Suriye'de sıcak gelişme! YPG ile Esed anlaşamadı

Suriye'de Rusya'nın ara buluculuğunda terör örgütü YPG/PKK ile Beşşar Esad rejimi arasında yürütülen müzakereler, ihtilaflardan dolayı sonuçsuz kalırken taraflar arasındaki uzlaşı arayışları Haseke ilinde cidde gerginliğe dönüştü.

Suriye'de sıcak gelişme! YPG ile Esed anlaşamadı
Suriye'de sıcak gelişme! YPG ile Esed anlaşamadı
GİRİŞ 18.11.2021 08:09 GÜNCELLEME 18.11.2021 10:08
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Suriye'nin kuzeyinde yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre YPG/PKK'lı teröristler, 15 Kasım Pazartesi günü akşam saatlerinde Haseke'de yer alan Kamışlı Havalimanı'nda Rusya'nın ara buluculuğunda, rejim heyetiyle bir kez daha görüştü.

Toplantıda YPG/PKK elebaşlarından İlham Ahmed ve Elder Halil ile rejimin güvenlik birimleri yetkilileri ve bazı Rus komutanlar yer aldı. Görüşmeler, Türk yetkililerin Suriye'de terör örgütlerine karşı gerektiğinde müdahale edilebileceği yönündeki açıklamalarının ardından ekim sonunda hız kazandı.

ESAD REJİMİ'NİN, YPG/PKK'DAN 6 TALEBİ

Esad rejiminin YPG/PKK'dan beklentisini özetleyebilecek 6 madde bulunuyor.

Terör örgütü işgalindeki alanlardan çıkarılan petrolün büyük bir kısmını talep eden rejim, YPG/PKK ve paravan yapılanması SDG'nin tüm unsurlarının orduya katılmasını istiyor.

Rejim heyeti, görüşmelerde, rejim güçlerinin ağır silahlarıyla YPG/PKK işgalindeki bölgelere girişine izin verilmesini, söz konusu bölgelerde rejim bayrağının asılmasını, devlet kurumlarının tekrar açılmasını ve örgütün işgal altında tuttuğu bölgelerin rejimin anayasasında belirtilen yerel yönetim kanunları uyarınca yönetilmesinin kabul edilmesini şart koşuyor.

YPG/PKK ÖZERKLİKTE ISRAR EDİYOR

Rusya'nın ara buluculuk yaptığı görüşmelerde devlet kurumlarının yeniden aktif hale getirilmesi şartını kabul eden YPG/PKK, rejimle petrolün ancak bir kısmını paylaşmaya yanaşıyor.

ABD destekli terör örgütü, silahlı unsurlarını dağıtmayı kabul etmezken idari özerklik talebini rejimin önüne koymaya devam ediyor.

Ancak görüşmeler, örgüt ile rejimin petrol gelirinin paylaşımı, silahlı unsurların durumu ve idari konulardaki anlaşmazlıklar nedeniyle bir sonuca varamadı.

Yaklaşık bir aydır süren görüşmeler kapsamında YPG/PKK güdümündeki "Suriye Demokratik Konseyi"nin sözde eş başkanı İlham Ahmed ve beraberindeki teröristler, ay başında da başkent Şam'da rejimin güvenlik bürokrasinin en tepe ismi olarak bilinen Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Memluk ile bir araya gelmişti.

Esad rejimi ve YPG/PKK, 2019 sonlarında da örgüt işgalindeki bölgelerin yönetimi ve mensuplarının rejim ordusuna katılması için görüşmeler yapmış ancak sonuç alınamamıştı.

YPG/PKK, REJİME KARŞI TAVRINI YUMUŞATMIŞTI

YPG/PKK elebaşlarından Eldar Halil, 3 Kasım'da Russia Today'in (RT) Arapça kanalına yaptığı açıklamada, Esad rejimiyle "şartsız" müzakereye hazır olduklarını söylemişti.

Terör örgütü, rejimle müzakereleri hızlandırmak için 4 Kasım'da, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kamışlı ilçe merkezinde 5 ay boyunca abluka altında tuttuğu Esed rejimi unsurlarının giriş çıkışlarını serbest bırakmıştı.

Terör örgütü YPG/PKK, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları sırasında da Esad rejimiyle yakınlaşmıştı.

BARIŞMA ARAYIŞINDAN GERGİNLİĞE

Uzlaşma görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından Suriye'nin kuzeydoğusunda örgüt işgalindeki Haseke ilinde taraflar arasında gerginlik yaşandı.

Rejim ordusundan bir albayın 3 unsuruyla öldürülmesinin ardından rejim, örgütü sorumlu tutarak 3 YPG/PKK mensubunu kaçırdı. Buna karşılık YPG/PKK da, 5 rejim unsurunu alıkoydu. Olayların ardından devreye giren Rusya, taraflar arasındaki gerginliği yatıştırmaya çalışıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • gercekten 1 yıl önce Şikayet Et
  yesinler birbirlerini
  Cevapla
 • Sait 1 yıl önce Şikayet Et
  PKK'nın kimin paralı askeri olduğu meçhul. Sırası gelen odaya giriyor.
  Cevapla
 • xmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Düşmanın büyüğü içerde
  Cevapla
 • Fethi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların arasını deşmek lazım birbirine düşürmek lazım. Pkk giysisi ile esad tarafını katletmek lazım
  Cevapla
 • Şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  Galiba artık Suriye'nin bütünlüğü kıyamete kaldı. Suriye'nin bütünlüğü demek Rusya'dan başka kimsenin söz sahibi olmaması demektir. Amerika böyle bir durumdan memnun olmaz eline bir fırsat geçirmişler kolay kolay bu fırsatı bırakmaz. Diğer tarafta SMO ve Türkiye'nin durumu var. Amerika ve Rusya'nın çabası ile SMO Esad'la anlaşırsa Türkiye çok zor durumda kalır. Anlaşma olmasa Türkiye'nin yönetimine geçer o topraklar da Türkiye'ye katılır. Yani Suriye ikiye bölünür Rus Suriyesi ve Amerika Suriyesi. Türk Suriyesi olmaz çünkü o bölge Türkiye'nin bir parçası olacak...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Murat Kurum duyurdu: Yılbaşında 81 ilimizde başlıyor
HDP'li Ömer Öcalan'dan Meclis'te skandal sözler: Kürtçe bu ülkenin resmi dili olacak