Daily Telegraph'tan Türk İHA ve SİHA'larına övgü: Dünya için güzel bir örnek

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Daily Telegraph, gelişen teknolojinin ordu üzerine etkisi üzerine kapsamlı bir makale yayınladı. Makalede, Türkiye'nin ürettiği İHA ve SİHA'lardan da övgüyle bahsedildi. Analizde bu İHA ve SİHA'ların, gelecekte orduların düzensiz düşmanlara nasıl karşı koyması gerektiği konusunda iyi bir örnek teşkil ettiği belirtildi.

Daily Telegraph'tan Türk İHA ve SİHA'larına övgü: Dünya için güzel bir örnek
Daily Telegraph'tan Türk İHA ve SİHA'larına övgü: Dünya için güzel bir örnek
GİRİŞ 17.02.2021 15:33 GÜNCELLEME 17.02.2021 15:49
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Daily Telegraph, son dönemde teknolojinin savunma sistemlerini ve alışkanlıkları nasıl dönüştürdüğüne dair kapsamlı bir analiz yayınladı. Gazetenin savunma sanayi ve haberleri editörü Con Coughlin imzalı haberde, gelişen İHA ve SİHA'ların etkisi mercek altına alındı.

Coughlin'in, "Ordunun boyutu savaşlardaki etkisinden çok daha önemsiz hale geldi" başlığı kullanılan makalesinde, "Modern savaşlarda, teknoloji cephelerdeki asker sayısının çok olmasını önemsiz kılıyor. Gelecekte ordunun düzensiz düşmanlara karşı primitif ekipmanlarla çalışmasına karşı teknolojinin kullanıldığını Libya, Ukrayna ve Dağlık Karabağ'da gördük. Teknolojiye sırtını dayayan ve daha küçük ekiplerin cephede yer aldığı savaşlarda hızla başarı elde edildi" ifadesi kullanıldı.

"TÜRK İHA'LARI YÜZLERCE ARACI İMHA ETTİ"

Daily Telegraph'ın yayınladığı haberde, "Azerbaycan güçlerinin Kafkaslarda Dağlık Karabağ'da yaşadığı güzel bir örnek. İyi konumlanmış Ermeni ordusuna karşı savaşırken karadan çok sayıda asker göndermek yerine Azerbaycan Türkiye'den aldığı TB2 İHA'larını kullandı. Bu sayede yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi imha edildi" yorumu yapıldı.

Eski bir ordu mensubu olan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın Azerbaycan'ın performansından çok etkilendiği ve Savunma Bakanlığı'nın İngiliz ordusu için bir silahlı insansız hava aracı programı başlatmak istediği de makalede belirtildi.

"TÜRK İHA'LAR ÇOK ETKİLİ KULLANILDI"

Türkiye'nin insansız hava araçlarını ve SİHA'ları çok etkili bir şekilde kullandığının vurgulandığı makalede, "Libya'daki iç karışıklıkta Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek veren Türk güçleri, İHA'ları kullanarak çok iyi etki elde etti" denildi. Makalede, Rusya'nın Ukrayna'da İHA'ları ve interneti kullanarak istihbarat elde etmesinin de büyük bir adım ve başarı olduğu kaydedildi.

Coughlin, "Bu örnekler İngiliz hükümetinin İngiltere'nin gelecekteki savaş ihtiyaçlarını güncellemesini görüşmesini tetikledi. Gelecek ay yayınlanacak raporda Silahlı Kuvvetler'i yöneten General Sir Nick Carter, ordunun modernleşmesini ve dönüşmesini istiyor. Uluslar modern savaşlardaki ihtiyaçlara adapte olmakta zorlanırken ordunun büyüklüğü değil etkisi daha önemli" yorumunu yapıyor.

YORUMLAR 6
 • Hakkı An 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk gibi düşün İngiliz gibi uygula... Gen.N.Cater Geleceğin (2025) Muharebe Konseptini yazmış. Üç cepheden aldığı derslerden hareketle. Karabağ savaşı devam ederken Konsept ve Doktrin olarak İNOVASYONA dikkat çekmiştik. Alternatif kullanım şekilllerinin fazlalığına da dikkat çekmiştik. Dışişlerine kadar Devletin sesini YÜKSELTMEK ve VURA VURA diplomasi yapmasının önü açıldığı... Göz açıp kapayana muharebeyi başaltıp bitirmek ve masayı kaldırmak ... Birkaç gün içinde USA afganistada yaptığı Konvansiyonel Uçak(F35) Yapay ZEKA ile İHA/SİHA HİBRİT DOKTRİNİ (BAttle SW...) haberini burda okuduk.
  Cevapla
 • Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  Chp olsa ancak heykel dikerdi.
  Cevapla
 • İbrahim Özdoğan 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok şükür Bu günleri gördük
  Cevapla
 • FARKINDA MISINIZ? 3 yıl önce Şikayet Et
  Tarihte ilk defa gerçek bir savaşta ciddi manada İHA ve SİHA kullanan ve bu savaşları ağırlıklı olarak SİHAlarla kazanan ordu da Türk ordusu oldu. Bu savaşı kaybeden taraf ise süpergüç olarak bilinen dostumuz! Rusya'nın desteklediği Suriye, Hafter ve Ermenistan orduları oldu. Türk Ordusunu, Suriye, Irak, Libya ve Ermenistan'da çok değişik şartlarda denediler, zayıf noktamızı aradılar, Yunanistan ile yine deneyecekler ve yine zayıf noktamızı arayacaklar. Bu güne kadar anladıkları şey, Türk Ordusunun karşısına elini kolunu sallayarak çıkılmayacağı oldu.
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 3 yıl önce Şikayet Et
  Dünya Türk'e Biat Edecek Dünya İslamla Şereflenecek Allahın İzniyle İnşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den çok sayıda il için gök gürültülü sağanak uyarısı
ABD'li milyarderlerden Filistin protestolarına baskı!