Kafkaslarda İran krizi: Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan...

İran, Azerbaycan'ın bilgisi dışında Laçin koridorunu kullanarak son 2 aydır bölgedeki Ermenilere TIR'lar dolusu malzeme ve akaryakıt gönderdi. İran ayrıca, Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan'ın "3 Kardeş" tatbikatına tatbikatla cevap verdi.

Kafkaslarda İran krizi: Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan...
Kafkaslarda İran krizi: Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan...
GİRİŞ 30.09.2021 06:55 GÜNCELLEME 30.09.2021 13:48
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan’a silah yardımı yapan İran, bu tavrını sürdürüyor. İran TIR’ları ile akaryakıt tankerleri Azerbaycan’ın bilgisi dışında Temmuz ve Ağustos aylarında Karabağ’a girerek Laçin koridoru üzerinden Hankendi’deki Ermenilere yardım götürdü. Geçiş için Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı bölgeler kullanıldı.

İRAN ÜZERİNDEN 70 TIR HANKENDİ’YE GİRİŞ YAPTI

11 Temmuz’dan 8 Ağustos’a kadar ne taşıdığı bilinmeyen İran tırları, Laçin koridoru üzerinden Hankendi’ye 70 kez giriş çıkış yaptı. Azerbaycan makamları İran’ın Azerbaycan Büyükelçisi Seyyid Abbas Musavi Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi ancak netice alamadı. 11 Ağustos - 10 Eylül tarihleri arasında da nakliyat devam etti. Bu tarihler arasında da Hankendi’ye 58 TIR giriş çıkış yaptı. Bu TIR’lardan bazıları tanınmamak için Ermeni plakaları taktı. Laçin koridorunda durumu kontrol etmekle sorumlu olan Rus güçleri yine ihlalleri görmezden geldi.

SEVKİYATLAR DA DURMADI

Diplomatik Tahran’ı tekrar uyaran Azerbaycan, bölgeye karakol kurarak İran’dan gelen kamyonları denetlemeye başladı. Bazı TIR sürücüleri gözaltına alındı, İran’ın girişimleri ile geri bırakıldı. Rus Barış Gücü’ne de bir mektup yazılarak "Karabağ’a kaçak yük geçişine izin verilmemesi" istedi. İran’la Azerbaycan arasında konuya ilişkin görüşmeler devam ederken bir krizde Türkiye ile Azerbaycan’ın Hazar Denizi’nde ortak düzenlediği tatbikatla patlak verdi.

TATBİKATLAR RAHATSIZ EDİCİ

İran, Türkiye’nin Hazar Denizi’ndeki tatbikat yapmasının Hazar’a kıyı ülkeler anlaşmasına aykırı olduğunu iddia etti. İki ülke arasında bu konudaki görüşmeler devam ederken, bu kez de Türkiye-Azerbaycan ve Pakistan’ın yaptığı ‘3 Kardeş’ tatbikatı ipleri gerdi. İran Bakü’yü tehdit etti. Ayetullah Hamaney’in Erdebil temsilcisi Seyyid Hasan Amili, Azerbaycan’ı kastederek "Aslanın kuyruğu ile oynama" dedi. Bir sonraki adım da Azerbaycan sınırında askeri tatbikat yapmak oldu. İran uçak ve helikopterleri Azerbaycan topraklarının 100 metre ötesinde uçuş yaptı. Ayrıca sınıra ciddi askeri yığınak yapıldı.

Aliyev'in sözleri İran'ı rahatsız etti: Bu şekilde bir açıklama yapması şaşırtıcıAliyev'in sözleri İran'ı rahatsız etti: Bu şekilde bir açıklama yapması şaşırtıcı

BU TATBİKAT 30 YILDIR NEDEN YAPILMADI?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran’ın tatbikatına tepki göstermişti. Aliyev, İran TIR’larının geçen yıl sonbaharda Karabağ kurtarılmadan önce de düzenli olarak bölgeye yasadışı şekilde giriş yaptığına işaret etti. Aliyev, "İran TIR’larının yasa dışı şekilde Karabağ bölgesine gitmesi ilk kez olmuyor. Azerbaycan’ın, İran’a bu uygulamaya son vermesi yönündeki çağrısından sonra 11 Ağustos-11 Eylül arasında yaklaşık 60 İran TIR’ı yasa dışı şekilde Karabağ’a hareket etti. Azerbaycan arazisinden geçen yolu kontrol etmeye başladık ve sonrasında Karabağ’a giden TIR’ların sayısı sıfıra indi. Azerbaycan topraklarını kullanmak istiyorlarsa vergi ödemeliler" diye konuşmuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 70
 • Avşaroğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Müslüman kardeşi dururken Ermeni'yi destekliyor. Asırlarca Osmanlı'nın ayağına dolanmıştı. İran'a şöyle yürekten islami bir ülke demek mümkün görünmüyor. Amerika-İsrail ekseni tarafından sürekli kullanılıyor. Dünya müslümanları İsrail-Amerika-İran arasındaki sahte gerilimleri görüyor. İran, müslümanlar arasına sokulmuş bir fitne odağıdır. Kaşınan kaşınır ve bu Saddam'ın yaptığına benzemez.
  Cevapla
 • Can 3 ay önce Şikayet Et
  Iranin 3 yani sarılmış durumda. Türkiye, Azerbaycan Pakistan ve güneyden katar. Hiç bir şey yapamazlar. Here tarafı bite ait.
  Cevapla
 • ufku gör 3 ay önce Şikayet Et
  iran nüfusunun YÜZDE KIRKI YANİ 30 MİLYON AZERİ KÖKENLİ İRAN VATANDAŞI VAR. MESELE ZAYIF BİR AZERBAYCAN GÜÇ HASMI KORKUTUR.KALEMLE STALİN TARAFINDAN ÇİZİLMİZ AZERBAYCAN AZERİ MİLLİYETÇİLİĞİNDEN KORKAN BİR İRAN DURUM ORTADA kimsen in dolduruşuna gelmemeli emperyalizmin ekmeğine yağ sürmemeli ortadoğu kan gölü sıra buralarda ermenistan maşalığını yaptı hak yerini buldu.bu coğrafya bize yeter.emperyalizm kandan besleniyor aman dikkat bütün coğrafya insanlarını aşırılığa kaçmamaları kaşımamaları yoksa sonuç hüsran kardeş kavgası sakin ve sükut.
  Cevapla
 • Bahtiyar 3 ay önce Şikayet Et
  Müslüman düşmanı İran... Sıra sana geldi. Bakalım sonun nasıl olacak.
  Cevapla
 • Emrah Cihan 3 ay önce Şikayet Et
  Siyonist İsrail'e Karşı Omuz Omuza Olup Türkiye-Pakistan-Azerbaycan Halkı Birlik Olmalıyız.
  Cevapla
 • Emrah Cihan 3 ay önce Şikayet Et
  Asıl düşmanın siyonizm olduğunu hedefin israil olması gerektiğini söyledim.
  Cevapla
 • Ugur 3 ay önce Şikayet Et
  Siyonis Isrsil e karsiyiz.Azerbaycan kardes ulke.Buraya kadari tamam.Lakin Israil Irana karsi Azerbaycani destekliyor.Burda Siyonis Israille degil Ermenistan ve Iran ile savas soz konusu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mehmet Acet: Türkiye'nin çabasına Rusya da rıza gösterirse gerilim düşer
İslam Memiş'ten şaşırtan yeni yatırım: Bitcoin aldığını duyurdu