'Süveyş’i bypass edecek kanal için harekete geçtiler' haberi 1 Nisan şakası çıktı

Süveyş Kanalı’nda yaşanan kriz alternatif güzergah, yol ve kanal arayışında olanları harekete geçirdi iddiaları gündeme düşmüştü. İddialar 1 nisan şakası çıktı

GİRİŞ 02.04.2021 07:32 GÜNCELLEME 02.04.2021 15:13
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Süveyş Kanalı’nda geçen hafta meydana gelen ve uluslararası ekonomide paniğe olan tıkanmanın ardından, Kanal’a alternatif projeler raftan indirilmeye başladı. Ever Given adlı dev kuru yük gemisinin karaya oturarak bir hafta süreyle kanalı kapamasının ardından bölgede ikinci bir kanal açılması arayışı yeniden gündeme geldi.

Yeni Şafak ve BBC'nin Guardian gazetesinden paylaştığı habere göre Birleşmiş Milletler’in (BM) İsrail-Mısır sınırında Süveyş’e alternatif bir kanal açılması planlarını incelemeye başladığı belirtildi. Alternatif projenin " 1 Nisan şakası" olduğu ortaya çıktı.


 

Mısır, Süveyş Kanalı'ndaki zararı için 1 milyar dolar tazminat istiyor


5 YILDA TAMAMLANABİLİR

Habere göre BM yetkilileri, yeni kanalın Akabe Körfezi üzerinden Akdeniz’e açılması olasılığını inceliyor. Alternatif projenin Sina yarımadasında İsrail ve Mısır sınır hattından geçirilmesi planlanmakta. Daha önce BM adına bu konuda fizibilite çalışması yapan OFP Lariol adlı uluslararası tünel açma şirketi, “2’nci Süveyş”in beş yıl içinde kazılabileceğini açıklamıştı.

İSRAİL KONTROL EDECEK

Projenin hayata geçmesi halinde, Filistin topraklarında işgalci konumunda bulunan İsrail’in, küresel deniz ticaretinin yüzde 12’sinin gerçekleştiği, Çin, Ortadoğu, Avrupa stratejik aksının kontrolünü ele geçirmiş olacak.
 

Gemi kazası ortaya çıkardı: BM harekete geçti!


İNGİLTERE DE İLGİLENİYOR

Guardian, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın BM Ticaret Yolları Komisyonu tarafından yürütülen çalışmalardan haberdar olduğunu aktardı. Gazeteye göre bir hükümet yetkilisi, İngiltere’nin bu projede rol oynamaya hazır olduğunu belirterek “Bu konuda uzmanlığımız var ve Kuzey İrlanda için hazırlanan taslak planlarımızı paylaşabiliriz” dedi.

BAE’DEN GİDEN TEKLİF

Geçen yıl Eylül ayında, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) SüveyşE alternatif bir proje üzerine çalıştığı iddia edilmişti. BAE ve İsrail’in, Akdeniz’deki Aşdod limanı ve İsrail’in Kızıldeniz’deki limanı Eylat arasında yeni bir nakliye kanalı inşası için görüşmeler yaptığı bildirilmişti.

Mısır gemiyi alıkoydu

Mısır’daki Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, 6 gün boyunca deniz trafiğinin durmasına neden olan “The Ever Given” isimli dev konteyner gemisinin, soruşturma tamamlanana kadar alıkonulacağını açıkladı. Mısır’daki özel kanallardan El-Hayat televizyonuna konuşan Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, konuyla ilgili dün başlatılan soruşturma çerçevesinde Kanal İdaresi’nden bir komisyon oluşturulduğunu söyledi. Rabi, komisyon üyelerinin göller bölgesine çekilen gemideki belgeleri ve kara kutuyu inceleyerek mürettebatı sorgulayacağını vurguladı. Geminin soruşturma tamamlanıncaya kadar alıkonulacağını ifade eden Rabi, soruşturmanın en az bir hafta süreceğini dile getirdi. Süveyş Kanal İdaresi Müsteşarı Seyyid Şeişa, dün, konteyner gemisinin yaptığı kaza ve karaya oturmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Öte yandan Mısır’ın geminin ait olduğu firmadan en az 1 milyar dolar talep edeceği belirtildi.
 

"1 NİSAN ŞAKASI ÇIKTI"

Guardian'da yer alan ve BBC Türkçe'nin de İngilizceden çevirerek yayımladığı haberin 1 Nisan şakası olduğu ortaya çıktı. Guardian haberi 1 Nisan kategorisinden yayınlarken, konuya ilişkin BBC'den açıklama geldi.

BBC'nin Türkçe servisi yaptığı açıklamada okurları ve takipçilerinden özür diledi.

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Naci 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde KKTC ile Mersin arasında bir köprü yapalım KKTC stratejik olarak bize bağlanır
  Cevapla
 • kayserili 1 ay önce Şikayet Et
  bu kazada bir altyapı oldu komploydu galiba.
  Cevapla
 • Abdullah Er 1 ay önce Şikayet Et
  zaten olay komploydu. çin israilin arka bahçesi. rahmetli mısıroğlu öyle demişti.
  Cevapla
 • Görüşürüz 1 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı bizi sömürdü diyen Arap görünümlü devletler ; Bir gün petrol para etmeyince, sular kuruyunca, Süveyş dahil diğer kanallar cazibe kaybedince o zaman görüşürüz.
  Cevapla
 • bir vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  ''Osmanlı bizi sömürdü diyen'' diyerek söze başlamış.''Arap görünümlü devletler'' diyerek devam etmiş. Araplar dememiş. Genellememiş. Selim efendi ırkçılık bunun neresinde? Okuduğunu anla önce!
  Cevapla
 • Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Siz de sabah akşam arapları karalamıyor musunuz ırkçı kafalar!
  Cevapla
 • Tuzla 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde Almanya ile beraber berlin basra hızlı demiryolu hattı ve petrol ve gaz boru hattı doseyelim basra körfezi Avrupa arasını iki güne düşürelim
  Cevapla
 • geeerçek 1 ay önce Şikayet Et
  Basra Körfezi sonrası demir yolu projesi var ama araplara güvenmedikleri için devre alınamıyor sanırsam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 8 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Son dakika haberi! Bakan Soylu açıkladı: 6 terörist etkisiz hale getirildi