Bill Gates yeni tehlikeyi duyurdu: Kovid'den kurtulmak çok daha kolay, Ölümler 5 kat artacak

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Kovid-19 salgınından kurtulmanın, iklim değişikliğine kıyasla "çok daha kolay olduğunu" söyledi. BBC'nin sorularını yanıtlayan Gates, "İklim değişikliğinde hükümet politikaları olmazsa, inanılmaz bir felaketi önlememiz mümkün değil. Özellikle ekvatora yakın bölgelerde yaşayan yoksullar arasında yetersiz beslenme ve ölümler pandemi dönemindekine göre beş kat daha fazla olacak" dedi.

GİRİŞ 15.02.2021 17:27 GÜNCELLEME 16.02.2021 09:32
Bu Habere 122 Yorum Yapılmış

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve iklim değişikliği ile ilgili İngiliz kamu kuruluşu BBC'nin sorularını yanıtladı.

Söyleşi, BBC muhabiri Justin Rowlatt ile Bill Gates arasında, Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Kovid-19'dan kurtulmanın, iklim değişikliğine kıyasla "çok daha kolay olduğunu" savunan Bill Gates şunları söyledi:

"Pandemi sona erecek. Çünkü inanılmaz aşılar bulundu. Şimdi bu aşıları yaygınlaştırmaya ve yeni varyantlara uyarlama çalışıyoruz. İklim değişikliğine kıyasla bu çok daha kolay. Maalesef, iklim değişikliği bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla ölüme neden olacak.

Fiziki ekonominin tümünde yenilikçiliğe ihtiyacımız var. Çelik fabrikalarını, çimento fabrikalarını, elektriği ve ulaşımı değiştirmemiz gerekiyor. Sıfıra (karbon emisyonuna) ulaşmayı başarırsak bu, insanlığın şimdiye kadar başardığı en muhteşem şey olacak. Fiziki ekonominin tarihine bakınca, gelecek 30 yılda başaracağımız dönüşümlere benzer bir geçişi sağlayamadık. Bunun emsali yok.

Bunun için bir dizi yeniliğe gerek var. Öncelikle hükümetlerin bir Ar-Ge bütçesi olması gerekiyor. Sonra bu yenilikleri laboratuvardan alıp taşıyacak, yüksek risk içermesine rağmen destekleyecek bir sermaye girişimi gerekiyor. Büyük şirketlerin ortaklığı ve bu ürünleri satın alarak, hacmi artırıp fiyatları düşürecek birilerinin olması gerekiyor."

Koronavirüs aşısı olan Bill Gates'in kızından manidar 'çip' mesajı

Bill Gates, "Temel olarak hükümet teşviklerinden mi bahsediyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Evet. İklim değişikliğinin vereceği zarar nedeniyle özel sektöre yeşil ürünler istediğimizi söyleyecek fiyat işaretlerine ihtiyacımız var. Çünkü şu anda karbon emisyonu yaratırken verdiğiniz zararı göremiyorsunuz."

"ÖLÜMLER BEŞ KAT ARTACAK"

Gates, mülakatı yapan BBC muhabiri Justin Rowlatt'ın "Bu biraz tuhaf değil mi? Bill Gates daha fazla hükümet müdahalesi çağrısında bulunuyor. Çünkü Microsoft'u kurarken tüm dünyada hükümetlerle mücadele ettiniz. Mevzuatların yaratıcılık konusundaki manevra kabiliyetinizi sınırladığını söylediniz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"İklim değişikliğinde hükümet politikaları olmazsa inanılmaz bir felaketi önlememiz mümkün değil. Çünkü özellikle ekvatora yakın bölgelerde yaşayan yoksullar arasında yetersiz beslenme ve ölümler pandemi dönemindekine göre beş kat daha fazla olacak."

KENDİ ÖZEL UÇAĞINDA BİYOYAKIT KULLANIYOR

Bill Gates, seyahatlerini özel uçaklarıyla yapıyor. Ancak bu uçaklarında biyoyakıt kullandığını, yakıtına üç kat fazla para ödediğini ve karbon izini sıfırlamak için yedi milyon dolardan daha fazla para ödediğini söylüyor.

Gates'in geçen ay dünyanın en büyük özel uçak şirketlerinden Signature Aviation'ı satın almak için yaklaşık 4 milyar dolarlık bir teklif verdiği açıklanmıştı.

Bill Gates, BBC muhabirinin "Böyle bir ortamda kitap yazıp insanların iklim felaketinden kaçınması gerektiğini söylemeniz bir çelişki değil mi?" sorusunu yanıtlarken de "Uçak seyahatlerinden vazgeçmek anlamsız bir şey olur. Bu tür bir kaba kuvvet tekniğiyle bir yere varılmaz. Pahalı olmayan, sıfır emisyonlu bir havacılık yakıtı olmalı. Bu biyoyakıt ya da elektrik olabilir. Belki de uçaklarda yeşil hidrojen kullanabiliriz" dedi.

"İNSANLARI AŞIYLA NEDEN İZLEYEYİM?"

Bill Gates, koronavirüs salgınında komplo teorilerinin odağında yer aldı. Küresel seçkinlerin dünya nüfusunu azaltmak için başlattığı bir proje kapsamında koronavirüsü gizli bir laboratuvarda yarattığı ve aşılara yerleştirdiği çiplerle insanları izleyeceği öne sürüldü.

Gates, bu iddialara gülerek yanıt verdi ve "Neden insanları izlemek isteyeyim. İnsanların nereye gittiğiyle ilgilenmiyorum" diye konuştu.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 122
 • Yakub 2 ay önce Şikayet Et
  En tehlikeli olanlar siyonizm ve emperyalizm. Bunların içerisinde kimlerin olduğunu anlatmaya gerek yok çünkü gates bu oyunların sadece 300 kişiden bir ayağı. Elbet insanları aptal yerine koymanın cezasını dünyada olmazsa ahirette çekeceksiniz. Karun hadisesini hatırlatırım.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Artık anlayın yahu! Bu ve bunun gibi insanlara belalar okuyarak elimize hiç bir şey geçmiyor. İklim değişikliği çok büyük tehlike. Endüstri 4.0 geldi. Artık robotlar insanların yaptığı işleri yapacak. Allah bize akıl vermiş kullanalım diye. Biz okumazsak, okuduklarımızı ve hayatı sorgulamazsak hiç bir zaman islam alemi refaha kavuşamayacak.
  Cevapla
 • Benim 2 ay önce Şikayet Et
  Param olsa bu adamı sustururdum
  Cevapla
 • Ozi 2 ay önce Şikayet Et
  İnsanlara korku pompalamaktan başka bişey yok suratsız herif
  Cevapla
 • Dlbr 2 ay önce Şikayet Et
  Söylediklerinizin hepsi yalan.insanlik artık uyanışa geçti.bizi kandıramazsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Van Gölü’nün fotoğrafını çeken astronot dünyaya döndü
Galatasaray 3 maç sonra kazandı!