Tartışma yaratacak açıklama: DSÖ'den okul çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Corona virüs (Covid-19) vakalarının yüzde 10'undan azının ve virüs kaynaklı ölümlerin yüzde 0,2'sinden azının 20 yaşın altındaki kişilerde görüldüğünü belirterek okulların açılmasından yana olduklarını söyledi.

Tartışma yaratacak açıklama: DSÖ'den okul çağrısı
Tartışma yaratacak açıklama: DSÖ'den okul çağrısı
GİRİŞ 16.09.2020 01:48 GÜNCELLEME 16.09.2020 01:48
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Ghebreyesus'un, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde videokonferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısına UNICEF ve UNESCO yetkilileri de katıldı.

''ÇOCUKLARDA ÇOK AZ SAYIDA ÖLÜM''

Salgının ardından geçen 9 ayda pek çok soru işareti olduğunu ama "daha net bir resim" görmeye başladıklarını aktaran Ghebreyesus, "Çocukların ve ergenlerin enfekte olabileceğini ve başkalarına da bulaşabileceğini biliyoruz. Bu virüsün çocukları öldürebileceğini biliyoruz ancak enfeksiyonun çocuklarda daha hafif geçme eğiliminde olduğunu ve çocuklar ve ergenler arasında Covid-19'dan kaynaklı çok az sayıda ciddi vaka ve ölüm olduğunu da biliyoruz." dedi.

Ghebreyesus, Covid-19 vakalarının yüzde 10'undan azının ve virüs kaynaklı ölümlerin de yüzde 0,2'sinden azının 20 yaşın altındaki bireylerde görüldüğünü aktardı. Bununla birlikte, bu yaş gruplarında Covid-19 ve ölüm riskini artıran faktörler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Ghebreyesus, virüs bulaşmış kişilerde uzun vadeli yan etkilerin bilinmediğine dikkati çekti.

"Hepimiz çocukların okula geri dönmesini istiyoruz." diyen Ghebreyesus, okulların toplumun bir parçası olduğunu ve topluluklar arasında köprü vazifesi gördüğünü kaydetti.

Ghebreyesus, bir toplumdaki Covid-19 bulaşma riskini azaltmak için alınan önlemlerin okullardaki riski de azaltacağını vurguladı.

''OKULLARIN KAPANMASI DURUMUNDA UZAKTAN EĞİTİM''

Bazı ülkelerde okulların yeniden açıldığını, bazılarında ise halen kapalı olduğunu bildiren Ghebreyesus, ülkeleri her durumda desteklemek için, UNESCO, UNICEF ve DSÖ'nün dün Covid-19 bağlamında halk sağlığı önlemlerine ilişkin bir kılavuz yayımladığını ifade etti.

Ghebreyesus çocuklar, gençler ve bir bütün olarak toplumlar üzerindeki yıkıcı sonuçları göz önüne alındığında, okulları kapatma kararının son çare olması gerektiğinin altını çizerek, "Okulların kapanması durumunda uzaktan eğitim yoluyla eğitimin devamlılığı sağlanmalıdır." çağrısı yaptı.

Çocukların güvenli bir şekilde okula gitmesini sağlamanın tek başına okulların, hükümetlerin ve ailelerin işi olmadığına işaret eden Ghebreyesus, bu konuda toplumun tüm fertlerine görev düştüğünü sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 55
 • Serif 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün kararların arkasinda DSÖ var.beki D.S.Ö arkasında kim var?bilen varmı
  Cevapla
 • Umit 1 ay önce Şikayet Et
  okulları açında görün gününüzü, bakın virüs nasıl yayılıyor, tutmuş neleri tartışıyorsunuz...
  Cevapla
 • Öteki 1 ay önce Şikayet Et
  aileler çocuklarını gözünden fazla koruduğundan olabilir mi.
  Cevapla
 • Filozofkamil 1 ay önce Şikayet Et
  DSÖ bugüne kadar faydali,yararlı ,önleyici, tebdirli bilgi vermismidir.virus çorbadan cikmistir diyen bir kurumdan ne hayir gelir...
  Cevapla
 • Hakan Günver 1 ay önce Şikayet Et
  DSÖ'nün kararı gayet yerinde ve mantıklı. Açılmaması gereken bir yer varsa bu okul değil diğer işletmeler olmalı. Okullar acilen açılmalı, okullar diğer tüm alanlardan çok daha güvenli.
  Cevapla
 • Neşe 1 ay önce Şikayet Et
  Çocuklarda risk az olabilir ama evdeki aile büyüklerinde risk fazla olacaktır.nerden baksa muhakkak her evde kronik hasta vardır...Bunu hiç düşünmüyormusunuz peki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamalar