Pentagon, İsrail'i CENTCOM'un yetki alanına dahil etti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Birleşik Komutanlık Planı'nda değişiklik yaparak İsrail'i Avrupa Kuvvetleri Komutanlığının (EUCOM) yetki alanından çıkarıp Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) yetki alanına dahil ettiğini açıkladı.

Pentagon, İsrail'i CENTCOM'un yetki alanına dahil etti
Pentagon, İsrail'i CENTCOM'un yetki alanına dahil etti
GİRİŞ 15.01.2021 13:30 GÜNCELLEME 16.01.2021 11:41
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşme süreci devam ederken ABD İsrail'in Orta Doğu'ya daha çok müdahil olacağı bir adım attı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "ABD bugün Birleşik Komutanlık Planı'nda bir değişiklik yaptı. 2020 Birleşik Komutanlık Planı, İsrail'i ABD'nin Avrupa Komutanlığı sorumluluk alanından çıkarıp, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı sorumluluk alanına aldı" ifadelerine yer verildi.

Pentagon'un her iki yılda bir bölgesel muharip komutanlıkların yetki alanlarını gözden geçirdiğine dikkatin çekildiği açıklamada, ABD menfaatlerini korumak ve tehdit risklerini en aza indirgemek için sorumluluk alanlarının zaman zaman değiştirilebildiği kaydedildi.

Açıklamada atılan yeni adımla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu: "İbrahim Ahitleri'nden (İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmaları) sonra İsrail ile Arap komşuları arasındaki tansiyonun azalması, Orta Doğu'daki ortak tehditlere karşı kilit ortakları bir araya getirmek üzere ABD'ye stratejik bir fırsat sağladı. İsrail ABD'nin önde gelen stratejik ortaklarından biridir ve bu adım İsrail ile Avrupalı müttefiklerimiz arasındaki güçlü iş birliği korunurken, ABD Merkez Kuvvetler bölgesindeki ortaklarımızla iş birliği için daha fazla fırsat sağlayacaktır."

ABD ordusu beşi fonksiyonel altısı bölgesel olmak üzere 11 muharip birleşik komutanlıktan oluşuyor.

Stratejik Kuvvetler, Siber Güvenlik, Uzay Kuvvetleri, İkmal Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler fonksiyonel muharip komutanlıkları olarak ayırılırken, EUCOM ve CENTCOM'un yanı sıra Afrika Kuvvetleri (AFRICOM), Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDO-PACOM), Güney Saha (SOUTHCOM) ve Kuzey Saha (NORTHCOM) Komutanlıkları ise bölgesel kuvvetler olarak görev icra ediyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • milliyteci 3 yıl önce Şikayet Et
    ISLAM ülkerinde ciddi agirliklari olan ülkeler TÜRKIYE ,malezya endonezya,pakistan,azerbaycan katar vs gibi ekonomileri iyi ,güclü,olan ve askeri gücleri iyi konumda olan ilsam ülkeleri de ITRAIL i taniyan her sözde islam ülkesiyle ilsikiler i ASKIYA alicagini ilan etmeli ya gazze den abluka kalkar gazze özgür olur itrail 1967 sinirlarina cekilir yada irail i TANIMAYIZ ACIKLAMASI YAPILMALI dir acilen de isgal e ve yeni yerlesim sacmaliklarindan uzak durmalari acikalmsi islam ülkeri tarafindan ortak cagri olarak yapilmali
    Cevapla
  • vurucu 3 yıl önce Şikayet Et
    yahudiler seni iktidardan etti halen akıllanmadın ak trumpu yahudi uşağı adam
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Araç kusurlu çıktı: Dayak yememek için 6 metreden atladı!
İspanyolların Arda Güler sitemi: Her hafta aynı şey...