Avusturya'da Müslümanların tepkisini çeken yasa tasarısı onaylandı

Avusturya'da iktidardaki merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi tarafından meclise getirilen terörle mücadele yasa tasarısı başta Müslümanlar olmak üzere toplumun farklı kesimlerinin tepkilerine rağmen mecliste onaylandı.

Avusturya'da Müslümanların tepkisini çeken yasa tasarısı onaylandı
Avusturya'da Müslümanların tepkisini çeken yasa tasarısı onaylandı
GİRİŞ 07.07.2021 19:32 GÜNCELLEME 07.07.2021 21:43
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Ülkede 2 Kasım 2020'de düzenlenen ve 4 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısı sonrasında hazırlanan yasa tasarısı muhalefetin de desteğiyle meclisten geçti.

Mecliste kabul edilen yeni yasaya göre, teröre bulaştığı gerekçesiyle ceza almış kişilerin şartlı tahliye edildikten sonra belirli bir süre daha kontrol altında tutulmaları için elektronik kelepçe uygulanabilecek. Ayrıca terör nedeniyle hüküm giyen kişilerin ehliyetlerine de el konulacak.

HİZBULLAH VE DHKP-C'NİN SEMBOLLERİ YASAKLANDI

Ayrıca "dini saikli aşırıcılığın" suç unsuru olarak kabul edildiği yasa kapsamında Lübnan merkezli Hizbullah, Hizb-ut Tahrir ve Kafkas Emirliği isimli örgütlerin sembollerinin yanı sıra ırkçı Kimlikçiler hareketi ve terör örgütü DHKP-C'nin de sembolleri yasaklandı.

Ülkede Müslümanlar başta olmak üzere çeşitli çevrelerin yasaya verdiği tepkinin asıl nedeni ise terörle mücadele yasası kapsamında bu ülkede İslam’ın resmen kabul edilmesini sağlayan ve Müslümanların dini özgürlüklerini garanti altına alan İslam Yasası'nda da çeşitli değişiklikler yapılması.

İSLAM YASASI'NDA DEĞİŞİKLİK

Yeni terör yasasıyla cami ve dini derneklerin daha hızlı bir şekilde kapatılmasının yolu açılırken, yasa, yurt dışından Müslümanlara ait kurumlara finansal desteğin önlenmesi için daha sıkı denetimlerin yapılabilmesine olanak sunacak.

Bununla beraber, camilerde görev yapan imamların isimlerinin bulunduğu bir liste Başbakanlığa bağlı Dinler Dairesine verilecek, ayrıca kar amacı gütmeyen dernek konumundaki camilerin yıllık mali belgelerinin söz konusu kurumla paylaşılması ve bu bilgileri paylaşmayan camilere yönelik yüksek para cezalarının hayata geçilmesi öngörülüyor.

İGGÖ BAŞKANI VURAL'DAN TEPKİ

Ülkede Müslümanları temsil eden Avusturya İslam Cemaati (İGGÖ) Başkanı Ümit Vural, terörle mücadele yasası kapsamında Müslümanların dini özgürlüklerini garanti altına alan İslam Yasasının bazı maddelerinin değiştirilmesine tepki gösterdi.

Vural, ülkede yasal olarak tanınan 16 dini cemaatten Müslümanlar dışında hiçbirine yönelik benzer düzenlemelerin hayata geçirilmediğini, bu yasanın kabul edilmesiyle Müslümanlara yönelik ayrımcılığın kurumsal bir boyut kazandığını vurguladı.

Bu yasayla iktidarın aşırıcılığa karşı ortak bir yaklaşım sergilemek amacında olmadığını açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Vural, "(Terörle mücadele yasasıyla) daha ziyade kendi başarısızlıklarını örtbas etmek ve Avusturyalı Müslümanlar üzerinden küçük siyasi çıkarlar elde etmek isteniyor." görüşünü paylaştı.

Vural, ülkedeki herkesin eşit haklara sahip olması için mücadelelerini sürdüreceklerini, gerektiği taktirde konunun hukuka taşınacağını sözlerine ekledi.​​​​​​​

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Al işte 4 ay önce Şikayet Et
  Görüyor musunuz adamların kendi devletlerinin çıkar olunca muhalefette Baştakiler de oylamada evet diyor ama bizim soysuzlar Allah onları düşmanımın başına bilem geçirmesin bunlar öyle bir soysuz ki öyle bir soysuz ki Türkiye haritadan silin sevilen oh be diyecek kadar soysuz bunlar.
  Cevapla
 • meraci83 4 ay önce Şikayet Et
  Pkk ve Ypg de bu adalet yoksunu piyon devletçiğin yasak programında var mıdır?
  Cevapla
 • Doğan 4 ay önce Şikayet Et
  İçimizdeki islam düşmanları bakalım eleştirecekler mi?
  Cevapla
 • Hacivat 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de aynisini yapmali teröre destekceren kiliseler dernekler kurumlar kahveler sporklüpleri partiler kapatilmali yasa cikarilmali avusturya yapiyorda türkiye neden yapamasin
  Cevapla
 • anlamadığım 4 ay önce Şikayet Et
  peki müslümanlar neden ilk fırsatta hep beğenmediği batıya kaçıyor?
  Cevapla
 • Sadi 4 ay önce Şikayet Et
  Hangi muslumanlar Onlar ?
  Cevapla
 • Malatyalı 4 ay önce Şikayet Et
  "Fenalığı kendinden, iyiliği Allah'tan bil."
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Reuters muhabirinden manipülatif soru! Bakan Çavuşoğlu'ndan tokat gibi cevap!
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da