Herkes HES'lenecek! İstanbul için de koronavirüste hayati hafta geldi çattı

Genelgelerle zorunlu olarak belirtilenler dışındaki kurumlar da Hayat Eve Sığar (HES) koduna geçmeye başladı. Bazı hastane ve bakanlıklar, tüm ziyaretçiler ve çalışanları HES'le takip ediyor. İstanbul ve Marmara Bölgesi için ise bu hafta çok kritik.

Herkes HES'lenecek! İstanbul için de koronavirüste hayati hafta geldi çattı
Herkes HES'lenecek! İstanbul için de koronavirüste hayati hafta geldi çattı
GİRİŞ 06.10.2020 07:32 GÜNCELLEME 06.10.2020 08:26
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yeni tip koronavirüs nedeniyle zorunlu olarak alınan önlemlere yenileri ekleniyor. Testi pozitif çıkanlar, temaslı olanlar veya karantina döneminde olması gerekirken buna uymayanlarla ilgili takip sistemi olan HES, önümüzdeki dönemde oldukça öne çıkacak.

İSTEYEREK HES KODUNA GEÇTİLER

Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Maliye Bakanlığı, zorunlu olmadığı halde HES koduna geçen ilk kurumlar arasında yer aldı. Uzmanlar, hastaneler başta olmak üzere, kamu ve özel işyerlerinin de çalışma güvenliği açısından bir süre sonra HES kodunu zorunlu olarak uygulayacaklarını, böylece denetimin sağlanacağını belirtiyorlar. Sağlık Bakanlığı ve hükümette yapılan toplantılarda da, HES kodu zorunluluğu olan alanların arttırılması yönünde önerilerin gündeme geldiği belirtiliyor.

 

PERSONEL TAKİBİ

Kurumlarla ilişkisi olan kişilerin, hastalıkla ilgili yaşadığı bir gelişme anında sisteme düşüyor ve kırmıza koda geçiyor. Sağlık Bakanlığı'nın sistemine entegre olan tüm kurumlar, hem personeli hem de kuruma giriş çıkıp yapan herkesi bir yıl süreyle sistemden takip edebiliyor. Uzmanlar, bu sistemin bir süre sonra otomatik olarak işleyeceğini, bankalar, hastaneler, sigorta, tapu gibi tüm kurumların bunları zorunlu olarak isteyeceğini ifade ediyorlar.

 

YERİNDE BULAŞ DÖNEMİ! İSTANBUL VE MARMARA ÖNEMLİ

Pandemiyle ilgili olarak son iki hafta içerisinde yapılan toplantılarda ise yaz göçünün tamamlandığı, bundan sonra vakaların yerinde bulaş olarak nitelendirileceği ifade ediliyor. Buna göre, İstanbul ve Marmara Bölgesi'ndeki gelişmelerin bu hafta da izlenmesi gerekiyor. Bu bölgeye dışarıdan gelenlerin etkisi bu hafta görülecek. Ancak, alınan önlemler nedeniyle artışın kademeli olacağı, hızla yükselişler beklenmediği öne sürülüyor.

Toplantılardaki değerlendirmelere göre, büyükşehirlerde ani değişiklikler beklenmiyor. Her il yönetiminin, kendi bulaşıyla mücadele edeceği, bölgesel kararlar ve yerel kontrollerle devam edileceği belirtiliyor. Yetkililer, "Her il, kendisi için normal olan pandemi yüzdesini biliyor. Dolayısıyla oradaki her oynamada, önlemleri arttırarak, kontrolü sağlayabilir. Geçtiğimiz 6-7 aylık süreçte il yönetimleri deneyim kazandı. Bariz bir hata yapılmazsa, bu kışın kontrollü şekilde, büyük iniş-çıkışlar yaşanmadan geçmesi gerekir" dediler.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / NURAY BABACAN
YORUMLAR 6
 • Mücahit 3 yıl önce Şikayet Et
  Artık otobüslere de hes koduyla binilir. Yaşlıları da eve tıkın, zaten teknolojiye eskiler adapte olamadılar, artık kurumlar da genç çalışanlar yaşlılara millete olmadık artislik de yaparlar...
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Virüsü bulaştıranlar zaten çalışan kesim! Şimdi Hes kodu ile nasıl bulaştıracaklar bakalım? :)
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Adam haklı yaslılar tam iş saatleri otobüs ile seyahat ediyor
  Cevapla
 • Kenan Akay 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen bile yaptığın yorum ile artistlik yapıyorsun. Farkında mısın.
  Cevapla
 • ENGİN 3 yıl önce Şikayet Et
  Ozel şirketler de hes kodu ile ziyaretci almali bence..
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Toplu taşıma ve bir çok yerde Hes Kodu uygulaması Salgını büyük ölçüde önler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den tarihi itiraf! Gazze'deki hedeflerden hiçbirini gerçekleştiremedik
​Beşiktaş - Trabzonspor! Muhtemel 11'ler