin açtığı "Ayasofya" etiketi Arap ülkelerinde en çok etkileşim alan etiketler arasına girdi.

Moritanyalı akademisyen Muhammed Muhtar Şankıti Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ayasofya'nın ibadete açılması dolayısıyla İslam alemini kutladığını belirterek, “İslam'la savaşan münafıklara taziyelerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Ayasofya'da bale yapıldığı ana dair bir fotoğrafı hesabında paylaşan Şankıti, Türkiye’de ve İslam dünyasında tepkiyle karşılanan bu durumun artık yaşanmayacağını ve Ayasofya’nın özüne döndüğünü kaydetti.


'ERDOĞAN'I TEBRİK EDİYORUM'

Suriyeli Gazeteci Siba Medvar da Ayasofya’nın ibadete açılması kararına ilişkin yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Dünya İspanya'da katedrale dönüştürülen Kurtuba Mescidi’nin ibadete açılma ihtimalini tartışabilir mi? Recep Tayyip Erdoğan’ı bu tarihi kararından dolayı tebrik ediyorum."

Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla Osmanlı sultanlarının kabirlerinde huzura erdiğini belirten Kuveytli yazar Casim el-Ğays, "Dünyanın farklı yerlerinde Müslümanlar ataları Fatih Sultan Mehmed'in cami olarak ibadete açtığı Ayasofya'nın aslına dönmesinden dolayı sevinçlerini paylaşıyor. Ayasofya'nın minarelerinden 80 yıl aranın ardından yükselecek ezan seslerini hayal ediyorum." diyerek sevincini dile getirdi.

MESCİD-İ AKSA MESAJI

Kuveytli Abdulaziz el-Fadli de paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Ayasofya 85 yıldan fazla müze olarak kaldıktan sonra kapılarını tekrar ibadete açıyor. Türkiye ve tüm dünyadaki Müslümanları tebrik ederim. Allah bizlere Yahudilerin gasp ettiği Mescid-i Aksa'nın özgürleştiğini görmeyi ve orada huzurla namaz kılmayı nasip etsin."

YEMENLİ GAZETECİDEN UNESCO'YA TEPKİ

Yemenli gazeteci Said Sabit Said de UNESCO'nun Ayasofya kararına yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Sokotra Adası’nın mevcut durumunu hatırlatan Yemenli gazeteci, şöyle devam etti:

"Dünya Miras Listesi'ne alınan Sokotra Adası askeri kışlaya dönüştürülürken ve Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri koalisyonu yüzlerce zırhlı aracı oraya yığarken dilsiz olan UNESCO, Ayasofya Camisi'nin namaz kılanlara açılmaması için sesini yükselterek uyarılarda bulunuyor."

Ayasofya'nın İstanbul'un fethine kadar yaklaşık 9 asır kilise olarak kaldığını, Fatih Sultan Mehmed'in emriyle bu yapıdan ezanların yükseldiğini hatırlatan Cezayirli gazeteci Abdulkadir Bin Halid de karardan duygularını şu sözlerle dile getirdi:

"Bugün yeniden Ayasofya'dan ezanlar yükselecek. Müslümanlar zulüm ve düşmanlıkla ellerinden alınan Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasının gururu ve izzetiyle namazlarını eda etmek için burada toplanacaklar.”

Danıştay, Ayasofya'nın müzeye çevrilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Erdoğan, Danıştay kararı sonrası kararnameyi imzaladı.

Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasını değerlendiren Katar'da yayın yapan Al Jazeera televizyonunun eski Genel Müdürü ve Eş-Şark Forumu Başkanı Vaddah Hanfer, "Ayasofya konusu, Türk kimliğinin özünde kökleri derin bir semboldür. Bu sembol, Osmanlı Devleti'nin tarihindeki en yüce olan fetih anıyla vücud buluyor." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 93
 • Zehni 3 ay önce Şikayet Et
  Chp iktidara gelsin bir hafta sonra ayasofya yine müze olur
  Cevapla
 • Ali osman 3 yıl önce Şikayet Et
  Turkiye üzerinden fatihin laneti kaktı.ruhu şad olsun .cumhurbaşkanımızdan Allah bin kere razı olzun.Allah bu gunu R T E yapması icin bekletti.hukum veren Allahtır.
  Cevapla
 • Gürbüz 3 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah ınız var. Farklı bir şahsiyet olduğunuzu, çoğu şahidin gözleri gibi, bu gözlerde görüyor. Durmak yok yola devam. Allah yar ve yardımcınız olsun ...
  Cevapla
 • Hacivat 3 yıl önce Şikayet Et
  Araplar anca konusur islamin en büyük savunucusu türklerdir islam düsmanlari onun icin hep türklerle mücadele eder savasir katliam yapar islam türkiyesiz ne olurdu acaba türkiyeye destek olacaklarina arkadan vurmaya calisir araplar
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Bazı gözlemlerin olabilir... Ne arab kavmi ile geri ileri konusalim, nede ISLAM türkler olmazsa ne olurdu diyelim. Allahın dini bize nasip olduysa cok şükür, azıcık hizmet edebildiysek ne ala... Hilafet bayragini 500 sene önce aldık, 100 sene öncede biz düşürdük, ümmet yetim kaldı...
  Cevapla
 • Cobra 3 yıl önce Şikayet Et
  Biz Türker yapılması gerekeni her zamandaki gibi cesur adımlarla yapıyoruz. Ya Arap dünyasının başındakiler Mesci Di Aksa için ellerinde ne geliyor.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fatih Portakal yalana doymuyor! Milli yas algısı elinde patladı
Başıboş köpek tehdidi... Dünya üçüncüsü Türkiye'nin mavi bayrakları elinden alınabilir!