PKK Sincar'dan tamamen çıkartıldı! Türkiye teyit etmedi

Irak'ta tüm silahlı yapıların Musul'a bağlı Sincar ilçesini terk ettiği iddia edilirken, durumun ihtiyatlı şekilde takip edildiğini belirten Türk güvenlik kaynakları ise henüz teröristlerin bölgeden çıktığını teyit etmedi.

PKK Sincar'dan tamamen çıkartıldı! Türkiye teyit etmedi
PKK Sincar'dan tamamen çıkartıldı! Türkiye teyit etmedi
GİRİŞ 03.12.2020 10:45 GÜNCELLEME 04.12.2020 08:04
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanı Reber Ahmed ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, 17 Kasım'da Erbil'de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim'de imzalanan terör örgütü PKK'nın Sincar'dan çıkarılmasını da kapsayan anlaşmayı uygulamaya başladıklarını açıklamıştı. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, geçtiğimiz günlerde IKBY ile varılan anlaşma gereği, güvenlik güçlerinin Sincar'ın merkezinde konuşlanma planını uygulamaya başladığını duyurmuştu.

 

"SİLAHLI YAPILAR ÇIKARTILDI"

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Hafaci, resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, "Merkezi yönetim ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında yapılan anlaşmaya göre, Sincar'da araziyi kontrol etme ve güvenliği sağlama görevi federal güçlerindir" ifadelerini kullandı. Merkezi yönetime bağlı federal polisin ilçenin içinde konuşlandığını kaydeden Hafaci, sınır muhafızlarının da ilçenin dışında, Irak-Suriye sınırında yerini aldığını belirtti. "Tüm silahlı yapılar, Sincar'ı terk etti" iddiasında bulunan Iraklı sözcü, ilçede varlık gösteren terör örgütü PKK ile "istişare" sürecini şöyle aktardı: "Merkezi hükümet ve Ortak Operasyonlar Komutanlığı, anlaşmanın uygulanması için gereken zeminin hazırlanmasında PKK'ya bağlı gruplarla istişarede büyük çaba harcadı. Sincar'daki güvenlik dosyasından Batı Ninova Operasyonlar Komutanlığı sorumludur."

 

TÜRKİYE TEYİT ETMEDİ

Türk güvenlik kaynakları ise durumun ihtiyatlı şekilde takip edildiğini belirterek, henüz teröristlerin bölgeden çıktığını teyit etmedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 16
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  barzonun oyunları bunlar.
  Cevapla
 • Hakikat 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayatları yalan hep aynı hikaye gizlenin ihtiyaç olduğunda haber bekleyin taktiği
  Cevapla
 • hltt01 3 yıl önce Şikayet Et
  nereye gittiler. Mit takip etmelidir. bir yalan varsa Irak'a hesabı sorulmalıdır
  Cevapla
 • Halk 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk askeri yok etmeden bitmez.
  Cevapla
 • Hakan G 3 yıl önce Şikayet Et
  Biz bitti demeden bitmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe, Cenk Tosun'u açıkladı!
Galatasaray milli yıldız için görüşmelere başladı!