Rusya'dan Dağlık Karabağ çıkışı: Telefonla arayıp onay mı alacaktık

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmaları durduran anlaşmada rol almadıkları düşüncesiyle ABD ve Fransa'nın Rusya'ya gücendiğini belirtti. Lavrov, kritik durumda Washington ve Paris’i telefonla arayarak onlarla anlaşmanın maddelerini destekleyip desteklemeyecekleri konusunda mutabakata varmaya çalışmanın uygun olmayacağını ifade etti.

Rusya'dan Dağlık Karabağ çıkışı: Telefonla arayıp onay mı alacaktık
Rusya'dan Dağlık Karabağ çıkışı: Telefonla arayıp onay mı alacaktık
GİRİŞ 20.11.2020 02:30 GÜNCELLEME 20.11.2020 02:35
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Lavrov, Russia Today televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD ve Fransa'yı Dağlık Karabağ'daki anlaşma sürecine dahil etmediği iddialarını cevaplandırdı. 

"AMERİKAN VE FRANSIZ MESLEKTAŞLARIM DAĞLIK KARABAĞ KONUSUNDA GÜCENMİŞLER"

ABD ve Fransa’nın anlaşmadaki gereken koşulların oluşturulmasında önemli siyasi rol oynadığını söyleyen Lavrov, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde de Amerikan ve Fransız meslektaşlarımla Dağlık Karabağ ile ilgili temaslarımda da gücenildiği hissediliyor. Bu çok üzücü." dedi. 

TELEFONLA ARAYIP ANLAŞMA MADDELERİNİN UYGUNLUĞUNU TARTIŞAMAYIZ

Lavrov, Dağlık Karabağ'da insanların öldürülmemesi, evlerini terk etmemesi, mülteci ve yerinden edilmiş kişi sayısının yükselmemesini istediklerini Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’a yaptığı görüşmelerde anlatmaya çalıştığını aktardı. Lavrov, her dakikanın bir insanın hayatı değerinde olduğu durumda Washington ve Paris’i telefonla arayarak onlarla anlaşmanın maddelerini destekleyip desteklemeyecekleri konusunda mutabakata varmaya çalışmanın uygun olmayacağını ifade etti. 

Rusya’ya yönelik suçlamalarda bulunmanın ahlak açısından doğru ve etik olmadığını vurgulayan Lavrov, Avrupa Birliği gibi çok yönlü yapılarda pozisyonları güçlendirme ve siyasette "parlama" arzularının ön plana çıkmasının üzücü olduğuna dikkat çekti.

Rusya'nın yaptığı şeylerin uluslararası toplum tarafından desteklendiğinde memnun olduklarını kaydeden Lavrov, Suriye'de, Dağlık Karabağ'da ve diğer yerlerde en önemli hedeflerinin çatışma ve krizin yaşanmaması olduğunu savundu. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 11
 • Ankara 3 yıl önce Şikayet Et
  Gözlerim yaşardı lavrov yavaşş !!
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Şerfsizler, insan hayatına bukadar değer veriyorsunuz, Suriyede zavallı sivillerin üzerine neden varil bombalarını yağdırıyorsunuz.
  Cevapla
 • Yilmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusyanun cevabi, türkiyenin agirligi ve macronun boyunun ölcüsünü ortaya koyar. bunu anlamayacak ne var ey sazan gardasim
  Cevapla
 • Greenpeace 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Lavrov sizin insanlığınız bu kadar işte!.Dağlık Karabağ da insanlar ölmesin yerlerinden edilmesin diyorsunuz peki Suriye de sizin desteğiniz ile binlerce masum insan yerinden ediliyor. Türkiye olmasa tarihin an acı göç tablosu oluşacaktı.Bu yüzden siz insan değilsiniz,olamazsınız.Sizi cehennemin en kızgın yeri bekliyor.
  Cevapla
 • Heredot Cevdet 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusların insan hayatına ne kadar değer verdiğini Suriye'den biliyoruz zaten
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ankara 2. Trump dönemine mi hazırlanıyor?
CHP sözcüsü Yücel'e sert tepki: Bu açıklama, Müslümanlara müdahaledir!