Irak Ordusu Sincar'a giriyor! PKK'yı bitirecek operasyon başladı

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, IKBY ile varılan anlaşma gereği, güvenlik güçlerinin Sincar'ın merkezinde konuşlanma planını uygulamaya başladığını açıkladı. Bağdat ve Erbil arasında ekim ayında terör örgütü PKK'nın da bölgeden çıkarılmasını öngören Sincar Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmaya göre bölgedeki tüm yasa dışı unsurlar ilçeyi terketmesi gerekiyor. PKK Sincar'ı, ikinci Kandil haline getirmeye çalışıyordu.

GİRİŞ 01.12.2020 15:22 GÜNCELLEME 02.12.2020 08:52
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanı Reber Ahmed ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, 17 Kasım'da Erbil'de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim'de imzalanan terör örgütü PKK'nın Sincar'dan çıkarılmasını da kapsayan anlaşmayı uygulamaya başladıklarını açıklamıştı.

 

Resmen açıklandı! PKK'nın varlığını sonlandıracak anlaşma uygulamaya konuldu

SİNCAR'A 2 TUGAY GÖNDERİLMİŞTİ

 

Irak merkezi yönetimi, 20 Kasım'da Sincar'a federal polise bağlı iki tugay göndermişti. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Hafaci de 25 Kasım'da Irak resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, şunları kaydetmişti:

"SADECE IRAK BAYRAĞI DALGALANACAK"

"Ortak Operasyonlar Komutanlığı Komutan Yardımcısı Abdulemir Şammari, Federal Polis Teşkilatı Başkanı Cafer Battat ile Kara ve Hudut Komutanlığı Komutanı Hamid Şatri, Sincar Anlaşması'nın uygulanmasını denetlemek ve yerinde izlemek için Musul'a gitti. Sincar'da Irak bayrağı dışında hiçbir bayrak dalgalanmayacak ve hükümete bağlı olmayan hiçbir büro açılmayacak."

PKK Sincar'dan atılıyor! Örgüte son uyarı yapıldı: Sıcak çatışma an meselesi

TERÖR ÖRGÜTÜ 8 BİNAYI BOŞALTIP TESLİM ETTİ

Bu gelişmelerin ardından, Sincar ilçesi genelinde terör örgütü PKK/YBŞ’nin 8 binayı boşaltıp Irak Ulusal Güvenlik birimine teslim ettiğini ileri sürdü. Örgütün boşalttığı üslere henüz Iraklı güvenlik güçlerinin konuşlanmadığı aktarıldı. Irak merkezi hükümeti, söz konusu binaların boşaltılması hakkında herhangi bir resmi açıklama yaptı.

BM DE ANLAŞMAYI DESTEKLİYOR

Bağdat ile Erbil'in imzaladığı ve terör örgütünün Sincar'daki varlığını sonlandıracak anlaşma, BM tarafından da destek görüyor.

Plasschaert: PKK'nın varlığını sonlandıracak anlaşmayı uygulayın

IRAK ORDUSU, SİNCAR'A KONUŞLANMA PLANINI BAŞLATTI

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan bugün yapılan son dakika açıklamasında, "Komutanlığımıza bağlı Batı Ninova Gücü tarafından, güvenlik güçlerinin Sincar'ın merkezinde konuşlanma planı uygulanmaya başlandı" denildi.

Plan sayesinde ilçede güvenlik ve istikrarın tahsis edilmesinin, yerinden edilenlerin evlerine dönmesini sağlayacağı kaydedilerek, "Güvenlik güçleri, Sincar ilçesi ve ona idari olarak bağlı bölgelerdeki istikrarı sağlama icraatına devam edecek" ifadeleri kullanıldı.

BİR AÇIKLAMA DA IKBY'DEN: IRAK ORDUSU İLE YAPTIĞIMIZ ANLAŞMAYA BAĞLIYIZ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, terör örgütü PKK'nın Musul'ın Sincar ilçesinden çıkarılması konusunda Bağdat ile yapılan anlaşmaya bağlı olduklarının altını çizdi. IKBY'nin söz konusu anlaşmanın uygulanması sürecini titizlikle takip ettiğini belirten Adil, "Sincar'daki PKK ve tüm diğer bağlı güçlerin uzaklaştırılması Bağdat'ın görevidir" ifadelerini kullandı. Erbil'in bu anlaşmadaki konumu ve yaklaşımına da değinen Adil, "IKBY, Sincar Anlaşması'nın uygulanması noktasında istekli ve anlaşmaya bağlıdır" dedi. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 72
 • Müsafir 1 ay önce Şikayet Et
  Çatışma filan olmaz ırak bayrağı altında devam ederler. İstihbaratın takibi gerekir ve yapıyorlardır
  Cevapla
 • milliyteci 1 ay önce Şikayet Et
  madem ki irak barzaniu yönetimi harekete geciyor türkiye de iran da dahil olmali ve dört koldan son vurus yapilmali bu her ülkenin cikarina olucak tir ve abd bati itrail icin cok büyük bir kayip olucak cünki turuva ati bati icin TERÖR demek terör olmyainca o itlerde bölgelerde olamicaktir hem huzurlu bir islam ülkelri icin hem ümmet adina hem bati ve siyonizme darbe icin bu yapilmalidir
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Cok guzel tespit.
  Cevapla
 • Oha 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar türkiyenen operesyonundan terör örgütünü kurtarma operesyonu kaçarsan yorgun ölürsünüz ozaman bunlari imha edin yada yakalayin bize sayiverin görelim canli canli
  Cevapla
 • M.mansk 1 ay önce Şikayet Et
  “Kedi olalı bir fare tutun bari zanzalaklar”
  Cevapla
 • M.mansk 1 ay önce Şikayet Et
  “Kedi olalı bir fare tutun bari zanzalaklar”
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Akşener yeni ittifak peşinde' iddiası
ABD bir ülkeden daha askerlerini çekti!