Suriyeli gazeteciye Fransız polisinden öldüresiye dayak

Fransa’da tartışmalı güvenlik yasa tasarısına yönelik protesto gösterileri devam ediyor. Polislerin acımasızca darbettiği kişiler arasında eylemleri takip eden 24 yaşındaki foto muhabir Ameer al Halbi de vardı. Fransız polisi tarafından copla yüzüne vurularak dövülen genç gazeteci, 2016 yılında Suriye'deki savaştan kaçarak Fransa’ya sığınmıştı.

Suriyeli gazeteciye Fransız polisinden öldüresiye dayak
Suriyeli gazeteciye Fransız polisinden öldüresiye dayak
GİRİŞ 29.11.2020 14:09 GÜNCELLEME 29.11.2020 14:09
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Fransa'da Paris meydanları başta olmak üzere tüm ülke genelinde büyük eylemler yaşanıyor. Bugün itibarıyla 500 bin kişi Macron'un güvenlik yasa tasarısını protesto ederken, polisler adeta eylemcilere ve basın mensuplarına kan kusturuyor.

Polislerin acımasızca müdahale ettiği, dayak atarak ölüme sürüklediği kişiler arasında 24 yaşındaki foto muhabir Ameer al Halbi de vardı. Al Halbi 2016 yılında Suriye'deki iç savaştan, Esad zulmünden kaçarak Fransa'ya sığınırken, genç foto muhabir, 2020 yılında Macron'un polislerinin şiddetine maruz kaldı.

POLİS COPLAYARAK DÖVDÜ

AFP ve Polka Magazine için çalışan serbest fotoğrafçı Ameer al Halbi, gösterileri takip ettiği sırada polis tarafından coplanarak dövüldü. Yüzü kanlar içinde kalan Halbi’nin başının çoğu bandajlarla kaplandı.

Olaya şahit olan foto muhabiri Gabrielle Cezard, Halbi’nin küçük bir sokakta polis saldırısına uğradığını ve gözünde ciddi hasar meydana geldiğini belirterek, “Fotoğrafçı olarak tanımlandık ve hepimiz duvara yapıştırıldık. 'Basın! Basın!' Diye bağırdık. Göstericilerin yanından fırlatılan mermiler vardı. Sonra polis, elinde copla saldırdı” dedi.

2016 YILINDA ESAD ZULMÜNDEN KAÇMIŞTI

Suriye’deki iç savaştan kaçarak 2016 yılında Fransa’ya yerleşen 24 yaşındaki foto muhabir, birçok uluslararası ödülün sahibi. Halbi, Suriye Halep'te yıkıntılar arasında kucağında bebek taşıyan bir grup erkeğin olduğu simge fotoğrafı çeken kişi olarak biliniyor.

YORUMLAR 41
 • Doğan 3 yıl önce Şikayet Et
  Gazeteci mı dediniz. Hani bizim satılmışlardan ses yok. Yoksa bu adamcağız gazeteci değilmi? Bizde olsa yırtınırdınız.
  Cevapla
 • LEVENT KARS 3 yıl önce Şikayet Et
  ülkesinesahipolmayanın sonubudur vatanhayini
  Cevapla
 • Doğan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu neyin kafası anlamadım ki.
  Cevapla
 • Envers 3 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde satılmış batı uşağı hainler fransaya bi kelam etsenize. Etmessiniz çünkü işinize gelmez fransa laik kafir bi ülke.
  Cevapla
 • halo 3 yıl önce Şikayet Et
  Alın size fransız demokrasisi.
  Cevapla
 • ☪ Kürdüm ☪ 3 yıl önce Şikayet Et
  Extremist entegrist fondamentalist Hristiyanist Diktatör Banker Macron... hümanizim şarlatanı Macron !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail bir kez daha katliam yaptı! Çok sayıda şehir ve yaralı var
Kayseri'de diri fay hattı bulundu! Korkutan açıklama geldi