Norveç tepkilere rağmen mink balinası avlamaktan vazgeçmiyor

Norveç, birçok kesimden gelen tepkilere rağmen mink balinası avlamaktan vazgeçmiyor.

Norveç tepkilere rağmen mink balinası avlamaktan vazgeçmiyor
Norveç tepkilere rağmen mink balinası avlamaktan vazgeçmiyor
GİRİŞ 28.09.2021 23:04 GÜNCELLEME 28.09.2021 23:09
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Norveç halkının "tabaklarında balina eti görmek istedikleri" savunularak sürdürülen balina avcılığı, bilim insanları, çevreciler ve hayvan hakları savunucuları tarafından etik dışı bulunuyor ve Kuzey Avrupa ülkesinin çevreyi koruma hedeflerine aykırı olduğu belirtiliyor.

Norveç Balıkçılar Satış Organizasyonu raporlarına göre, bu yıl av sezonunda 575 balina öldürülerek son 5 yılda en yüksek sayıya ulaşıldı.

AA muhabirinin ulaştığı Whale and Dolphin Conservation (WDC) örgütü, Norveç'te mink balinası avcılığıyla ilgili açıklama yaptı.

WDC Politika Yöneticisi Vanessa Williams-Grey, balina avcılığını "çevre katliamı" olarak nitelendirerek yüzlerce mink balinasının katledilmesinin "affedilemez" olduğunu belirtti.

Grey, "Faroe Adaları'nda en yüksek sayıda yunus ve balinanın katledilmesinden birkaç gün sonra Norveçli balina avcılarının, bu sezon son 5 yılın en fazla mink balinasını öldürmesi utanç verici." değerlendirmesinde bulundu.

WDC, Norveç'in en büyük hayvan hakları örgütü NOAH ve Animal Welfare Institute (AWI) ile ortaklaşa yürüttüğü bir anketin sonuçlarını da AA ile paylaştı.

Anket, bu sene öldürülen balina sayısının artmasının, balina endüstrisine kar sağlamayacağını gösterdi.

Çalışma ayrıca sık sık balina eti tükettiği söylenen Norveçlilerin oranının 2019'da sadece yüzde 4 olduğunu, bu oranın 2021'de yüzde 2'ye düştüğünü ortaya koydu.

AWI Deniz Hayvanları Program Direktörü Susan Millward, son 20 yılda pazarlama programlarının Norveç hükümeti tarafından kısmen finanse edilmesine rağmen, anket sonuçlarının hayal kırıklığı olabileceğini ifade etti.

Tepkilere ve eleştirilere rağmen Norveçli hükümet yetkilileri, balina avını "normal bir şey" olarak nitelendiriyor.

Norveç Balıkçılık ve Deniz Ürünleri Bakanı Odd Emil Ingebrigtsen, balina avcılığını doğal kaynakların kullanımıyla ilişkilendirerek balinaların iyi bir besin kaynağı olduğunu savunuyor.

İnsanlık dışı avcılık yöntemleri

Norveç, balina avcılığında kullanılan vahşi yöntemler ve bu yöntemleri her geçen gün daha fazla saklaması nedeniyle de ciddi biçimde eleştiriliyor.

Ülkede balinalar hala vahşi şekilde zıpkınla avlanıyor. Patlayıcılarla donatılmış zıpkınlar, balinanın yaklaşık 30 santimetre içine nüfuz ediyor ve deniz memelisinin içinde patlıyor.

Etine saplanan zıpkınlarla balinanın tekneye sürüklenmesi kolaylaşırken, bu avlama yöntemi nedeniyle balinaların yüzde 18'i, 15 dakika kadar can çekişerek ölüyor.

1993 yılından bu yana 9 bin 500'den fazla balina katledildi

Norveç'te 1993 yılından bugüne kadar öldürülen mink balinası sayısının 9 bin 500'den fazla olduğu ifade ediliyor.

Dünyada balina avcılığını 1946'da "balina sayısının doğru şekilde korunması ve balina avcılığı endüstrisinin düzenli gelişiminin sağlanması" amacıyla kurulan Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu (IWC) düzenliyor.

IWC'nin 1986'da yayımladığı ticari balina avcılığını yasaklayan bir moratoryumu bulunsa da Norveç ve İzlanda, resmi itiraz beyan edip kotalarını kendileri belirleyerek balina avlamayı sürdürdü.

