Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Bakü'de Türkiye mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Lavrov, 'Türkiye bizim birçok yönden ortağımız' dedi. Rus-Türk denetleme merkezi ile ilgili de Lavrov 'Merkez, Dağlık Karabağ ve çevresinde ateşkesi teknik araçlarla uzaktan izleyecek. Bu, ateşkesin istikrarını sağlamada ek bir faktör olacak' dedi.

GİRİŞ 21.11.2020 22:02 GÜNCELLEME 21.11.2020 22:03
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

RUS-TÜRK DENETLEME MERKEZ NASIL ÇALIŞACAK?

Lavrov, Aliyev ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Rusya Devlet Başkanı, 17 Kasım'da Dağlık Karabağ'la ilgili röportajında Türkiye'nin bölgedeki rolünden ayrıntılı bir şekilde bahsetti. Türkiye bu bölgede gerçek bir faktördür. Sadece bu bölgede değil. Türkiye bizim birçok yönden ortağımız. Tıpkı Ermenistan dış politika ortaklarını seçtiği gibi, elbette egemen Azerbaycan da dış politika ortağını seçme hakkına sahiptir. Türkiye ile Azerbaycan topraklarında ortak Rus-Türk denetleme merkezi kurulması konusunda Azerbaycan'a destek olmamız yönünde prensipte anlaşmamız var. Merkez, Dağlık Karabağ ve çevresinde ateşkesi teknik araçlarla uzaktan izleyecek. Bu, ateşkesin istikrarını sağlamada ek bir faktör olacak” dedi.

Karabağ'daki insani sorunların çözümüne uluslararası kuruluşların aktif katılmasını istediklerini belirten Lavrov, “Dağlık Karabağ'daki insani sorunların çözümünde uluslararası kuruluşlar, BM sistemleri, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ile Rusya Barışı Gücü ve insani yardım merkezinin işbirliği ile ilgileniyoruz. Bundan sonra da bu doğrultuda ortak faaliyetlerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakü'deki görüşmelerin sonucunun olumlu olduğunu vurgulayan Lavrov, “Bugünkü toplantıda ikili stratejik ortaklığımızı görüştük. İkili stratejik ilişkilerimizi geliştirmek için pek çok zeminimiz var. Pek çok kilit konudaki konumlarımızın örtüştüğü uluslararası kuruluşlarda, BM'de, AGİT'te işbirliğimizi tartıştık. Ayrıca Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bünyesinde ortak projelerimiz ve Hazar’a kıyısı olan beş devletle ile ortak işbirliğimiz var. Bu nedenle görüşmelerin sonucunu çok olumlu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

"KARABAĞ HAKKINDAKI ÜÇLÜ ANLAŞMAYI SORGULAMA GİRİŞİMLERİ VAR"

Karabağ hakkındaki üçlü anlaşmaya şüpheyle bakanların niyetine ulaşamayacağını belirten Lavrov, “Karabağ hakkındaki üçlü anlaşmayı sorgulama girişimleri var. Ancak bence bu girişimler başarılı olmayacak. Öncelikle AGİT Minsk Grubu eş başkanları, Rusya, ABD ve Fransa, Dağlık Karabağ sorununun eş başkanların geliştirdiği ilkeler temelinde çözülmesi gerektiğini defalarca belirttiler. Bu ilkeler, üçlü ortak bildirimin şartlarıyla örtüşüyor. İkincisi, eş başkanların Moskova ziyareti sırasında bu sefer sadece bu çatışmanın değil, tüm çatışmaların, her şeyden önce ölümleri önlemek, kanlı savaşlarda ölümlerin önlenmesi ve barış içinde bir arada yaşaması gerektiğini her zaman belirttik. Buna dayanarak, üçlü anlaşmanı olumsuz bir temelde yorumlamak veya sorgulamak için bir neden göremiyorum. Bölge halklarının çıkarlarını karşılayan anlaşmaların uygulanmasına odaklanacağız” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 25
 • Muhittin Aksoy 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben bunlarin TC nin kardesi olduguna inanmiyorum .
  Cevapla
 • karadüzü 3 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar kıytırık bir ermeniye bayraklarını yanlarına diktirememişler. Büyük olsa ne yazar!!!
  Cevapla
 • Bozkurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok yakından izlerdik ama Rusya kadar nükleer silahımız olsaydı işte rusun havası sadece kıtalar arası nükleer füze yanında birde votka
  Cevapla
 • temel 3 yıl önce Şikayet Et
  uymaz ise vurursun bu kadar basit
  Cevapla
 • Okur32 3 yıl önce Şikayet Et
  Lavrov a dikkat edin, kendisi Karabağ Ermenisidir!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nepal'de yolcu uçağı kalkış sırasında düştü
Son dakika haberi: Türkiye düşmanı Bob Menendez tarih oldu! Kararı duyurdu...