SİHA'ların efendisi Erdoğan! Selçuk Bayraktar ve İsmail Demir detayı

Fransız Liberation gazetesi, SİHA'ların, Türkiye'nin gücünün yükselişinin ve büyüyen bağımsızlığının sembolü haline geldiğini yazdı. İtalyan gazetesi La Repubblica ise, Türk SİHA'larını övdüğü bir haber yayımladı ve Erdoğan'ın fotoğrafını kullanarak "SİHA'ların Efendisi" manşetini attı. Katar merkezli Al Jazeera de Türk SİHA'larının Dağlık Karabağ savaşındaki rolüne dair bir analiz yayımladı.

GİRİŞ 23.12.2020 17:59 GÜNCELLEME 24.12.2020 09:16
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

Fransız Liberation gazetesinin "Türkiye'nin yeni ulusal kahramanları: SİHA'lar" başlığıyla yayımladığı haberinde, Bayraktar TB2 SİHA'ların güvenilir olduğu ve deneyimli Türk ordusu tarafından kullanıldığı belirtildi. 

 

BİRÇOK BÖLGEDE BAŞARI GÖSTERDİLER

SİHA'ların, Ankara'nın başarısının anahtarı olduğuna dikkati çekilen haberde, SİHA'ların Irak, Suriye, Libya ve Kafkasya'da kullanıldığı ifade edildi.

Haberde, SİHA'ların Türkiye'nin dış politikasında önemli rol oynadığının altı çizildi.

 

"PKK'YA AĞIR DARBE" VURGUSU

Bayraktar TB2 SİHA'ların 27 saat uçabildiği ve maliyetinin ABD'nin SİHA'larından daha düşük olduğu kaydedilen haberde, SİHA'ların aynı zamanda terör örgütü PKK'nın güç kaybetmesine neden olduğu belirtildi. 

"YENİ TÜRK MÜCEVHERİ BAYRAKTAR TB2"

Haberde, SİHA'ların, şubatta Suriye'nin kuzeybatısında güç gösterisi yaptığı, Türkiye'nin gücünün yükselişinin ve büyüyen bağımsızlığının sembolü haline geldiği vurgulandı: "SİHA'lar, Türkiye'nin uluslararası sahnede artan gücü ve bağımsızlığının en önemli sembolü haline geldi. Yeni Türk mücevheri TB2. Fazla pahalı olmaması, güvenilirliği ve deneyimli bir ordu tarafından kullanılması nedeniyle, Ankara'nın başarılarının temel faktörlerinden biri"

"SİHA'LARIN EFENDİSİ ERDOĞAN"

Öte yandan İtalyan gazetesi La Repubblica da Türk SİHA'larını övdüğü bir haber yayımladı ve Erdoğan'ın fotoğrafını kullanarak "SİHA'ların Efendisi" manşetini attı. Yüksek teknolojiye ve Türkiye'nin jeopolitik konumuna vurgu yapan gazete, SİHA'ların Dağlık Karabağ'da oyunu değiştirdiğini aktardı.

İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace'ın Temmuz ayında yaptığı "Türk İHA'ları, Libya ve Suriye'deki savaşlarda oyunun kurallarında devrim yarattı" açıklamasını hatırlatan gazete, Türkiye'nin, ABD ve İsrail'den bu tür silah sistemlerini artık daha zor alacağını anladığı anda (2000'li yılların başına atıf yaparak) kendi teknolojisini üretmeye başladığına vurgu yaptı.

Şimdi de Çin! Türk İHA'ları ile ilgili flaş öneri

TÜRK EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI YAPTI

Haberde, Türkiye'nin bu alanda artık ABD ve Çin ile rekabet edebilecek seviyeye geldiği belirtildi. Bu gelişmenin Türk ekonomisine katkısı olduğu kaydedilen haberde, Türkiye'nin 2002 yılında 248 milyon dolarlık askeri ekipman ihracatının, geçen yıl 3 milyar dolara ulaştığı aktarıldı. Katar, Libya, Azerbaycan ve Ukrayna gibi ülkelere bu SİHA'ların satıldığı belirtilirken, Kazakistan, Pakistan, Endonezya gibi bazı Orta ve Güney Asya ülkeleriyle pazarlıkların devam ettiği kaydedildi.

SELÇUK BAYRAKTAR VE İSMAİL DEMİR'E ÖVGÜ

La Repubblica, Türkiye'nin geçmişten bugüne zaman zaman ambargolara maruz kaldığını ancak kendi teknolojisini üretmede seviye atladığını aktardı. Selçuk Bayraktar ve İsmail Demir'in bu alanda attığı adımların öneminin fazla olduğunu vurgulayan gazete, "Her ikisi de yerli sanayinin sınırlarını zorlayarak Türk havacılık kapasitesini geliştirmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

AL JAZEERA DE TÜRK SİHA'LARINI ÖVDÜ

Katar merkezli Al Jazeera de Azerbaycan'ın 44 günlük mücadelesinde zafere ulaşmasına Türk SİHA'larının büyük katkısı olduğu vurguladı.

Haberde, "Analistler, Ermenistan'ın eski teknoloji silahlara ve modası geçmiş stratejiye bel bağlarken, Azerbaycan'ın taktiklerini Orta Doğu'da savaşta test edilen gelişmiş silahlar ve yeni taktikler üzerine kurduğunu söylüyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 104
 • hacı emmi 2 yıl önce Şikayet Et
  F35 ister verin ister vermeyin.2023 de o da hazır.
  Cevapla
 • Mehmet ÇOBAN 2 yıl önce Şikayet Et
  istediği yüksekliklerde dolaşıp havada 24 saat kalabilen, gereken mesafelerden lüzum olan fotoğrafı çeken ve istediği yere nokta vuruş yapan sihalarımız olduktan sonra gemiye uçak gemisinie ççok da gerek yok... Artık gemilerin de insansız uzaktan kumandalısını yapmaya başladık.
  Cevapla
 • Nurullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Isiniz gücünüz silahlanma terörizim kan döktürmek savas çikarmak ihaydi sihaydi tankdi toptu ananizin amiydi isiniz gücünüz hep silahlanmaya kalmis çok acinacak haldesiniz zavalilar insanliktan hiç nasip almamissiniz gözünüz dönmüs kalbiniz kin ve nefretnen dolu Allah cc. sonunuzu hayreylesin.
  Cevapla
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  karın ağrın mı var. Çok mu üzüldün
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Kafana düşman mermesi geldiğinde ben hiç hazırlık yapmadım hatta yapanlarıda sana havale ettim dersin
  Cevapla
 • milletin ferdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Artık Ermenistan vatandaşı mısın yoksa PKK’lı mısın (gerçi aynı şey) bilinmez ama yaygaraya bakılırsa İHA’lar SİHA’lar çok kötü batırmış… Geçmiş olsun diyemeyeceğim, çünkü zaten fena geçmiş…
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Destan yazsak a hala begenmeyen bedbahtlar var istesenizde istemesenizde durmak yok hizmete çalışmaya ihalara siha lara terörle teröristle mücadeleye sonna kadar REİSİMİZİ DESTEKLEMEYĞE devam inş. YİNE YENİDEN BİR DAHA........
  Cevapla
 • isimsiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ilkede güzel şeyler de yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızı yürekten TEBRİK ediyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte 'Z Kuşağı' araştırması: Milliyetçi-muhafazakar gençlerin oranı %63
Türkiye'nin 'Akıllı robotu' Kapgan ilk kez ateş etti