Bu yıl avlanma kotası: 1278

Norveç Balıkçılık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede bu yıl öldürülecek balina sayısı 1278 olarak belirlendi.

Bu kotanın 2019-2020 için duyurulanla aynı olduğu belirtiliyor.

Ülkede, 2019'da 429, 2020'de ise 503 balina katledildi.

Bu yıl Danimarka'daki "Grindadrap" avı da dünya çapında tepkiyle karşılanmıştı

Bu yıl Danimarka'ya bağlı Faroe Adaları'nda "Grindadrap" avında 1428 balina ve yunusun avlandığı duyurulmuştu.

Faroe Adaları'nda bu yıl öldürülen deniz memelilerinin sayısının, av geleneğinin başladığı günden bu yana en yüksek rakam olduğu tahmin ediliyordu. Yerel basında çıkan haberler, çevre aktivistlerinin sosyal medya hesaplarında paylaşmasıyla tüm dünyada duyulmuş ve tepkiye neden olmuştu.

Sivil toplum kuruluşu Greenpeace'in öncü isimlerinden Paul Watson'ın kurduğu "Sea Shepherd" (Deniz Çobanı) derneğinde gönüllü çalışan hayvan hakları aktivisti Samuel Rostol, konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapmış, 1500'lü yıllara dayanan yunus ve balina avlama geleneği ve bu geleneğe karşı kamuoyu oluşturma çalışmalarını AA muhabirine anlatmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Rasim 3 hafta önce Şikayet Et
  Balinanın diğer balıklardan ne farkı var? Üstelik binlerce kişiyi doyurabilecek bol eti olan bir balık. Diğer balıklara acımayan biri ona nasıl acıyor anlamıyorum? Üstelik bir balina yüzbinlerce balığı tüketiyor. Balina öldürülünce katliam oluyor o halde hamsinin suçu ne?Bir balina avladığın zaman 5 milyon hamsinin hayatı kurtuluyor.Olaya bir de buradan bakın.
  Cevapla
 • Eşref 3 hafta önce Şikayet Et
  Fatih,Google'yi açıp dedem de yazar.Biraz da kendi fikirlerini yazsan.
  Cevapla
 • Rasim 3 hafta önce Şikayet Et
  Balinanın memeli olması aynı zamanda bir balık olduğu gerçeğini de değiştirmez,üstelik eti yenen bir balık.
  Cevapla
 • Fatih 3 hafta önce Şikayet Et
  Neresini düzelteyim bilemedim ki! 1-Balina temel olarak balık değildir, memelidir. 2- Balinalar genellikle kril yerler, sadece bazıları küçük balıklarla ve deniz dibi kabuklularıyla beslenir. 3- Hamsi genellikle Karadeniz ve Marmara'da bulunur. Norveç'te ve Manş denizinde çok az miktarda vardır. 5- En önemlisi; sürüyle balık varken nesli tükenme noktasında olan bir türü öldürmenin anlamı ne. Son olarak da bir düzeltme yapmak gerekirse, hayvan öldürmek ne zaman katliam oldu. Hayvan öldürene katil mi denir?
  Cevapla
 • TRT World'e Destek 3 hafta önce Şikayet Et
  Batı hiçbir zaman medeni olmamıştır.
  Cevapla
 • Mahallenin Delisi 3 hafta önce Şikayet Et
  Norveçe özenenler keşke bu haberi görse bu adamların ataları vahşi vikingler başka ne beklenir
  Cevapla
 • Yılmaz 3 hafta önce Şikayet Et
  Nerde hayvan hakları savunucuları.... Sahipleri yapınca sesleri çıkmıyor değil mi! Sıkıysa çıksın napar yoksa sahip .. korkak ikiyüzlü sahsiyetsizler. Yarın Kurban bayraminda sesiniz bir çıksın da görelim. Allah in emrine karşı gelmeyi bilirsiniz ancak, ama onunda sonunda cezası çok büyük be yazik sie.....
  Cevapla
 • kabaktadı 3 hafta önce Şikayet Et
  ama onlar zengin , hristiyan , modern , gelişmiş , refah ve kültürlü toplum.. o yüzden katliam yapabilirler sıkıntı yok!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Elon Musk'a büyük şok! En gizli şifresi çözüldü
AK Parti'li Erkan Kandemir'den Başkent Kulisi'nde önemli açıklamalar