KKTC'de Kur'an kursları kapatıldı! Türkiye'den sert tepki!

KKTC'de Anayasa Mahkemesi, Laiklik ilkesiyle ters düştüğünü gerekçe göstererek Kur'an kurslarının kapatılması yönünde karar aldı. Türkiye'den jet tepki geldi.

KKTC'de Kur'an kursları kapatıldı! Türkiye'den sert tepki!
KKTC'de Kur'an kursları kapatıldı! Türkiye'den sert tepki!
GİRİŞ 15.04.2021 23:59 GÜNCELLEME 16.04.2021 00:02
Bu Habere 320 Yorum Yapılmış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Anayasa Mahkemesi Kur'an kurslarının anayasanın Laiklik ilkesine karşı olduğu gerekçesi ile kapatılmasına karar verdi.

KKTC’de Anayasa Mahkemesi şaşırtan bir karara imza attı. Hizmet Sendikası (HİZMET-SEN) tarafından devlete açılan dava sonucuna göre, Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Değişiklik Yasası’na yeni eklenen 8B maddesi yani Din İşleri Komisyonu adında bir komisyonun halk arasında bilinen ismi ile “Kur'an Kursu” düzenleme yetkisi elinden alındı.

Anayasa Mahkemesinin aldığı karar ile Kur'an kurslarının faaliyetleri KKTC’de resmen durduruldu.

ALTUN'DAN SERT TEPKİ!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarının kapatılmasıyla ilgili almış olduğu karara tepki gösterdi.

İletişim Başkanı Altun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarının kapatılmasıyla ilgili almış olduğu karara tepki gösterdi.

Altun’un açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarının kapatılmasıyla ilgili almış olduğu karar ideolojik ve dogmatik bir aklın ürünüdür. Laikliği bu denli sığ ve yanlış bir şekilde yorumlamak temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır. Laiklik, din özgürlüğünü teminat altına alır, din eğitimini yasaklama aracı olarak kullanılamaz. Ancak jakobenler, laikliği dini değerleri ve kültürel zenginliklerimizi baskılamak için kullanırlar. Akdeniz’in ve özellikle Kıbrıs sorununun, Türkiye’nin ortaya koyduğu güçlü iradeyle uluslararası alanda daha hakkaniyetli bir şekilde tartışmaya açıldığı böylesi kritik bir dönemde alınan bu yanlış karar Kıbrıs Türklerinin varlığına ve birliğine yönelik bir tehdittir.

Demokrasinin teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne vurulan bu yargı darbesi asla kabul edilemez. Bu kararın zamanlaması manidardır. Hangi amaca hizmet ettiği akıllarda ciddi şüpheler uyandıran bu karara tepki göstermek demokrasiye saygı duyan herkesin görevidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm gücü ve kudretiyle Kıbrıs Türklerinin yanında olmaya devam edecek, tarihinden aldığı ilhamla Kıbrıs Türkleri üzerinde oynanan bu tehlikeli oyunu yine Kıbrıs Türkleriyle el ele vererek bozacaktır.”

ETİKETLER
aym SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 320
 • Kon 3 hafta önce Şikayet Et
  Kibris Turkiye ye baglanmasi gerekir oraya da vali atasinlar yoksa bun larin sonu yine kotu olur
  Cevapla
 • Selcuk 3 hafta önce Şikayet Et
  Kur'an kursunu kapıyan zihniyet Müslüman olamaz yüzde 99 kâfirlere uşaklık edenlerdir Tatar ne işe yarıyor orda süsmü olarak duruyor
  Cevapla
 • xy recep 3 hafta önce Şikayet Et
  kanları bozulmuş bunların
  Cevapla
 • Şafak 3 hafta önce Şikayet Et
  Ha Türkiyede ha Kıbrısda bu Anayasa mahkemeleri kime hizmet ediyor bilmek isterdim.Açık açık söyleseler Millet tabiiki hain olduklarını bilecekler. Korkmasınlar Adalet eninde sonunda üzerlerine tecelli edecek kukla ipleri kopacak.
  Cevapla
 • 1571 3 hafta önce Şikayet Et
  Bre gafiller münafıklar zındıklar densizler vatan millet düşmanı hain dinsiz imansızlar sizleri cehennemle müjdeliyorum !..
  Cevapla
 • Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Kıbrıs il olmalı. Oraya bir vali yeter. Küçücük adaya Başbakan v.b şeyler fazla geliyor. Laiklik yasaklamak değil. Yolların ayırımıdır. Din işleriyle uğraşanlar istediği gibi kuran kursu açabilir. Acilen tekrar geri açılmalı. İdam olsada Kıbrıs Başbakanını alıp assak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çin'in kontrolden çıkan roketi Maldivler yakınlarına düştü
Başkan Erdoğan: Terör devleti İsrail Kudüs'teki Müslümanlara ahlaksızca saldırmaktadır