ABD'de Kongre binasına baskının ardından Beyaz Saray'da 3 istifa

ABD'de Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump'ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham istifa etti.

GİRİŞ 07.01.2021 07:46 GÜNCELLEME 07.01.2021 09:20
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

ABD'de bugün Trump destekçilerinin Kongre binasını basması ve şiddet olaylarının ardından, Beyaz Saray'da istifa dalgası geldi. 

 

 

Trump'ın eşi Melania Trump'ın Özel Kalem Müdürü Grisham, olaylar nedeniyle görevinden ayrıldığını açıklayarak ilk istifa eden isim oldu. 

Bir dönem Beyaz Saray Sözcülüğü görevini de yürüten Grisham yaptığı açıklamada, görevini memnuniyetle yaptığını ancak bugünkü olayların ardından istifa kararını aldığını kaydetti. 

 

 

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews ve Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta da ilerleyen saatlerde olaylar nedeniyle istifa ettiklerini duyurdu. 

ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANININ DA İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜ İDDİASI

Öte yandan Amerikan basınına yansıyan iddialara göre, Beyaz Saray'daki başka isimler de istifalarını açıklamayı planlıyor.

İddialara göre, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottinger ve Beyaz Saray Özel Kalem Yardımcısı Chris Liddell da görevinden ayrılmayı düşünen diğer isimler arasında yer alıyor

TRUMP YANLILARI KONGREYİ BASMIŞTI

Beyaz Saray önündeki mitingden sonra ABD Kongresine yürüyen binlerce gösterici, Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalışmıştı. 

Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler Senatoya girmişti.

Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması'nın onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri binadan çıkarılmıştı.

ABD Başkanı Trump ise Twitter hesabından Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine "itidal" çağırısında bulunmuştu.

Başkent Washington'da şiddet olayları nedeniyle yerel saat ile 18.00'den itibaren 12 saatlik "sokağa çıkma" yasağı ilan edilmişti. 

Kongre binasında çıkan olaylarda yaralanan bir kadın hayatını kaybetmiş, birçok polis yaralanmıştı. 

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden ise "ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik saldırılara son verilmesi" çağrısı yapmıştı. 

Biden, "Başkan Trump'ı TV'ye çıkarak ettiği yemini yerine getirmeye, Anayasa'yı savunmaya ve bu kuşatmaya son verilmesini talep etmeye çağırıyorum." demişti. 

Trump'ın göstericilerden evlerine gitmesini istemesi üzerine kalabalık dağılmaya başlamış, ABD Kongresinin güvenliğinden sorumlu polis, yaklaşık 4 saat sonra yerel saat ile 17.40 civarında binanın güvenliğinin sağlandığını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 24
 • Mustafa1 3 yıl önce Şikayet Et
  Durun nereye gidiyorsunuz?
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Diren Trump.. :D Bizdeki profesyonel propagandacılar ABD'de göreve gönderilmeli. Hak hukuk gak guk. Halk sokağa inmeli. Özgür Washinton Devleti kurulmalı acil.
  Cevapla
 • akıncı 3 yıl önce Şikayet Et
  tamam işleri bitti, sonrası yok ki
  Cevapla
 • Yüksekovalı Kürt 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten istifa edenlerin görevleri sona erecekti BETER olsun inşallah
  Cevapla
 • Levrok 3 yıl önce Şikayet Et
  Trump hakkinda tutuklama emri cikarsa, öncesinde Trump i Türkiyeye getirelim ve asla iade etmeyelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sırbistan'dan Euro 2024'ten çekilme tehdidi
Siyonist İsrail'in tankını sıfır mesafeden imha ettiler! İşte o anlar...