Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Türkiye’ye karşı küstah sözler

Fransa Cumhurbaşkanı Macron uluslararası hukuka ve GKRY'nin statüsüne aykırı olarak Fransa'nın oraya donanma göndermesiyle ilgili küstahça 'Bu bir kırmızı çizgi politikasıdır. Orantılıydı. Oraya donanmanın tümünü yollamadık.' diye konuştu. Türkiye'den küstah ifadelerle ilgili 'Bölgede bir kırmızı çizgi var ise, bu ancak Türkiye'nin ve Kıbrıs Türkleri'nin uluslararası hukuktan doğan haklarıdır' açıklaması geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Türkiye’ye karşı küstah sözler
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Türkiye’ye karşı küstah sözler
GİRİŞ 30.08.2020 22:33 GÜNCELLEME 30.08.2020 22:39
Bu Habere 304 Yorum Yapılmış

Deutsche Welle'de (DW) yer alan habere göre Emmanuel Macron, önceki gün Paris'te gazetecilerle bir araya geldiği yaz sonu toplantısında, konu Akdeniz’in egemenliği olduğunda kendisinin sözleri ve eylemleriyle tutarlı olması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan 'Ok yaydan fırladı' diyerek hodri meydan mesajını verdi

"BU BİR KIRMIZI ÇİZGİ POLİTİKASIDIR"

Ankara’nın sözlerden ziyade eylemleri dikkate alıp onlara saygı duyduğunu iddia eden Macron, "Türklerin sadece bunu (sözler ile eylemlerin tutarlı oluşunu) dikkate aldığını ve buna saygı duyduğunu söyleyebilirim. Fransa’nın bu yaz yaptığı önemliydi. Bu bir kırmızı çizgi politikasıdır.” dedi.

Macron daha önce Suriye konusunda da sözlerini eylemleriyle desteklediğini aktardı.

YUNANİSTAN, GKRY, FRANSA VE İTALYA'NIN TATBİKATI

Fransa’nın geçen haftalarda Doğu Akdeniz’deki geçici varlığını artırma kararı ile Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve İtalya ile birlikte Doğu Akdeniz'de gerçekleştirdikleri askeri tatbikata da değinen Macron, Fransa’nın sert ama ölçülü bir tavır sergilediği iddiasında bulundu.

Macron, "Orantılıydı. Oraya donanmanın tümünü yollamadık.” diye konuştu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerini "provokatif” olarak değerlendiren Macron, Türkiye’nin Avrupa Birliği'nin (AB) iki üyesi olan Yunanistan ile GKRY'nin münhasır ekonomik bölgelerine ve egemenlik haklarına “saldırdığını” iddia etti.

Macron, "Türkiye'nin son yıllardaki stratejisini bir NATO üyesi ülkenin stratejisi olarak değerlendirmiyorum.” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE RESTİ ÇEKTİ: BÖLGEDE BİR KIRMIZI ÇİZGİ VAR İSE...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Doğu Akdeniz'de Kırmızı Çizgi Politikası Uyguladıkları Yönündeki İfadeleri Hakkındaki Soruya Cevabı şu şekilde;

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin haklı davasına karşı kırmızı çizgiler çektiğini sananlar, yalnızca ülkemizin kararlı duruşuyla karşılaşacaktır.

Bölgede bir kırmızı çizgi var ise, bu ancak Türkiye'nin ve Kıbrıs Türkleri'nin uluslararası hukuktan doğan haklarıdır.

Kendini dev aynasında görenlerin hakikatlerle yüzleşme zamanı gelmiştir. Emperyalist anlayışlarını haritalara çizgi çekerek belirleme dönemi geride kalmıştır.

Türkiye, meşru hak ve çıkarlarını bir "armada" göndermek suretiyle cebren gasp etmeye teşebbüs eden herkesi caydırmaya muktedirdir.

Bu vesileyle hatırlatmak isteriz ki, Doğu Akdeniz'deki ihtilaflar bölgedışı aktörlerin kışkırtmalarıyla değil, ancak kıyıdaş ülkeler arasındaki diyalog ve işbirliği sayesinde hakkaniyet temelinde çözüme kavuşacaktır. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 304
 • Arsız 3 yıl önce Şikayet Et
  seni bir gecede boğarız hiç bir gücün yok
  Cevapla
 • Dadaştan 3 yıl önce Şikayet Et
  Makron iti (küçük zağar) şunu bir düşün; tankı önüne yatan bir millete kafa tutuyorsun. Türkler islamın keskin kılıcıdır ve Savaşçı bir millet diye sana dedelerin söylemedi mi? Sizinkiler zoru görünce nereye kaçacaklar bunları iyi hesap et ondan sonra diklen.
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Hodri meydan domuz oğlu domuz, senle yunan, biz tek, ordunuzun tümünü al gel, bakalım kim kime ne yapacak
  Cevapla
 • Osman 3 yıl önce Şikayet Et
  2.Dünya Savaşında Nazilerden boyunun ölçüsünü alan ve komple işgal edilen Fransa, ABD ve Birleşik Krallığın çok sonraları gelen yardımıyla ve Hitlerin zaten dünya savaşını kaybetmesiyle topraklarına geri kavuşmuştu. Kendilerini dev aynasında görmesinler. Yapacakları hata kendi sonları olur. Tek başlarına bir halt edemeyen zavallı müsvette bozuntuları bunlar... Sıkışınca hemen mahalle kavgası yapan çocuklar gibi arkadaşlarını toplayan bebelerden farkı varmı bunların. İş o seddeye varmasın. Varınca görürler durumlarını.
  Cevapla
 • hıghlander 3 yıl önce Şikayet Et
  Bana bak macaron! beni fransa'ya getirtme!::::duydun mu!!.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den dünyayı şaşkına çeviren 'altın' hamlesi! 30 ton altın birden satın aldı
Barış Alper Yılmaz için dünya devinden rekor bonservis