ABD'li komutandan S-400 ve F-35 açıklaması! 'YPG'ye silah vermemiz hataydı'

ABD'nin Avrupa Kuvvetleri eski Komutanı Emekli Korgeneral Ben Hodges, terör örgütü YPG'ye silah vermelerinin hata olduğunu söyledi. Ankara'nın S-400 alarak kötü bir tercih yaptığını söyleyen Hodges, "Türkiye'nin S-400'ler yüzünden F-35 programından çıkartılmasını destekliyorum. Yine de hem teknolojiyi koruyarak hem de birbirimizin kararlarına saygı göstererek, bu durumdan bizi çıkaracak bir yol bulabiliriz" dedi.

ABD'li komutandan S-400 ve F-35 açıklaması! 'YPG'ye silah vermemiz hataydı'
ABD'li komutandan S-400 ve F-35 açıklaması! 'YPG'ye silah vermemiz hataydı'
GİRİŞ 25.02.2021 13:45 GÜNCELLEME 26.02.2021 08:33
Bu Habere 105 Yorum Yapılmış

2014-2018 yılları arasında Amerika'nın Avrupa Kuvvetleri Komutanlığını yapan Emekli Korgeneral Ben Hodges, CNN Türk'e konuştu.

Emekli korgeneral Türkiye ile Amerika arasındaki en büyük sorunlardan biri olan Washington'ın terör örgütü YPG'ye desteğiyle ilgili çarpıcı sözler sarf etti.

İşte komutan Hodges'in açıklamaları;

"Bence geçmişte YPG'ye silah vermemiz hataydı. Bu o dönem verilmiş taktiksel bir karardı. YPG DEAŞ ile savaşan en etkili güç olarak kabul ediliyordu. Ama şimdi bakınca bunun bir hata olduğunu Türkiye ile ilişkilere verdiği zarardan anlıyoruz. Umarım yeni hükümet bu politikayı gözden geçirip DEAŞ'e karşı yeni bir çözüm getirir."

AMERİKA, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ DÜZELTMEYE YOĞUNLAŞMALI

"Amerika'nın YPG'ye silah vermenin Ankara ve Türkiye'nin genelinde nasıl algılandığına daha çok hassasiyet göstermesi gerek. Bence bu bir hataydı. Bu hatayı düzeltebiliriz. YPG ile geçici bir ilişki yerine Türkiye ile ittifakımızı korumaya odaklanmalıyız."

"TÜRKİYE'NİN F-35 PROGRAMINA GERİ DÖNMESİ MÜMKÜN"

"Bence Türkiye bu konuda kötü bir tercih yaptı. Böyle bir zorunluluk yoktu, başka seçenekler vardı. Talihsiz bir karar. Türkiye'nin S-400'ler yüzünden F-35 programından çıkartılmasını destekliyorum. Tabii ki Türkiye istediği silah ve savunma sistemini alma hakkına sahip. Ama hiçbirimiz S-400 ve F-35'leri aynı bölgede kullanarak teknoloji kaybetme riskine giremeyiz. Yine de hem teknolojiyi koruyarak hem de birbirimizin kararlarına saygı göstererek bizi bu durumdan kurtaracak bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum."

"ANKARA’NIN ÇÖZÜM İÇİN BIDEN HÜKÜMETİNE BİR ŞANS TANIMASI GEREKİYOR"

"Amerika'nın "fikrimizi değiştirdik tamam" diyeceğini düşünmüyorum. Bence teknoloji kaybetme riskini ortadan kaldırmak için yaratıcı çözümler bulunmalı. S-400'ler başka görevlerde kullanılabilir, Rusya'ya geri verilebilir, Türkiye'nin füze savunma ihtiyacı farklı bir çözümle giderilebilir. başka sistemler de mevcut. Asıl olan iki tarafın da dürüst davranması. Müttefikler saygı çerçevesinde hareket etmeli. Ankara'nın Washington'daki yeni hükümete bir şans vermesi Türk müttefiklerimizin çıkarına olabilir."

"YENİ BİR SAYFA AÇMAK ŞART"

"Bu zor konularda iş birliği yapabilmemiz için ABD ve Türkiye arasındaki güvenin yeniden tahsis edilmesi şart. Bence Türkiye Amerika 2.0 güncellemesinin vakti geldi. İki eski müttefik arasındaki ilişkinin çerçevesini değiştirmeliyiz."

YORUMLAR 105
 • dostt birr 3 yıl önce Şikayet Et
  abd Türkiye ye teknoloji ve f35 verilmez diyor. ypg ye verilen silahlardanda rahatsiz niye rahatsız anlamadım. ypg ye bence güvenmiyor demekki ...ypg de abd ye hiç güvenmiyor..... bence bir puruz var ama abd ile pkk ypg arası neden açılıyor. anlamadım.
  Cevapla
 • İhtiyar 3 yıl önce Şikayet Et
  Hata değil SUÇ
  Cevapla
 • hidocan almanya 3 yıl önce Şikayet Et
  ulan bütün karin ağrilari türkiyeyi istila projesi cökmesi yok kararlara saygiymista bilmem ne.
  Cevapla
 • Baksen 3 yıl önce Şikayet Et
  En iyi abdli ölü abdlidir tabi insanlık duygusu olanlar hariç
  Cevapla
 • TÜMER 3 yıl önce Şikayet Et
  Şu an da bile silah konvoyları yolluyorsunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın konuştuğu operasyon sonrası Kuzey Kore'den 'İran' sürprizi!
Kamuda tasarrufun ilk adımı! Törene otobüsle gittiler