Trump'ın rakibi Joe Biden'dan küstah Ayasofya açıklaması! Erdoğan'dan resmen talep etti

ABD Başkanı Donald Trump'ın rakibi ve Obama döneminde başkan yardımcılığı yapan Joe Biden, Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılarak cami yolunun açılması hakkında açıklama yaptı. Ayasofya'nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığını hatırlatan Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yaparak, karardan endişe duyduğunu bu adımdan geri dönülmesini talep etti.

GİRİŞ 11.07.2020 12:01 GÜNCELLEME 12.07.2020 06:59
Bu Habere 326 Yorum Yapılmış

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay'ın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz" dedi.

 

BİDEN'DAN AÇIKLAMA

Dünyadan konu ile alakalı çeşitli ülkelerden açıklamalar yapılırken, bir çağrı da Demokratların başkan adayı Joe Biden'dan geldi.

Ayasofya kararı sonrası çılgına döndüler! ABD, Yunanistan, Rusya ve AB'den açıklama!

 

Trump'ın rakibi yaptığı açıklamada, Türkiye'nin aldığı karardan "derin endişe" duyduğunu söyledi.

Obama döneminde başkan yardımcılığı yapan Joe Biden, 85 yıldır müze olarak kullanılan Ayasofya'nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karardan dönme çağrısı yapan Biden, Ayasofya'ya herkesin "eşit" erişim sağlanmasına olanak sağlayan "müze" statüsünün korunmasını istedi.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 326
 • Mehmet Akif 2 gün önce Şikayet Et
  defol git işine , dünya nın özelleklede <türkiyenin meselelerine karışamazsın dengesiz mason.
  Cevapla
 • Yeter 4 hafta önce Şikayet Et
  Zalimler kafiler bizde size diyoruz ki İsrail kendi topraklarında olmayan Kudüs ne işi var müslümanların ibadetini niye engelliyor zalimleri ve iki yüzlü münafıkları Allah kahreylesin
  Cevapla
 • Kebır 4 hafta önce Şikayet Et
  Kafırler ıstesede ıstemesede allah nurunu tamamlıyacak.
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten eşit erişim olacak merak etmeyin.hemde eskisi gibi ücretliye değil ücretsiz olacak.yalnız sizde bizim camilerimize eşit erişimi sağlayın hadi bakalım hadi hiç nir zaman dürüst olmadınız
  Cevapla
 • Rizeli 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbime şükürler olsun ki boyun eğmeyen bir Türkiye var. Rabbim reisin yar ve yardımcısı olsun. Onu başımızdan eksik etmesin
  Cevapla
 • Hüseyin Saltan 1 ay önce Şikayet Et
  Amin amin
  Cevapla
 • Reissevdalısı 1 ay önce Şikayet Et
  Bu fakir burda olduğu sürece o rahibi alamazsın dedik ama verdik :((
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Okulların açılacağı yeni tarihler açıklandı! Bakan Selçuk'tan son dakika duyurusu
Türk fırkateyni yeniden Kaş'ta