Oxford Üniversitesi'nin Kovid-19 aşısının fiyatı belli oldu

Oxford Üniversitesi'nin yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşının Latin Amerika ülkeleri için Arjantin ve Meksika'da üretileceği, fiyatının her bir doz için 3 ila 4 dolar arasında olacağı açıklandı.

Oxford Üniversitesi'nin Kovid-19 aşısının fiyatı belli oldu
Oxford Üniversitesi'nin Kovid-19 aşısının fiyatı belli oldu
GİRİŞ 13.08.2020 06:49 GÜNCELLEME 15.08.2020 19:39
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Oxford Üniversitesi'nin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının Arjantin ve Meksika'da üretileceğini açıkladı.

 

Fernandez, düzenlediği basın toplantısında, Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen ve 3. test aşamasında bulunan aşı adayının Latin Amerika ülkeleri için üretiminin Arjantin ve Meksika'da yapılacağını duyurdu.

Devlet Başkanı Fernandez, 2021'in ilk yarısında elde edilmesi hedeflenen aşının Brezilya hariç Latin Amerika ülkeleri için 150 ila 250 milyon doz arasında üretileceğini belirtti.

 

Aşı fiyatının her bir doz için 3 ila 4 dolar arasında olacağını söyleyen Fernandez, aşı geliştiricilerin Meksika merkezli Carlos Slim Vakfıyla yaptığı bu anlaşma sayesinde Latin Amerika bölgesinin aşıya daha erken ulaşacağını sözlerine ekledi.

BREZİLYA DAHA ÖNCE ANLAŞMIŞTI

Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan "ChAdOx1 nCoV-19" adlı aşı adayı, haziran sonlarında Brezilya'da insanlar üzerinde test edilmeye başlanmıştı.

Bu aşının başarılı olması durumunda, Brezilya'da da üretileceği ve ilk etapta Brezilya'nın 100 milyon doz Kovid-19 aşısı satın alabileceği açıklanmıştı.

Öte yandan, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech'in, ABD'li ilaç şirketi Pfizer'in ortaklığında geliştirdiği "BNT162" isimli Kovid-19 aşı adayının Arjantin'de insanlar üzerinde test edilmesine 10 Ağustos'ta başlanmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Adil 1 ay önce Şikayet Et
  aşıyı bulmadan fiyatını bulmuşlar, dünyayı soyacaklar.
  Cevapla
 • Bodrumlu 1 ay önce Şikayet Et
  Banane bşrezilyadan siz türkiye den bahsedin kiminle anlaşmış geri zekalılar kalkmış birezilyanın aşısının haberini yapıyor
  Cevapla
 • Mgl 1 ay önce Şikayet Et
  Aşıyı kimse kendinde denemiyor...
  Cevapla
 • Altaylar 1 ay önce Şikayet Et
  Acaba İngiltere’nin ürettiği aşının içinde ne var
  Cevapla
 • Mgl 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen kendilerinde bir denesinler ingilterede ne kadar başarılı oluyor ondan sonra zaten herkes alır...
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Ya siz nesiniz ne oldugunuz belli degil aklini kulan Allah o akli sus olarak vermedi
  Cevapla
 • Kenan 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar aşı falan değil para için insanları kandırıyorlar. Taman siyasi rant peşinde koşuyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan son dakika açıklamalar
TOKİ yüzlerce konut ve işyerini uygun fiyata satışa çıkardı