ABD'den koronavirüste tarihi hata! Hava yoluyla bulaştığını kabul ettiler

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) nasıl yayıldığına dair güncellediği kılavuzda virüsün hava yoluyla bulaştığını kabul etti. CDC, 18 Eylül'de yayımladığı güncellemede, Kovid-19'un hava yoluyla bulaşmasının virüsün yayılmasında ana etken olduğu yönündeki açıklamasını "yanlışlıkla paylaşıldı" diyerek geri çekmişti.

ABD'den koronavirüste tarihi hata! Hava yoluyla bulaştığını kabul ettiler
ABD'den koronavirüste tarihi hata! Hava yoluyla bulaştığını kabul ettiler
GİRİŞ 06.10.2020 06:49 GÜNCELLEME 07.10.2020 05:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) resmi sitesinde yayımlanan güncellemede, Kovid-19'un kapalı mekanlarda 2 metreden uzaktaki kişilere de sınırlı şekilde hava yoluyla bulaşabildiği uyarısı yapıldı.

ŞARKI SÖYLEMEK VE SPOR YAPMAK RİSK TEŞKİL EDİYOR

 

Kılavuzda, "Şarkı söyleme veya spor yapma gibi ağır nefes alma gerektiren aktivitelerin yapıldığı havalandırması zayıf kapalı alanlar virüs taşıyan parçacıkların havada birikmesine katkıda bulunabilir" ifadelerine yer verildi.

YANLIŞLIKLA PAYLAŞILDI DİYEREK GERİ ÇEKMİŞLERDİ

 

CDC, 18 Eylül'de yayımladığı güncellemede, Kovid-19'un hava yoluyla bulaşmasının virüsün yayılmasında ana etken olduğu yönündeki açıklamasını "yanlışlıkla paylaşıldı" diyerek geri çekmişti.

Söz konusu güncellemede, "Enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında, şarkı söylediğinde, konuştuğunda veya nefes aldığında koronavirüs havadaki parçacıklar yoluyla yayılarak diğerlerine bulaşabilir. Bunun, virüsün yayılmasında ana etken olduğu düşünülüyor" değerlendirmesine yer verilmişti.

ESKİ KILAVUZA GERİ DÖNÜLMESİ TEPKİLERE NEDEN OLMUŞTU

CDC, "yanlışlık" olduğunu belirttiği güncellemeyi kaldırmakla, 24 Ağustos'ta yayımladığı tartışmalı Kovid-19 kılavuzu versiyonuna dönmüş, onda da virüse yakalanmış kişilerle 15 dakikadan fazla temas etmiş olsalar bile hastalık belirtisi göstermeyen kişilerin Kovid-19 testi yaptırmasının gerekli olmadığı yönündeki açıklaması sağlık uzmanlarının yoğun tepkisini çekmişti.

KILAVUZ CİDDİ ELEŞTİRLERE MARUZ KALMIŞTI

Yine geçen ay New York Times'in yayımladığı haberde, CDC'nin eleştirilere neden olan ilgili Kovid-19 test kılavuzunun bilim insanlarının onayı dışında ABD Sağlık Bakanlığı ve Beyaz Saray Kovid-19 Görev Gücü tarafından yazıldığı öne sürülmüştü.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • vay be arkadaş 3 yıl önce Şikayet Et
  size yüzlerce kez söyledim yine söylim bu virüs aynı mantarlar gibi vucuda girdiğinde gözle görülmicek şekilde öksürdüğünde konuştuğunda hastalık sporlarla yayılıyor aynı mantar sporları gibi.bakın atıyorum siz 100 kişi bir oda da olsanız .hepsinde maske olsa ve hastalıklı kişide de maske olsa öksürse maskeden %5 sipor çıksa bu çıkan sporlar diğer 99 kişite bulaşır maske takanlar nefes alıp verirken buharlaşan nemlenen yerlerden hızlıca vucuda ulaşır.bu yüz e göze kulaga saca yene bulaşır.
  Cevapla
 • Utku 3 yıl önce Şikayet Et
  Bilim kurulundaki uzman virüsün havada asılı kalmayacağını temas olması halinde bulaştığını söylemişti.
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Aynen! Virüs Hava yoluyla en az 50 - 70 Metreden bile bulaşıyor! Onun için Vakalar çoğalıyor!. Maske takmak çok önemli!.
  Cevapla
 • Volkan 3 yıl önce Şikayet Et
  Ülkede heryer de maske zorunlu. Ozaman neden vakalar çoğalıyor saçmalamayın
  Cevapla
 • Mgl 3 yıl önce Şikayet Et
  Abdnin hangi işi dogru
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Santiago Bernabeu'da gözyaşları sel oldu!
 Galatasaray'da Dursun Özbek yeniden başkan!