Türkiye'nin Afrika'da 18 yılda yaptıkları dünya basınında

Türkiye'nin 2003-2021 yılları arasında Afrika kıtasına yönelik açılımları, African Business'in Mart 2021 sayısının geniş yer buldu. Erdoğan'ın 18 yılda 27 Afrika ülkesini ziyaret ederek diğer tüm liderleri geride bıraktığının vurgulandı. Türkiye'nin Afrika'da 2003'te 12 büyükelçiliği yer alırken, 2021'de bu 42'ye, 2003'te 100 milyon dolar olan yatırım, 2021'de 6.5 milyar dolar oldu.

Türkiye'nin Afrika'da 18 yılda yaptıkları dünya basınında
Türkiye'nin Afrika'da 18 yılda yaptıkları dünya basınında
GİRİŞ 08.03.2021 08:03 GÜNCELLEME 09.03.2021 13:51
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2003-2021 yılları arasında Afrika kıtasına yönelik açılımları, Afrika'nın en çok satan dergilerinden African Business'in Mart 2021 sayısında geniş yer buldu.

African Business, Ankara'nın 2005 senesini "Afrika Yılı" olarak ilan etmesinin ardından Türkiye'nin Afrika kıtasındaki etkisinin olağanüstü derecede arttığı kaleme alındı. Söz konusu haber, başyazı olarak derginin kapağında yer aldı.

BAŞKAN ERDOĞAN, TÜM DÜNYA LİDERLERİNİ GERİDE BIRAKTI

Türkiye'nin Afrika'daki ekonomik, diplomatik ve askeri varlığına ilişkin önemli istatistiklere yer verilen makalede, Erdoğan'ın 2003'ten bu yana 27 Afrika ülkesini ziyaret ettiği ve bu sayının Afrika kıtası dışı tüm liderleri geride bıraktığı vurgulandı.

PRETORYA BÜYÜKELÇİSİ ÜLGEN: AFRİKA İLE KAZAN-KAZAN İLİŞKİMİZ VAR

Türkiye'nin Güney Afrika'daki Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen de African Business dergisinde yer alan makaleye katkı yaptı.

Türkiye'nin Afrika politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ülgen, "Bu eşsiz model, Türkiye'nin Afrika kıtasına kolonyal bir amaçla gitmediğinin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Afrika'da kazan-kazan stratejisiyle bulunuyoruz" sözlerini kullandı.

DOĞRUDAN YATIRIM 65 KAT, İHRACAT İSE YÜZDE 579 ARTTI

Türkiye'nin Afrika'ya yönelik doğrudan yatırımlarının 2003'te 100 milyon dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan dergi, bu sayının 2021 itibarıyla 6,5 milyar dolara çıktığının altını çizdi.

Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin 2003 yılında 5 milyar dolar seviyesinde olduğu, 2019 itibarıyla ise 25 milyar doları aştığı kaydedildi. Öte yandan, Türkiye'nin Afrika'ya yönelik ihracatının 2003'ten 2018'e kadar yüzde 579 artış gösterdiği belirtildi.

DİPLOMATİK MİSYONLAR ARTIYOR, THY 33 ÜLKEDE 51 NOKTAYA UÇUYOR

2003 yılı itibarıyla Afrika'daki büyükelçilik sayısı 10 olan Türkiye'nin, aradan geçen 18 yılda Afrika kıtasındaki diplomatik misyonlarını katbekat artırdığı ifade edilen makalede, Türk Hava Yolları'nın ise 33 Afrika ülkesindeki 51 noktaya uçuş gerçekleştirmekte olduğu bilgisi paylaşıldı.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ
YORUMLAR 18
 • erdogani anlamak 3 yıl önce Şikayet Et
  dünyayı ve kendinizi keşfetmenize yardımcı olur.
  Cevapla
 • AyYıldız 3 yıl önce Şikayet Et
  Dünyaya adaleti Türk Milleti getirecek kemal kuduracak
  Cevapla
 • Diyarbakır 3 yıl önce Şikayet Et
  Güçlü olmak istiyorsak her yerde olmalıyız çok yerinde işler ve kararlar bugün afrikayi sömüren hep batı ülkeleridir Türkiye kazan kazan formülü ile Afrikalılar in gözünü açıyor ve insanca koşullarda iş teklif edip yatırım yapıyor bir taşla iki kuş vuruyor hem sömürülen ülkeleri uyandırarak yanına çekiyor hemde güven veriyor bu yatırımların yararı yillar sonra ortaya çıkacak bugün Fransa'nın ve diğer ülkelerin hoplamasi ve Türkiye'nin Afrika'da ne işi var diye bağırmasinin sebebi budur..
  Cevapla
 • sultan 3 yıl önce Şikayet Et
  RABBİM reisimizi başımızdan eksik etmesin iç ve dış düşmanların şerrinden esirgesin bu hızla gidersek bir kaç seneye SÜPER GÜÇ oluruz inşallah...tüm dünyaya ADALET dağıtan şımarık ülkeleri hizaya sokan bir TÜRKİYE görmeyi nasip etsin mevlam...
  Cevapla
 • gerçekler 3 yıl önce Şikayet Et
  2003-2016 fetö zamanıdır dergi bunu yazmamış bugün halen fetöcülerin cirit attığı ülkeler var her ülkenin sorgusuz sualsiz fetö okullarını verdiğini zannedersek hate ederiz unutulmamalı ki kıtada ingiliz ve fransız hakim bu iki dille iş yürüyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan duyurmuştu! Rusya'dan son dakika Türkiye açıklaması
AB'den son dakika İsrail uyarısı! İlk kez kabul ettiler