Washington Post'tan Türkiye analizi: Savaş alanındaki başarılar Biden için acil bir sorun

Türkiye'nin Suriye'de, Karabağ'da ve Libya'da gösterdiği muharebe alanındaki başarılı grafik, tüm dünyada karşılık buluyor. Öyle yerli üretim SİHA'ların başarılı operasyonları Washington Post'un da gündemine geldi. Türkiye'nin savunma sanayiindeki bu başarılı hamlelerin Biden yönetimi için acil bir dış politika sorunu teşkil ettiğini ifade etti.

Washington Post'tan Türkiye analizi: Savaş alanındaki başarılar Biden için acil bir sorun
Washington Post'tan Türkiye analizi: Savaş alanındaki başarılar Biden için acil bir sorun
GİRİŞ 30.11.2020 16:10 GÜNCELLEME 30.11.2020 16:10
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Türkiye özellikle son dönemde savunma sanayi alanıdaki başarılı adımları ile adından söz ettiren hamlelerde bulundu. İHA/SİHA'ların noktasal hassasiyetteki operasyonları, başarılı grafiği dikkatleri üzerine çekerken savunma sanayi alanındaki kazanılan bu ivme dış basında da karşılık buluyor. Özellikle Suriye, Libya ve Karabağ'da elde edilen başarı, ABD'li Washington Post'ta yer aldı.

 

 

Gazetede İstanbul İstihbarat şefi ve Orta Doğu temsilcisi Kareem Fahim imzasıyla yayınlanan bir yazıda "Türkiye’nin savaş alanındaki başarıları, Biden yönetimi için acil bir dış politika sorunu teşkil ediyor” ifadelerine yer verildi. Yazıda ayrıca Türk İHA'larının Suriye ve Libya'da merkezi bir rol oynadığının altı çizildi.

 

 

LİBYA VE SURİYE'DE ETKİ

Türkiye'nin savaş alanındaki etkinliğine dikkat çeken Fahim, Türk İHA'larının hem Suriye hem de Libya'da etkili olduğu belirtti. Fahim "İHA'lar geçtiğimiz ayda Libya'da merkezi bir rol oynadı. Azerbaycan'ın Ermenistan'a üstün gelmesine de yardımcı oldular" ifadelerini kullandı.

KARABAĞ'DA ZAFER

Fahim, son olarak Türk SİHA'larının da verdiği destek ile kazanılan Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ’daki zaferin için "stratejik zafer" tanımlaması yaptı.

"Dağlık Karabağ’ın yaklaşık yüzde 40’ını içeren Azerbaycan’ın askeri kazanımları Türkiye’ye başka bir stratejik zafer getirdi. Azerbaycan ile Ermenistan arasında, Dağlık Karabağ topraklarında yaşanan altı haftalık ihtilaf, Türkiye’nin İHA programına yeni bir önem kazandırdı."

BİDEN YÖNETİMİ İÇİN ACİL BİR DIŞ POLİTİKA SORUNU

İHA'ların ayrıca Suriye'de yürütülen operasyonlarda da yıkıcı bir etki bıraktığı belirtilen yazıda, yerli ve milli Türk teknolojisine dikkat çekti. Yenilikçiliğinin ve kendi kendine yeterliliğin sembolü olduğu belirtilirken bunun ulusal güveni de artırdığına değinildi. Özellikle savunma sanayi alanında atılan bu adımlar için "Türkiye’nin İHA endüstrisinin hızlı büyümesi, onu Çin ve İsrail gibi köklü insansız hava aracı üreticileri için rakip haline getirdi." ifadeleri kullanıldı.

Fahim yazısında Türkiye'nin savaş alanında elde ettiği başarıların Joe Biden yönetimi için acil bir dış politika sorunu teşkil ettiğini belirterek "Türkiye’nin savaş alanındaki başarıları, yeni gelen Biden yönetimi için acil bir dış politika sorunu teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: THE WASHİNGTON POST
YAZDIR
YORUMLAR 74
 • Mevzu 8 ay önce Şikayet Et
  Girdikleri her yerlerden yıllarca çıkamadı ve çamura saplandilar başaramadı Türkiye Suriye'de Libya'da de azerbeycandaa girdikleri yerden hem kısa sürede işini bitirip çıktı detay bu yorum sizde
  Cevapla
 • Ersan çebi 8 ay önce Şikayet Et
  Herkes anladı. Bir tek Kılıçdaroğlu ve muhalefet anlamadı. Bunlar nasıl insanlar yaa.
  Cevapla
 • Reza 8 ay önce Şikayet Et
  Anladıkları için karşı çıkıyorlar zaten.
  Cevapla
 • Aytaç Güner 8 ay önce Şikayet Et
  Bir Nato ülkesi olan Turkiye'nin askeri alanda güçlü olmasından Biden niçin rahatsiz olur? Yıllarca batıyı kominizm tehdinden koruyan Türkiye elbet askeri bakımdan güçlü olacak ama yeter ki ,dostları Türkiye 'yi ekonomik bakimdan zayiflatmasin. Vatandaş görüşü olarak.
  Cevapla
 • Mmm 8 ay önce Şikayet Et
  Sorun amerikanın kendisi
  Cevapla
 • İsmail 8 ay önce Şikayet Et
  Şimdiye kadar biz ABD Rusya şu silahı yaptı diye gıpta ile bakıyor bir Türk evladı olarak gururumuz incilirdi,ezilirdik, şimdi biz dünyanın en gelişmiş silahlarını yapıyoruz,ve dünyanın en süper güçleri bize imreniyor hayretle bizim dünya savaşta devrim yaptığımızi konuşuyor, Allaha şükürler olsun
  Cevapla
 • Elestirmen 8 ay önce Şikayet Et
  Sihalardan atılabilen nükleer başliklı roketler yapilmali. O zaman menzil sorunu kalmaz Küresel çapta iletişim saglayacak sihalarla radarlara yakalanmadan nukleer baslikli roketi tasiyan sihayı hedefin uzerine kadar menzilini uzatmış olursun.Maliyeti düşük nokta atişi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan son dakika kripto para açıklaması
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye dünya ihracatında kritik eşiği yakaladı