İslam düşmanı Fransa'ya Suudi desteği

İslam düşmanlığını açıkça dile getirmekten çekinmeyen Fransa'ya hemen her islam ülkesi boykot uygulama kararı alırken, Suudi Arabistan'dan destek geldi.

İslam düşmanı Fransa'ya Suudi desteği
İslam düşmanı Fransa'ya Suudi desteği
GİRİŞ 25.10.2020 12:23 GÜNCELLEME 25.10.2020 12:48
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Dünya genelinde Müslüman toplumlar, Fransa’da İslam’ın ve Müslümanların açıkça hedef gösterilmesine ve hakarete uğramasına tepki gösterirken; Suudi Arabistan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un "İslamcı ayrılıkçı fikirler" ile mücadelesine desteğini duyurmaktan çekinmiyor.

 

 

SUUDİ ARABİSTAN'DAN DESTEK

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 2 Ekim’de, "İslamcı ayrılıkçı" fikirlerle mücadele adı altında "Cumhuriyetin ortağı olması için İslam'ın yapılandırılması gerekiyor" şeklindeki açıklamalarının yanı sıra Fransa'daki Müslümanların ayrılıkçı fikirleri savunan bir ideolojilerinin bulunduğu ve bu kişilerin kendi yasalarını, Fransa'nın yasalarından üstün gördüğüne yönelik iddiaları tüm İslam aleminde tepki çekerken, Suudi Arabistan’da karşılık buldu.

 

 

MÜSLÜMANLAR YASALARI SORGULAMASIN

Suudi Arabistan merkezli Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Muhammed bin Abdulkerim el-İsa, Macron’un açıklamalarından yaklaşık 10 gün sonra Suudi televizyonu MBC’ye verdiği mülakatta, "Müslümanları azınlıkta oldukları ülkelerin uygulamalarına ses çıkarmamaya, yasalarına uymaya" çağırdı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a yakınlığıyla tanınan ve dini konulardaki danışmanlarından olan el-İsa, Müslümanlardan bulundukları ülkelerin uygulamalarını, yasalarını ve kurumlarını sorgulamamalarını isteyerek, bu uygulamaların yasa ve kurumların ülkenin güvenlik ve istikrarını temin ettiğini, sosyal uyumu güçlendirdiğini ileri sürdü.

El-İsa, bu ülkelerde yaşayan Müslümanlara, dini ibadetlerini yasal çerçevelere saygı duyarak yerine getirmesini tavsiye ederken, dışarıdan gelen imamların kendi kültürlerini dinin parçası gibi gördüğü iddiasıyla, görev yaptıkları ülkelerde yetişmesi gerektiğini savundu.

FRANSIZ YETKİLİLERE TAM GÜVEN

Rabıta’nın resmi Twitter hesabında, "ayrılıkçılık" etiketiyle çok sayıda mesaj ve açıklama paylaşıldı. 

Açıklamalarda, el-İsa’nın "tüm şiddet ve aşırıcılık şekillerini sonlandırmak için gerekli çabaları göstereceklerine dair Fransız yetkililere tam güvenini" bildirmesiyle, "Fransız milletinin, güvenlik ve istikrarına zarar verebilecek her şeye karşı birleşerek gücünü göstermesi" ifadeleri dikkati çekti.

Rabıta Genel Sekreteri'nin, ayrılıkçılığın kapalı bir akıl, kalp ve gözlerin sonucu olduğu ile Rabıta'nın daha barışçıl bir dünya için açık olmayı ve inançlar arası diyaloğu teşvik ettiği yönündeki mesajları da "Fransız hükümetinin, İslam'ı hedefe koyduğu ayrılıkçı fikirlerle mücadele programına destek" olarak yorumlandı.

El-İsa, 2019’da Fransa’ya yaptığı ziyarette, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürler yayımlayan hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun merkezini gezmek istemiş, provokasyon olarak görüleceği gerekçesiyle talebi reddedilmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 45
 • murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Mekke ve Medine bunlardan alınıp Ortak İslam Devleti kurulmalı, çünkü orası Suudlara mal edilemez bütün müslümanların ortak mabedi, bu konu artık gündeme gelmeli bence, Petrol onların olsun.
  Cevapla
 • Adıyamanlı 02 3 yıl önce Şikayet Et
  Bakara suresinin en son ayetinin son satırında Allah Müslümanların 'Sen bizim Mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı boze yardım et' şeklinde dua etmesini istemekte. Bu cibiliyetsizler ise müslüman topluluğuna karşı kafirlere yardım etmekte. Hesap görücü olarak Allah yeter.
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 3 yıl önce Şikayet Et
  Suud'un kökü yahudidir. İngiliz boşuna oranın başına püskül etmedi bunları.
  Cevapla
 • Mustafa. 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne olsun dedeleri ingiliz degilmiydi 10 yıl saltanatları kaldı.petrol devri kapanıyor
  Cevapla
 • El kahhar 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu arabistan halkı bu adama nasıl tahammül ediyor yahu. Hiç bir tepkileri yok. Bu adamın devrilmesi lazım .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşgalci İsrail'i korkutan saldırı uyarısı: Püskürtülmesi zor
Transferde yılın bombası! Klopp'un eski prensi Türkiye'ye mi geliyor?