ABD ve Rusya PKK'yı Cenevre'ye götürmek istiyor

Suriye’nin geleceğinin belirlendiği Cenevre görüşmelerinde şu ana kadar sonuç çıkmadı. Suriye Anayasa Komitesi’nin Cenevre toplantılarındaki detayları, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Dr. Nezir Hekim anlattı.

ABD ve Rusya PKK'yı Cenevre'ye götürmek istiyor
ABD ve Rusya PKK'yı Cenevre'ye götürmek istiyor
GİRİŞ 16.09.2020 04:02 GÜNCELLEME 16.09.2020 04:02
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Suriye’nin geleceğinin belirlendiği Cenevre görüşmelerinde şu ana kadar sonuç çıkmadı. Suriye Anayasa Komitesi’nin Cenevre toplantılarındaki detayları, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Dr. Nezir Hekim anlattı.

''PKK TERÖR ÖRGÜTÜ'NÜ CENEVRE'DE MASAYA OTURTMAK İSTİYORLAR''

Son görüşmelerin diğerlerinden farklı geçtiğini vurgulayan Hekim, “Rejimin tavrı değişti. Rusya rejime görüşmelerde daha ciddi olması yönünde uyarıda bulundu. Ancak şu ana kadar olumlu bir adım görmedik. Bu konuda başlangıç durumunda olduğumuzu söyleyebiliriz. Görüşmelerin gündemi anayasa olmasına rağmen genel olarak anayasa konuşulmuyor. Anayasaya ilişkin herhangi bir ayrıntıya girilmiyor. Bizim isteğimiz önümüzdeki görüşmelerde bu konunun ciddi şekilde ele alınması” diye konuştu. PKK terör örgütünün Cenevre’de masaya oturtulmak istendiğini söyleyen Hekim, şunları söyledi:

BİRÇOK ÜLKE SDG’Yİ DESTEKLİYOR

“Bunu sadece bir ülke yapmıyor. Mısır, Rusya ve Esed rejiminin YPG’nin siyasi kolu olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında bir anlaşma olduğunu seziyoruz. Özellikle Kahire’deki temsilciler ile SDG arasındaki ilişkileri yakından takip ediyoruz. Aynı şekilde Moskova heyeti ile SDG arasında yakın ilişki olduğu açık şekilde ortada. Mısır, Rusya ve rejim ellerinden geldiğince SDG’yi kolluyor. Şunu çok iyi bilmeliler ki terör örgütleri bizim kırmızı çizgimizdir. Terör örgütünün o masada yer almasına asla izin vermeyiz. Cenevre masasında yer alan gruplarda kimlerin olduğu, kimlerin kimleri temsil ettiğini en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz.”

SDG'YE ÖZERKLİK VAATLERİ

Terör örgütünün siyasi uzantısı SDG’ye özerklik ve federasyonluk vaatleri verildiğini anlatan Hekim, “Bu vaatler küçük ülkelerden geliyor. Bu küçük ülkeleri de tetikleyen ABD ve Rusya. Bizim için Suriye toprakları ve halkın bütünlüğü büyük öneme sahip. Özerklik ve federasyon konuları asla kabul edilemez” dedi. Terör örgütü YPG ile hareket eden oluşumlardan söz eden Hekim, “Bu Suriye için tehlike oluşturduğu gibi aynı zamanda Türkiye, İran ve Irak için de tehlike arz ediyor. Suriye’de başarılı olmaları, bu ülkelerde de başarılı olacakları anlamına geliyor. Bu oluşumlara ilişkin Cenevre’de bir konuşma geçmedi. Ancak bu planların yapıldığını çok iyi biliyoruz. Süreci Türkiye ile birlikte işbirliği içerisinde yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Yüz önce it.tiyat ve terakkiyle kurdukları eşkıya ordusu abdul hamiti yıkıp. Başarılı oldu .şimdi de devamı pkk ..ve icerde kravatli bizden görünen lawrancelerle parti vsvs gorunumlu illegal yapıyla turkiyeyi yıkma peşindeler .alayınıza rest ..
  Cevapla
 • Müslüman 1 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır söylüyoruz amaçları bu terörist eşkıyaları devletleştirip AB gibi şemsiyenin altına almak ondan sonra Türkiye'ye karşı kullanmak diye. Çok geç olmadan yıldırım operasyonlarıyla Suriye ve Irak'ta bu eşkıyalar temizlenmeli diyoruz.
  Cevapla
 • Gerçeğin Sesi 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye nin en iyi dostu acilen uretmek zorunda oldugumuz nükleer başlıklı uzun menzilli balistik füzelerdir
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  amerika ve rusya pkk yı bu kadar çok seviyorsa kendi ülkelerinde toprak versinler ne de olsa bizden daha geniş toprakları var.
  Cevapla
 • Osmanlı Torunu 1 ay önce Şikayet Et
  Çakaldan post Rus tan dost olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe ve Trabzonspor tehlikede!
MHP lideri Bahçeli'den son dakika açıklamalar