Lozan Anlaşması'nı deldiler! Yunanistan Türkiye'ye karşı yasaklı bölgede ABD'ye üs tahsis etti

18 adamızı işgal eden Yunanistan, şimdi de Lozan Barış Anlaşması gereği askersiz olması gereken Dedeağaç'ta ABD'ye üs verdi. ABD, buradan Bulgaristan ve Romanya'daki üsleri arasında bağlantı sağlayıp boğazları baypas etmeye çalışacak.

GİRİŞ 28.07.2020 13:44 GÜNCELLEME 29.07.2020 09:12
Bu Habere 146 Yorum Yapılmış

Doğu Akdeniz, Ayasofya tartışmaları sürerken ABD ile Yunanistan'dan yeni bir hamle geldi.

 

Lozan Barış Anlaşması'na göre, asker bulunmaması gereken, Türkiye sınırı yakınlarındaki Dedeağaç bölgesinde Amerikan deniz ve hava üssü açıldı. Dedeağaç'a 101. ABD Hava İndirme Tümeni'ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmat indirildi. Üs perşembe günü resmi törenle açıldı.

 

TÖRENE KATILANLAR

Törene, Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ABD'nin Atina Büyükelçisi Goeffrey Pyatt ve Dedeağaç'ta konuşlu Yunan 12. Mekanize Piyade Tümeni'nin Komutanı katıldı.

ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ

Üsse getirilen helikopterler Romanya'daki eğitim alanına gitti. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, gelişmeyi "Yunanistan ve ABD,  Lozan Antlaşması'nı ve uluslararası hukuku ihlal ediyor" diye değerlendirdi.

YORUMLAR 146
 • Bünyamin 3 yıl önce Şikayet Et
  Kaşınanı kaşımasını iyi biliriz tarih bu notlarla dolu yeterki sabrımız taşmaya....
  Cevapla
 • emirhan 3 yıl önce Şikayet Et
  yunan ve ab devletleri yenilince lozanı imzalamışlar ama sadece kendi yararlarına olan maddeleri uygulamışlardır. Abd gavuru lozanı tanımıyor halen , imzasıda yok antlaşmada
  Cevapla
 • Ufo 3 yıl önce Şikayet Et
  Iyide uluslar arasi mahkeme yokmu
  Cevapla
 • izmirli 3 yıl önce Şikayet Et
  ABDyi uyarıyorum. O limanlara boşuna para verip satın almayın. Yakında oraları ve adalar eski sahiplerine dönecek.
  Cevapla
 • Türkoğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan, Türkiye ile savaşamayacağını bilir.Ancak bir baskın saldırı, ardından hemen batılı devletlerin araya gireceği ve ateşkes isteyeceği bir saldırı planlanıyor gibi.Bu arada Türkiyenin Batı Trakya'ya gireceği hesaplanıyor anlaşılan.Abd askeri üssünü buraya kurmakla, Türkiye'nin Abd ile çatışmaktan çekineceğini, ve topraklarına girmesini önlemeyi planlıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den son dakika BM kararı! Terör örgütü ilan edildi
Peygamber Efendimiz ve İslami değerlere hakaret! Bakanlık harekete geçti