ABD basınından Türk SİHA'larına övgü: Kaderini değiştirdiler!

ABD'li Bloomberg, Azerbaycan ve Libya'da elde edilen başarıda, Türkiye SİHA'ları'nın rolünden övgüyle bahsederken "kader değiştirdi” ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 06.04.2021 11:12 GÜNCELLEME 06.04.2021 11:14
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış
 • Türkiye'nin son dönemde savaş sahasında boy gösteren yerli ve milli silah sistemleri dünyanın yakın takibinde.
 • TB-3 projesi hakkında değerlendirmeler yapılırken TB-2'nin başarıları dikkat çekiyor.
 • Pek çok Avrupa ülkesinin yakın ilgi gösterdiği TB-2'ye son övgü ABD'li Bloomberg'den geldi.
 • ABD'li medya kuruluşundan yer alan haberde TB-'lerin Karabağ ve Libya'daki gidişatı değiştiren rolüne dikkat çekildi.

Azerbaycan'ın Ermenistan karşısındaki zaferinin en önemli etkenlerinden gösterilen Bayraktar TB2 SİHA'ları dünya basının gündeminden de düşmüyor. 

ABD merkezli ünlü ekonomi gazetesi Bloomberg’in haberinde Türkiye’de geliştirilen ve üretilen SİHA’ların Kuzey Afrika’daki Libya’daki Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmaların kaderini değiştirdiğini yazdı.

"KADERİNİ DEĞİŞTİRMEYE YARDIMCI OLDU"

Haberde, “Türk TB2 insansız hava araçları, Türkiye'deki evinden binlerce kilometre uzakta, Libya ve Azerbaycan'daki çatışmaların kaderini değiştirmeye yardımcı oldu. Baykar şirketinin TB2 insansız uçakları, her ikisi de Türk müttefiki olan Trablus ve Bakü'deki hükümetler tarafından yıkıcı etkiyle kullanıldı” denildi.

Dergi haberinde, Türkiye'nin SİHA'larının olduğunu ifade ederek, “Baykar şirketinin TB2 SİHA’ları Libya ve Azerbaycan’daki çatışmaların kaderini değiştirdi” ifadelerine yer verdi. 

LİBYA’DA HAFTER’E KARŞI ÜSTÜNLÜK ELDE EDİLDİ

Birleşmiş Milletler’in (BM) meşru hükümet olarak tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Türkiye’den alarak envanterine eklediği SİHA’larla, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e karşı üstünlük sağlamıştı. Trablus’u kuşatan Hafter güçleri, Türk SİHA’larının yardımıyla ülkenin güneyine ve doğusuna çekilmek zorunda kalmıştı.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SAVAŞINDA ETKİN ROL OYNADI

Öte yandan, 2020 yılında Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da meydana gelen savaşta, Azerbaycan ordusunun Türkiye’den satın alarak envanterine eklediği SİHA’lar etkin rol oynadı.

Dağlık Karabağ bölgesinde birçok hava saldırısı düzenleyen SİHA’lar, Ermenistan’ın yenilgiyi kabul etmesini sağlamıştı. Ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,  Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Teknik Müdür Selçuk Bayraktar'ı Karabağ Nişanı ile ödüllendirmişti. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 44
 • Ömer 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD'nin övmesine dikkat. Allah bilir altında ne yatıyor. Dost gözüküp düşmanlık yapan bir ülkeyeye hiç de güvenimiz yoktur
  Cevapla
 • Aliarici karaman 3 yıl önce Şikayet Et
  Gelecekte bizim çocuklar öyle bir silah yapackki düşmanın fotorafini ve adresini yukledinmi arayıp bulup imha edecek bekleyin
  Cevapla
 • Aliarici karaman 3 yıl önce Şikayet Et
  Kilictar oğluna CHP ye sorsan onlar uçurtma der Allah korusun başkan olsa ilk önce orayı yani siha yı kapatır
  Cevapla
 • bozo 3 yıl önce Şikayet Et
  heykellll traşşşşşş nerdelerrrrr
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  bir zamanlar israil yahudisine yalvarıyorduk iha ver diye.NEREDEN NEREYE.Nankörler GÖREMEZ.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Korkunç olay! İETT otobüsünün camından direk girdi!
Reisi'nin ölümü sonrası İran füzelerini ateşlerse neler yaşanır?Cevabı bu rakamlarda gizli