PKK'nın eğitmeni ABD Savunma Bakanı oluyor

ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden, Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) eski CENTCOM Komutanı emekli Org. Lloyd Austin’i getirmeye hazırlanıyor. Austin, görev yaptığı süre zarfında PKK'nın eğitilmesi projesinin mimarı olarak faaliyet gösterdi.

PKK'nın eğitmeni ABD Savunma Bakanı oluyor
PKK'nın eğitmeni ABD Savunma Bakanı oluyor
GİRİŞ 09.12.2020 13:16 GÜNCELLEME 09.12.2020 13:16

ABD'de gerçekleştirilen Başkanlık seçimlerinin galibi olan Joe Biden, kabinesini kurma çalışmalarına devam ediyor. Birkaç bakanlık için görev alacak olan isimlerin belirlenmesinin ardınan son olarak Savunma Bakanlığı'na da eski Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı emekli Orgeneral Lloyd Austin’i aday göstereceği iddia edildi. 

PKK'NIN EĞİTİLMESİ PROGRAMININ MİMARI

General Lloyd Austin Suriye’nin doğusunda faaliyet gösteren terör örgütü PKK/YPG’nin DEAŞ’la mücadele kılıfı altında silahlandırılması ve desteklenmesi projesinin mimarı olarak da tanınıyor. 

Austin, 2016’da emekli olduktan sonra Raytheon savunma şirketinde yönetim kurulunda görev aldı. ABD’de yasa gereği bir kişi askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra 7 yıla kadar Savunma Bakanlığında herhangi üst düzey sivil göreve atanamaz.

MUAFİYET VERİLMESİ GEREKİYOR

2016’da emekli olduğu için Austin’in bu yasal duruma karşı kongrenin 2017’de ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen Jim Mattis’e verdiği gibi muafiyet vermesi gerekiyor. Birçok kongre üyesinin Austin’e bu bağlamda bir muafiyet vermek istemediği iddia ediliyor.

Austin ayrıca ABD’de muharip bir komutanlığa komutanlık yapan ilk siyahi olarak biliniyor.

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Donald Trump'tan 'Gazze Kasabı' Netanyahu kararı!
Türkiye'den son dakika Filistin ve Pekin açıklaması!