Ayasofya Camii'nin imamı kim olacak? Herkesin merak ettiği soru yanıt buldu

Danıştay'ın kararı sonrasında Ayasofya yeniden camii statüsüne kavuştu. Ayasofya Camii'nde imamın kim olacağı sorusu akıllara gelse de halihazırda bir imam ve müezzin resmi olarak görev yapıyor.

GİRİŞ 11.07.2020 10:16 GÜNCELLEME 11.07.2020 10:23
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Ayasofya Camii 86 yıl sonra tekrar ibadete açılırken camiye imam olarak kimin atanacağı merak ediliyor. Ancak 2016 yılında Ayasofya'ya imam olarak atanan Önder Soy görevine devam ediyor. Soy ile birlikte Ahmet Toraman da müezzin olarak görev alıyor.

 

İMAM SOY 4 YILDIR GÖREV YAPIYOR

Ayasofya'nın 1991'de ibadete açılan bölümü Hünkar Kasrı'na, Diyanet İşleri Başkanlığınca 17 Temmuz 2016'da, imam olarak Kurra Hafız Önder Soy atandı. Soy'un 4 yıldır görev yaptığı Ayasofya'nın dört minaresinden 5 vakit ezan sesi yükseliyor.

 

"HEYECANDAN MİKROFONU DÜŞÜRDÜM"

Kurra Hafız Önder Soy, Ayasofya'da ezan okumanın farklı bir heyecanı olduğunu ifade ederek, duygularını şöyle dile getirdi: "Çok güzel ezan okuyan meslektaşlarımız ara sıra gelir buraya. Bacaklarının titrediklerini görürüm. Ben yaşamıştım bunu, 'Acaba onlarda da oluyor mu' diye bakarım. İnsan heyecandan titrer. Ayasofya'da imamlığa başladığım ilk hafta Fatiha Suresi'nde şaşırdım. Beş yaşındaki çocuk bile Fatiha okur. Ben kurra hafızım, Fatiha'da şaşırılır mı ya? 'İhdinessırat el-müstakim' bitti, gerisi gelmiyor. Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır. O heyecan hiçbir zaman gitmedi. Her ezan vakti geldiğinde aynı heyecanı yaşıyorum. Geçen gün burada ezan okurken ben mikrofonu düşürdüm, bir mikrofon 250 gram, ama heyecandan düşürdüm."Müezzin Ahmet Toraman, İmam Önder Soy

MÜEZZİN AHMET TORAMAN GEÇEN SENE ATANDI

Daha önce 5 yıl İstanbul Beyoğlu'nda müezzinlik yapan Ahmet Toraman da geçtiğimiz yıl Ayasofya Camii'ne atandı ve hala görevine devam ediyor.

ÇIPLAK SESLE OKUDUKLARI EZANLA GÜNDEME GELMİŞLERDİ

İki isim geçtiğimiz aylarda Emre Yücelen'in YouTube kanalındaki bir proje için Ayasofya Camii'nin içinde farklı noktalarda çıplak sesle değişik makamlarda ezan okumuş ve bu proje çok ses getirmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Aksanın Rüyası 2 ay önce Şikayet Et
  Bekri Mustafa imamlık için uygun isimdir.
  Cevapla
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  CUMAYI CUMHURBAŞKANIMIZIN kıldırmasını nasıl isterdim aman Allahım ne güzel olur ya inşallah kıldırır
  Cevapla
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  CUMAYI CUMHURBAŞKANIMIZIN kıldırmasını nasıl isterdim aman Allahım ne güzel olur ya inşallah kıldırır
  Cevapla
 • hursit dilaver 2 ay önce Şikayet Et
  oraya imamlık hem karadenize hem istanbula hem de şom agızlı yunana karşı EKREM BAŞGANIMA YAKIŞIR.istanbulun 2. fatihi o.. cuma imamlığı ve hutbesi ona yakışır. .YUNANLILARIN BİZ DE BİR ŞEYLER KONUŞURUZ DEMELERİNE CEVABEN HUTBEDE 2 SAYFA NUTUK OKUNUR.. CEVAPLARINI ALIRLAR..hadi başganım görem sen. NOT.. başganım deyince ekrem başgan yani..
  Cevapla
 • bülent duman 2 ay önce Şikayet Et
  allah razı olsun her yıl değiştirilsin o heyacanı herkez yaşasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 40 virajlı kabus sona eriyor! 670 milyon liralık dev projede ikinci ışık görüldü
Son dakika haberi: İstanbul'da öğrenci ve personel servislerine zam!