Camileri hüseyniyeye çevirdiler

Suriye'de milisleriyle rejime destek veren İran, mezhep yayılmacılığına da hız verdi. Ülkede 100'e yakın camii hüseyniyeye çevrildi.

Camileri hüseyniyeye çevirdiler
Camileri hüseyniyeye çevirdiler
GİRİŞ 07.05.2021 09:59 GÜNCELLEME 07.05.2021 10:00
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

2011 yılında başlayan iç savaşın ardından 50 ayrı grup halinde 100 binden fazla milisle Suriye'nin dört bir yanında hakimiyet alanları oluşturan İran, ülkenin sosyolojisini de değiştirmeye başladı. Özellikle son 1 yılda mezhep/kültür yayılmacılığı zirve yaptı. Rakka, Deyrizor, Haseke ve Humus'un bazı bölgelerinde 100'den fazla cami Şiilerin hüseyniye adını verdiği ibadet yerlerine çevrildi. Camilerde ezan Şii usulü okunmaya başlandı. Deyrizor'a bağlı El Mayadin ve Al-Muhasen'de Şii mezhebini yaymak için kurslar açıldı. Özellikle gençler arasında mezhep değişikliği için kampanyalar düzenleniyor. Mezhebini değiştirenler milis güce alınıyor.

İran çığırından çıktı! Camileri hüseyniyeye çevirip ezanı değiştirdiler

EVLERE EL KONULUYOR

Milisler cami olmayan mahallelerde de sivil vatandaşların evlerine el koyup hüseyniyeye çeviriyor. Rakka'da İran destekli Nuceba milis grubu geçtiğimiz hafta Rakka'nın doğu kırsalında rejimin kontrolündeki bölgede yer alan bir eve el koyup hüseyniyeye dönüştürdü. Yine aynı şekilde Maadan kentinde Ulusal Hastane yakınlarındaki bir arazi, el konularak Şii mezhebinin anlatıldığı bir merkeze dönüştürüldü. Humus civarında faaliyet gösteren İran Devrim Muhafızları’na bağlı Fatimiyyun Tugayları da Palmira kentinde bölgenin en büyük hüseyniyesini inşa ediyor. Milis ailelerinin yerleştiği mahallelerdeki okullarda da eğitim müfredatında aynı yönde değişiklikler yapıldı.

İŞSİZ GENÇLERİ AVLIYORLAR

İran'ın yayılmacılığını bölgedeki aşiretler de doğruluyor. El Şe'eytat aşireti lideri Ebu Ukle, bölgenin tamamının Sünni aşiretlerden oluştuğunu söyledi. İç savaş başlamadan önce bölgede Şii olmadığını aktaran Ukle, "İşşiz gençleri etkiliyorlar. Mezheplerini değiştirtip milis olarak alıyorlar" dedi. Ageydat aşireti liderlerinden İsmail Asgar el Hıfıl da okullardaki Sünni öğretmenlerin kovulup yerlerine Şii öğretmenler getirildiğini söyledi. Yoksul ailelerin çocuklarının para karşılığı Şii okullarına gönderildiği kaydedildi.

HÜSEYNİYE NEDİR?

Hüseyniye, Şiilerin matem törenlerini icra ettikleri yerlerin genel adı olarak bilinir.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Çok iyi çalışıyor sağolsun
  Cevapla
 • Yalçın 1 ay önce Şikayet Et
  İslama fobini baş destekçilerinden biri....En tehlikelisi. İrandaki Azerilere çok görev düşüyor, bizimde onlara destek vermemiz lazım.
  Cevapla
 • ebu Hanife 56 1 ay önce Şikayet Et
  Şiia lara göre onların dışında herkes kafir
  Cevapla
 • İmam şaffi 1 ay önce Şikayet Et
  Şiialara güre Bi ehlı sünneti öldürmek Bin ğeyrı Müslim den daha evladır diyor
  Cevapla
 • En büyük yalan 1 ay önce Şikayet Et
  Ali
  Cevapla
 • şaffi 65 1 ay önce Şikayet Et
  İranın tarih buyun ca mücadellesi ehlı sünnet le geçmiş Allah bu iranı bu ramazan hürmetine Kahhar isminle kahru perişan etsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de koronavirüs salgınında bir eşik daha aşıldı!
Bakanlıktan muhteşem video: Kartal olur süzülürüz gökten, aslan olur kükreriz yerden