Ayasofya'da ilk ibadet böyle olacak! Salı günü Erdoğan'a sunulacak

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararla Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açıldı. Bu kararın ardından gözler, ibadetin nasıl yapılacağına çevrildi. Edinilen bilgiye göre, Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologlar, Cumhurbaşkanlığı’na bazı önerilerin olduğu bir çalışma sundu.

GİRİŞ 11.07.2020 10:05 GÜNCELLEME 11.07.2020 12:40
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı’nın bu öneriler doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hazırlık yapılmasını istediği belirtildi. Kararın ardından Kültür Bakanlığı yetkilileri, Diyanet yetkilileriyle bir araya gelerek seçenekleri değerlendirdi. 

 

Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi konulacak. Işık mozaik ve frekslere yansıtılacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak. Mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde bir perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Ancak bu seçenek ön plana çıkmıyor. Tarihi yapıda olumsuzluk yaşanmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.

NOTRE DAME ÖRNEĞİ

 

Ayasofya’nın ibadete açılmasının tarihi dünya mirası kimliğinden bir şey eksiltmeyeceği, Ayasofya’yı daha fazla turistin ziyaret edebileceği değerlendiriliyor. Paris’te yer alan Notre Dame ve Sacre Coeur kiliselerinde, hem ibadet edildiği hem de gezilebildiği, Avrupa’da tarihi kiliselerin bir çoğunda da aynı yöntemin uygulandığı ifade ediliyor.

HALI SERİLECEK BÖLÜMLER

Bunun için Ayasofya’nın ibadete açılacak bölümüne halı serilecek. Turistlerin halıya basmamaları için özel koridor oluşturulacak. Ayrıca turistlerin Ayasofya’yı ziyaretlerinde bir gezi güzergahının oluşturulması da gündemde.

SALI GÜNÜ ERDOĞAN’A SUNULACAK

Ayasofya için oluşturulan planlama, salı günkü Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak. 

‘AYASOFYA-İ KEBİR CAMİİ’

‘Ayasofya Müzesi’nin Twitter sayfası kapandı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muze.gov.tr sitesinde de ismi Ayasofya-i Kebir Camii (Büyük Ayasofya Camii) olarak değiştirildi.

MOZAİKLERİN PERDE İLE KAPATILMASI GÜNDEMDE

Ayasofya'da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi konulacak. Işık, mozaik ve fresklere yansıtılacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak. Hürriyet'in haberine göre, mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde bir perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Ancak bu seçenek ön plana çıkmıyor. Tarihi yapıda olumsuzluk yaşanmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 12
 • ... 4 yıl önce Şikayet Et
  Madem Muharrem İnce'de davet olursa gelirim dedi, bazen kardeş kardeşe davet eder sonuçta bu hem islami hem de insani bir görev. Hepsini davet edelim hükümet ve muhalefet hep birlikte namaz kılsın. Güzel bir dua edelim şu başımızdaki sıkıntılar için. Unutmayın müslümanın sıkıntısı biterse imtahanı da biter yani biz dua ederiz biri biter diğer başlar amma duadan da vazgeçilmez.
  Cevapla
 • medo 4 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanın derdi Hristiyanların saçma sapan sembolleri veya resimleri değil. Eğer namaza engelse üzerine hat yazısı yazın gitsin. Ayasofya yı bu hale getiren dinsizler o resimleri tekrar ortaya çıkartmak için bu milletin yiyecek ekmek bulamadığı bir zaman da yurt dışından getirdikleri keferelere binlerce altın yada lira vererek çıkarttılar o sembolleri
  Cevapla
 • DEĞİL Mİ 4 yıl önce Şikayet Et
  neden ayasofya ismi kullanılıyor Fatih Sulatan Mehmet camiye çevirdiğinde muhakkak bir ad vermiştir ve o adla 1934 yılına kadar zikredilmiştir adı bence ayasofya adı kullanılmamalı
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu Ayasofya adını fatih sultan mehmed han vermiştir. Daha önceki ismi ayastafones idi. ..
  Cevapla
 • Mozaikler Sahte 4 yıl önce Şikayet Et
  Mozaikler sonradan eklendi, 86 yıl önce Amerikalı çakal Bizans profunun işi o. O yüzden silin gitsin onları..
  Cevapla
 • yorumcu baba 4 yıl önce Şikayet Et
  15 Temmuz saat 14:53 te seccadeni al gel diyerek şükür namazı kılınabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Genelkurmay çatı davasında FETÖ'cü 17 sanığa müebbet hapis cezası
Bir transferle zirve değişti! İşte Avrupa'nın en değerli takımları