Yunan basını akılalmaz planı yazdı! ABD gözünü Türk Boğazları'na dikti

Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan haberde, ABD'nin İstanbul ve Çanakkale Boğazları'na alternatif bir rota oluşturmak amacıyla Yunanistan'ın kuzey liman kentlerine altyapı yatırımı yaptığı belirtildi.

GİRİŞ 23.10.2020 08:42 GÜNCELLEME 23.10.2020 09:12
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Yunan gazetesi Kathimerini'de yer alan analizde ABD'nin Yunanistan'ın kuzeyindeki liman kentlerine yaptığı yatırımlar ve bölgedeki planları ele alındı.

 

Lozan Anlaşması'nı deldiler! Yunanistan Türkiye'ye karşı yasaklı bölgede ABD'ye üs tahsis etti

DEDEAĞAÇ'A YATIRIM İDDİASI

 

Stavros Tzimas imzalı yazıda, Washington'un Dedeağaç'a altyapı yatırımlarıyla İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı'na alternatif bir rota oluşturmayı planladığı ileri sürüldü. Yazıda ABD'nin Dedeağaç limanını Karadeniz ve Kafkaslar ile bağlantı amacıyla kullanmayı planladığı, bu planların gerçekleşmesi halinde bölgede deniz taşımacılığı ve askeri nakliyatın doğasının değişeceği belirtildi.

Sınıra 20 km mesafede: ABD limanı satın alıp Türk Boğazları'nı gözetleyecek

GAZ YUNANİSTAN ÜZERİNDEN TAŞINACAK

Yazıda ayrıca ABD'nin Dedeağaç ve Kavala limanları aracılığıyla ABD doğal gazını Balkanlar ve Orta Avrupa'ya taşımak istediği ileri sürüldü. Yazıda, sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) buz blokları halinde önce Dedeağaç limanına getirilip ardından burada yeniden gaza dönüştürülerek Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı'na pompalanmasının planlandığı kaydedildi. Gaz, Gümülcine üzerindeki bağlantı boru hattı üzerinden de önce Bulgaristan’a oradan da Avrupa içlerine nakledilecek.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • selam 3 hafta önce Şikayet Et
  abd suriyede başarılı olabilseydi suriye türkiye iranve ırakı bölerek akdenizden hazara kadar kendi güdümünde devletler oluşturacaktı anadoluyu kafkaslar ve avrasya ülkeleriyle kaynaşmaması için ermeni ve kürtleri tampon olarak düşünüyor sonrası malum rusyanın zaptı altındaki ülkeleri sömürmek çin ve rusyayı kontrol altına almaktı
  Cevapla
 • Enver 1 ay önce Şikayet Et
  yunanistandan gaz hattı geçmesi planı değiştirilebilir veya ileride değişebilme ihtimali var.
  Cevapla
 • Savas 1 ay önce Şikayet Et
  Yunanın özgürlüğü gitmiş.bundan sonra ABD nin maskarası olurlar.
  Cevapla
 • İnce mevzu 1 ay önce Şikayet Et
  ABD .S400 lere neden karşıymış şimdi görün siyaseti ona göre yapın . NATO üyesi ABD bizemi saldıracak diyenlere kapak olsun
  Cevapla
 • şefik şefik 1 ay önce Şikayet Et
  Rabim eli kırdığımız gibi gözüde çıkarmasını nasip eder inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP'li Garo Paylan'ın hadsiz çıkışına Fuat Oktay'dan cevap
Son dakika: İran'ı sarsan suikast! Trump ve Netanhayu'dan flaş açıklama!