Dün rengini belli etmişti, bugün açıkça söyledi! Pompeo'dan Türkiye açıklaması

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile görüşme sonrası yaptığı açıklamada bölgedeki gerilimlerin Doğu Akdeniz'deki sorunlara çözüm getirmeyeceğini söyleyerek, 'ABD'nin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü faaliyetlerden derin endişe duyduğunu' dile getirdi.

Dün rengini belli etmişti, bugün açıkça söyledi! Pompeo'dan Türkiye açıklaması
Dün rengini belli etmişti, bugün açıkça söyledi! Pompeo'dan Türkiye açıklaması
GİRİŞ 13.09.2020 02:09 GÜNCELLEME 13.09.2020 02:25
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Amerikan ve Rum basınında yer alan haberlere göre Pompeo, ziyareti kapsamında Rum Lider Nikos Anastasiadis ile görüştü. Görüşmede Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides de yer aldı.

POMPEO: TÜRKİYE'NİN DOĞU AKDENİZ'DE YÜRÜTTÜĞÜ FAALİYETLERDEN DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Pompeo, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bölgedeki gerilimlerin Doğu Akdeniz'deki sorunlara çözüm getirmeyeceğini söyleyerek, "ABD'nin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü faaliyetlerden derin endişe duyduğunu" dile getirdi.

Pompeo ayrıca, "Kıbrıs Cumhuriyeti kendi münhasır ekonomik bölgesindeki hidrokarbon kaynakları dahil doğal kaynaklarından faydalanma hakkına sahiptir." ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rum Lider Nikos Anastasiadis

- "DENİZLERLE İLGİLİ KONULARDA DİPLOMATİK ÇÖZÜMDEN YANAYIZ"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bölgede yükselen tansiyon hakkında telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Pompeo, "Bölgedeki ülkeler güvenlik, enerji kaynakları ve denizlerle ilgili konuları diplomatik yolla ve barışçıl şekilde çözmeliler." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rum Lider Nikos Anastasiadis

"ENERJİ KAYNAKLARI, KIBRISLI RUMLAR VE KIBRISLI TÜRKLER ARASINDA PAYLAŞILACAK"

Pompeo, güvenlik alanında iş birliğinin bölgede daha önemli hale geldiğini vurgulayarak, "Doğu Akdeniz, enerji yoluyla birçok ülkeyi bir araya getirme ve yeni pazarlar oluşturma kabiliyetine sahip. Enerji kaynakları, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında paylaşılacak." diye konuştu.

Pompeo'dan Doğu Akdeniz açıklaması! ABD resmen talep etti

ABD'li bakan ayrıca, "Kıbrıs'ta demirleyen tüm gemilerin Suriye'de insani görev üstlenmediğini biliyoruz, Kıbrıs'tan bu konudaki endişelerimizi dikkate almasını istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Rum Lider Anastasiadis ise Pompeo'nun ziyaretinin Doğu Akdeniz'de çok önemli gelişmeler yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini kaydetti. 

ANASTASIADIS: ADALET DİVANI'NA BAŞVURACAĞIZ

Anastasiadis, ikili müzakereler yoluyla ya da Uluslararası Adalet Divanı'na başvurarak, Kıbrıs'ın kuzeyi ile batısındaki deniz alanlarının Türkiye ile sınırlandırılmasına hazır olduklarını Pompeo'ya bildirdiğini kaydetti.

Rum lider, kapalı Maraş ve Kıbrıs'taki gelişmelerle ilgili de Pompeo'yu bilgilendirdiğini söyledi.

Rum Bakan Christodoulides ile Pompeo, güvenlik ve savunma alanlarında daha fazla iş birliğini içeren bir mutabakat zaptı da imzalandı.

- KIBRIS KARA, AÇIK DENİZ VE LİMAN GÜVENLİĞİ MERKEZİ KURULMASI

Öte yandan, anlaşmayla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, iki ülkenin son iki yılda güvenlik işbirliği konusunda Rum Kesimi ile önemli bir mesafe kat edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Bu işbirliğini geliştirmek ve ülke içi eğitimlerin imkansız olduğu ülkelerin kapasitelerini iyileştirmeye desteklemek üzere iki ülkemiz Kıbrıs'ta bölgesel bir sınır güvenliği eğitim merkezi olacak Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi'nin kurulması konusunda mutabık kaldı." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu merkezin, ABD ve ortaklarına Kıbrıs Rum Kesimi'ne sınır, liman ve gümrük güvenliği konusunda teknik destek verilmesini sağlayacağı aktarılan açıklamada, birçok güvenlik platformunun kurulacağına ve ABD'nin bu bağlamda Rum Kesimi'ne ekipman desteği sağlayacağı kaydedildi.

YORUMLAR 68
 • Akyüz 3 yıl önce Şikayet Et
  Bre densiz sen dünyanın jandarmasımısın
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar insan öldürmek için silah satmasalar inanın dünyanın en fakir ülkeleri arasında olurlar
  Cevapla
 • 1453 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizde sizden varlığınızdan çok endişe duyuyoruz. Ne işin var burda .
  Cevapla
 • TamBirOsmanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Geçmişte her şey kapalı yapıyorlardı. Her şey ortaya çıktıktan sonra artık kamera önünde. Bunlara müttefik diyen... Artık türkiye stratejisini değiştirmesi lazım. Bunlar yüzeyine bilen, beline bıçak sokan.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 3 yıl önce Şikayet Et
  bu zat endişeliise doğru yoldayız arkadaşlar bunları endişelendirmeye lütfen devam ediniz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Husiler harp başlığı taşıyan taarruz botu 'Tufan 1' ile gemiyi imha etti
Türkiye - Portekiz maçı TRT'de!