Erdoğan'ın Ayasofya şifresi! 20:53'te dünyayı çılgına çeviren 3 ayrıntı

Ayasofya'nın ibadete açılma kararının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 20:53'te ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Erdoğan'ın konuşması sırasındaki vakfiye, fotoğraf ve beste detayları dikkatlerden kaçmadı.

GİRİŞ 11.07.2020 09:42 GÜNCELLEME 11.07.2020 09:54
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Millete Sesleniş konuşmalarında genellikle arka fonda Cumhurbaşkanlığı Forsu ve Türk bayrağı bulunan Erdoğan’ın Ayasofya mesajları verdiği konuşmasında 3 vurgu öne çıktı.

 

FATİH’İN VAKFİYESİ YANSITILDI

Erdoğan’ın “Bugün Ayasofya, inşa edildiği tarihten itibaren defalarca şahit olduğu yeniden dirilişlerinden birini yaşıyor” dediği konuşmasında 1453’te İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya ile ilgili ifadelerinin de yer aldığı vakfiyesinden görüntüler fona yansıtıldı. İstanbul'u fethettikten sonra Ayasofya'yı kendi mülküne katan ve bir vakıfla destekleyen Fatih Sultan Mehmet Ayasofya Camii'nin ve vakfının korunmasına ilişkin son günlerde çok konuşulan bir vakfiye yayınlamıştı. Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya ile ilgili vakfiyesinde “Camilikten çıkarırlarsa ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar” demişti.

 

 

O FOTOĞRAF KERİBAR’A AİT

Erdoğan’ın konuşması sırasında arkasında bir de dev Ayasofya fotoğrafı konuldu. 2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü sanat/fotoğraf alanında kazanan İzzet Keribar’a ait Ayasofya fotoğrafı, 2010 yılında çekildi. Usta bir fotoğraf sanatçısı olan 84 yaşındaki Keribar’ın çektiği Ayasofya fotoğrafında caminin içi tüm ihtişamıyla görülebiliyor.

AYASOFYA BESTESİYLE MESAJ

Erdoğan’ın konuşmasının ardından ise ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun Ayasofya için hazırladığı özel bestenin çalınması dikkat çekti. Sanatçı, Ayasofya’nın dünden bugüne hikayesini anlattığı bestesinde Türk ve batı müziği enstrümanlarını kullandı. Uğurlu'nun Ayasofya bestesiDünya Başkenti İstanbul” isimli albümünde de yer aldı. Ünlü Türk piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu, Ayasofya kompozisyonu için hazırladığı özel klibi de müzikseverlerle paylaşmıştı.

YORUMLAR 30
 • Şuhudi Çelik 4 yıl önce Şikayet Et
  Söz adamı değil icraat adamı Rte.
  Cevapla
 • Süleyman 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir detay da ben vereyim kafir catlasın. Ayasofyanin ibadete açılacağı tarih 24.07 rakamları topla mi 13 yapıyor.
  Cevapla
 • Deli 4 yıl önce Şikayet Et
  Hem de lozandan hicri 100 sene sonra
  Cevapla
 • Süleyman 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir detay da ben vereyim kafir catlasın. Ayasofyanin ibadete açılacağı tarih 24.07 rakamları topla mi 13 yapıyor.
  Cevapla
 • Arslan 4 yıl önce Şikayet Et
  Bekle biziz Aya sofya. İnşallah geliyoruz.. La galiba illallah. sancaktar geri dönüyor. Allah tektir ordusu Türk tür.
  Cevapla
 • Bilo ma seker 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardimcimiz olsun BUYUK KOMUTAN
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılında 50 gemiyle geçit töreni
Dünyanın konuştuğu yatırım buraya yapılacak! Bakan inceledi