Yunan basını akılalmaz planı yazdı! ABD gözünü Türk Boğazları'na dikti

Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan haberde, ABD'nin İstanbul ve Çanakkale Boğazları'na alternatif bir rota oluşturmak amacıyla Yunanistan'ın kuzey liman kentlerine altyapı yatırımı yaptığı belirtildi.

GİRİŞ 23.10.2020 08:42 GÜNCELLEME 23.10.2020 09:12
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Yunan gazetesi Kathimerini'de yer alan analizde ABD'nin Yunanistan'ın kuzeyindeki liman kentlerine yaptığı yatırımlar ve bölgedeki planları ele alındı.

 

Lozan Anlaşması'nı deldiler! Yunanistan Türkiye'ye karşı yasaklı bölgede ABD'ye üs tahsis etti

DEDEAĞAÇ'A YATIRIM İDDİASI

 

Stavros Tzimas imzalı yazıda, Washington'un Dedeağaç'a altyapı yatırımlarıyla İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı'na alternatif bir rota oluşturmayı planladığı ileri sürüldü. Yazıda ABD'nin Dedeağaç limanını Karadeniz ve Kafkaslar ile bağlantı amacıyla kullanmayı planladığı, bu planların gerçekleşmesi halinde bölgede deniz taşımacılığı ve askeri nakliyatın doğasının değişeceği belirtildi.

Sınıra 20 km mesafede: ABD limanı satın alıp Türk Boğazları'nı gözetleyecek

GAZ YUNANİSTAN ÜZERİNDEN TAŞINACAK

Yazıda ayrıca ABD'nin Dedeağaç ve Kavala limanları aracılığıyla ABD doğal gazını Balkanlar ve Orta Avrupa'ya taşımak istediği ileri sürüldü. Yazıda, sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) buz blokları halinde önce Dedeağaç limanına getirilip ardından burada yeniden gaza dönüştürülerek Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı'na pompalanmasının planlandığı kaydedildi. Gaz, Gümülcine üzerindeki bağlantı boru hattı üzerinden de önce Bulgaristan’a oradan da Avrupa içlerine nakledilecek.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
YORUMLAR 56
 • Şahin ASLAN 3 yıl önce Şikayet Et
  Büyük İsraili kurdurmayacağız bu kadar açık ve net bu topraklar Alparslanlar Fatihler ve Yavuzlar ve nice büyük devlet adamlarının diyarıdır. Ezilirsiniz üzülürsünüz çokları denedi..Baki olan Allah cc..
  Cevapla
 • izmirli 3 yıl önce Şikayet Et
  ABDyi uyarıyorum. O limanlara boşuna para verip satın almayın. Yakında oraları ve adalar eski sahiplerine dönecek.
  Cevapla
 • Recepali 3 yıl önce Şikayet Et
  Sende del lozan anlaşmasını. Yunanistan deliyor amerika deliyor rusya deliyor çin bile deldi. Geldi yunanistandan liman satın aldı. Adalar silahlı. Daha ne olsun. Neyi bekliyon türkiye
  Cevapla
 • selam 3 yıl önce Şikayet Et
  abd suriyede başarılı olabilseydi suriye türkiye iranve ırakı bölerek akdenizden hazara kadar kendi güdümünde devletler oluşturacaktı anadoluyu kafkaslar ve avrasya ülkeleriyle kaynaşmaması için ermeni ve kürtleri tampon olarak düşünüyor sonrası malum rusyanın zaptı altındaki ülkeleri sömürmek çin ve rusyayı kontrol altına almaktı
  Cevapla
 • Enver 3 yıl önce Şikayet Et
  yunanistandan gaz hattı geçmesi planı değiştirilebilir veya ileride değişebilme ihtimali var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nalburda şoke eden afiş! Cezası 73 bin TL: 'Korniş bulunur, kıyma çekilir'
Bayram günü taşlı sopalı ve silahlı kavgada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı