ABD siyasetine yön veren meşhur Fukuyama'dan ses getiren Türk SİHA'ları yazısı

Amerikan devlet aklının başındaki kişilerden biri olan siyaset kuramcısı meşhur Francis Fukuyama'nın Türk SİHA'larıyla ilgili ele aldığı yazı büyük ses getirdi.

GİRİŞ 07.04.2021 09:21 GÜNCELLEME 07.04.2021 10:16
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Amerikalı siyaset kuramcısı Francis Fukuyama, "American Purpose" dergisinde yayımlanan "Orta Doğu'da homurdanmak" başlıklı makalesinde Türk SİHA'larının bölgesinde yarattığı güçlü etkilerden övgüyle bahsetti.

Fukuyama, 2010'ların başında silahlı drone teknolojisi alanında ABD ile İsrail'in oyun kurduğunu ancak daha sonraki yıllarda Türkiye'nin bu alanda hızlı şekilde yeni bir aktör olarak ortaya çıktığını belirtti.

ABD basınından Türk SİHA'larına övgü: Kaderini değiştirdiler!

"Küresel görünüm, askeri SİHA'lar tarafından değiştirildi ve Türkiye burada ana aktör oldu" değerlendirmesini yapan Fukuyama, Türkiye'nin kendi ürettiği SİHA'ları Libya, Suriye, Dağlık Karabağ ve kendi sınırları içinde terör örgütü PKK'ya karşı kullandığını kaydetti.

"TÜRKİYE KENDİNİ BÜYÜK BİR BÖLGESEL GÜÇ SİMSARI SEVİYESİNE YÜKSELTTİ"

Fukuyama, "Bu süreçte Türkiye, daha fazla sonuç üretme kabiliyetiyle ABD, Çin veya Rusya'dan daha fazla kendini büyük bir bölgesel güç simsarı seviyesine yükseltti" yorumunu yaptı.

Türkiye'de üretilen Bayraktar TB2 ve Anka gibi SİHA'ları örnek gösteren Fukuyama, zamanında ABD'den Predator ve Reaper drone'larını alamayan ve ardından İsrail'den Heronları alıp sonra bu ülke ile ilişkileri sorunlu hale gelen Türkiye'nin kendi SİHA'larını üretmeye net bir şekilde karar verdiğini belirtti.

Bayraktar TB2

"TÜRK SİHA'LARI OLDUKÇA ETKİLEYİCİ"

Türk SİHA'larının performansının etkileyici olduğuna dikkati çeken Amerikalı siyaset bilimci, "Son Türk drone'ları oldukça etkileyici; örneğin TB2 24 saat havada kalabiliyor ve hem keşif hem de saldırı görevlerini ifa edebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

SİHA'LARIN SAHADAKİ ETKİ GÜCÜ

Türkiye'nin silahlı drone'larını ilk kez kapsamlı şekilde Mart 2020'de Suriye'de 36 Türk askerinin şehit edildiği saldırının ardından kullandığını ifade eden Fukuyama, hava savunma sistemi dahil bölgedeki tüm Suriye askeri unsurlarının SİHA'larla tamamen yok edildiğini hatırlattı.

Türk İHA'larının başarısı ABD'nin gündeminde

Ardından önce Libya'da, sonra da Dağlık Karabağ bölgesinde kullanılan Türk SİHA'larının sahada icra ettiği misyonların şaşırtıcı olduğunu belirten Fukuyama, söz konusu hava araçlarının özellikle Ermenistan askeri unsurlarına verdiği zararın dikkat çekici olduğunu yazdı.

TUSAŞ üretimi ANKA-S

"TÜRKİYE'NİN SİHA KULLANIM BİÇİMİ, KARA BİRLİKLERİNİN DOĞASINI DEĞİŞTİRECEK"

"Bana öyle geliyor ki Türkiye'nin SİHA kullanımı, kara gücünün doğasını, mevcut güç yapılanmasını sarsacak şekilde değiştirecektir" değerlendirmesini yapan Fukuyama, bu dönüşümün, Dreadnaought savaş gemisinin kendinden önceki savaş gemisi sınıflarını köhne bırakmasına ya da 2. Dünya Savaşı'nın başında uçak gemilerinin savaş gemilerini hükümsüz kılmasına benzediğini dile getirdi.

Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3'ün özelliklerini ilk kez açıkladı

Yakın gelecekte artık savaş ve çatışmaların merkezinde insansız hava araçlarının olacağına dikkati çeken Fukuyama, Türk SİHA'larının etkinliğini şu ifadelerle anlattı:

"SİHA'lar bu durumu kökünden değiştirdi çünkü bunlar görece ucuz, yenilmesi zor ve pilotların yaşamlarını riske etmiyor. Dünyanın dört bir yanındaki ordular şimdilerde kendilerini SİHA'lara karşı nasıl savunacaklarını düşünüyor ve SİHA'larla SİHA karşıtı tedbirler arasındaki silah yarışını kimin kazanacağı belli değil. SİHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı. Ülke, bahsedilen üç çatışmanın sonucunu kararlı şekilde tayin etti ve daha fazlasını yapabileceğini de vadediyor."

Bayraktar TB2

"TÜRKİYE KATLİAMIN ÖNÜNE GEÇTİ"

Fukuyama, makalesinde, 1991 ve 2003'teki Körfez savaşlarında kara birliklerinin tanklar etrafında örüldüğünü, uzun yıllar bir tankı yok edebilmenin ancak başka bir tank ile mümkün olabildiğini ve gelişen teknolojiyle birlikte tankları imha etmek kolaylaşsa da halen ciddi zahmet ve maliyet ürettiğini kaydetti.

Türkiye'nin bölgesindeki ülkelerle zor ama dengeli ilişkiler kurmaya çalıştığını belirten Fukuyama, Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığıyla İdlib'de muhtemel bir katliamın önüne geçtiğini vurguladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 46
 • Off 3 yıl önce Şikayet Et
  Madem herşeye vakıflar ... YPG binde Kürt ler değil PKK terör örgütü olduğunda yazsinlar
  Cevapla
 • Ayhan Gökmen 3 yıl önce Şikayet Et
  Ooooohhhhh
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  dışarda ki düşman takdir ediyor ama içerde ki hırsından çatlıyor,görmezlikten gelip iftira,yalan siyasetine devam ediyor.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 3 yıl önce Şikayet Et
  abd karşı tarafa boyun eğdirmek için üzerine terörist musallat ediyor biz ise siha siha düzeltiyoruz.aradaki fark bu istikbal göklerdeyi istikbal sihalarda diye değiştirdik
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 yıl önce Şikayet Et
  ŞÜKÜRLER OLSUN..!!! Türkiye artık "Eskiden Batman'da konuşlu İsrail HERON'larına bağımlı kalıp, Orda arızalı diye yan yana bekletilen HERON / İHA'ları yanında güneşlenen İsraillilere " - Hadi şunlardan birini faal edin diye yalvarmaktan", ABD’nin ülkemizin tepesinden geçirdiği U-2 Casus/keşif uçaklarından fotoğraf dilenmekten kurtulup “milli bir kafa ile İHA ve silahlı İHA'lara” kavuştu. HATTA SATIM AŞAMASINA GELDİ.. ŞÜKÜRLER OLSUNNNNN...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Volkswagen Çin'de kan kaybetmeye devam ediyor
Avrupa'da Arda Güler çılgınlığı: Kuyruk var