Kazakistan da Türk SİHA'larına talip oldu

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da mevkidaşı Muhammed Talasov ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kazakistan Savunma Bakanlığı, Türk İHA'larının Kazakistan'a sevkiyatının ve İHA'ların bakımının bu ülkedeki şirketlerde yerelleştirilmesinin görüşüldüğünü açıkladı. Bakanlık ayrıca, Türk yapımı zırhlı tanklar hakkında da bilgi istediklerini belirtti.

Kazakistan da Türk SİHA'larına talip oldu
Kazakistan da Türk SİHA'larına talip oldu
GİRİŞ 07.02.2021 17:55 GÜNCELLEME 08.02.2021 15:42
Bu Habere 142 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'a iki günlük çalışma ziyareti gerçekleştirdi ve Kazak mevkidaşı Muhammed Talasov ile bir görüşme gerçekleştirdi.

"ÜRETTİĞİNİZ İHA'LARI SATIN ALMAK İSTİYORUZ"

Kazakistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kazakistan tarafı, Türk İHA'ların Kazakistan'a sevkiyatını ve İHA'ların bakımının bu ülkedeki şirketlerde yerelleştirilmesini istişare etti. Kazak tarafı, Türk yapımı zırhlı tanklar hakkında da bilgi istedi.

"ASKERİ ALANDA BİRÇOK YENİ ALAŞMA YAPILMASI PLANLANIYOR"

Dere yaptığı açıklamada, Kazakistan'ın Orta Asya'da Türkiye için önemli ortaklardan biri olduğuna dikkati çekerek, "Uzun ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. İki kardeş ülke arasında askeri ve teknik alanlarda birçok yeni anlaşmanın yapılması planlanıyor" dedi.

SAVUNMA SANAYİ ŞİRKETİ DE GEZİLDİ

Türkiye'den giden heyet, ziyaretleri sırasında başkentte yer alan 4 savunma sanayi şirketi ile Nursultan Nazarbayev Ulusal Savunma Üniversitesi'nde incelemelerde bulundu.

KOVİD-19 İLE MÜCADELEDE BİRLİKTE ÇALIŞMA VURGUSU

Türk heyeti bir diğer görüşmesini Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Beibut Atamkulov'la gerçekleştirdi. Kazak tarafının yeni tip koronavirüse karşı mücadelede verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür ettiği görüşmede, iki ülkenin ortak ürettiği optik ve radyo elektronik alanındaki askeri ürünlerin imalatındaki başarılara da vurgu yapıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 142
 • AKINCI 3 yıl önce Şikayet Et
  Ortak üretim olmamalı hazır ürün satılmalı t knolojisi verilmemeli...!!!!
  Cevapla
 • yasin 3 yıl önce Şikayet Et
  Dışarıya verme taraftarı değilim. Bizim silahımızla bizi vururlar.
  Cevapla
 • İslam Birliği 3 yıl önce Şikayet Et
  Bazen dışarıda Türki ülkelerden gelmiş öğrenci Türk kardeşlerimizi görüyorum, Ruslar Türki ülkeleri çok üzücü bir şekilde diline-dinine kadar asimile etmiş durumda maalesef. Neredeyse Türkçe konuşmaya utanır hale gelmişler biz Rusuz diyecekler. Acilen bu ülkelerin kültür asimilasyonu engellenmeli, Rusça yerine Türkiye Türkçesi oralarda zorunlu hale getirilmeli. İslamiyet etkili bir şekilde öğretilmeli..
  Cevapla
 • Kerim Yasin 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusiyanın parmağı var bu işte kesin.
  Cevapla
 • paşa baba 3 yıl önce Şikayet Et
  bunlar hala rusyanın güddüğü ülkeler bunlara yüksek teknoloji tarnsferi demek teknolojimizin rusların eline geçmesi demek azeri ermeni savaşında gıkları çıkmadı hepsi rusyanın ağzına bakıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye-İtalya ev sahipliğini riske sokacak gelişme!
Erdoğan'dan son dakika Rusya ve Çin açıklaması! Flaş 3. Dünya Savaşı uyarısı