Kazakistan'dan açıklama: Barışçıl başlayan olayları çığrından çıkardılar

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, ülkedeki protestoların ilk başta barışçıl olarak başladığını belirterek, "Ancak olaylar Almatı'ya sıçradıktan sonra işler değişti, talepler farklılaştı" dedi.

GİRİŞ 06.01.2022 10:42 GÜNCELLEME 06.01.2022 14:49
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, ülkesindeki olaylara ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Saparbekuly, Kazakistan'da olayların LPG zammı gerekçesiyle Mangistau eyaletinde halkın protestolarıyla başladığını hatırlatarak, "Bu protesto eylemleri bir gün sürdü. Bir gün sonra gece yarısı Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev talimat verdi ve halkın bu taleplerinin, ekonomik şartların kanun çerçevesinde araştırılması talimatını verdi. Bu çerçevede bir hükümet komisyonu oluşturuldu. Bu komisyon üyeleri olayların yaşandığı Mangistau bölgesine gitti. Oradaki protestocu halkla bir müzakere süreci yaptı. Cumhurbaşkanımız halkımızın kendi haklarını açık bir şekilde ifade etmeye hakkı olduğunu, yapılan protestoların kanun dışına çıkmaması gerektiğini belirtti" dedi.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly

Komisyon üyeleri ve protestocular arasında yapılan görüşme sonrası LPG fiyatlarının düşürüldüğünü aktaran Saparbekuly, güvenlik güçlerinin sivillere karşı şiddet kullanmadığını belirterek, "(Başlangıçta) Halka karşı bir güç gösterimi ya da onları dağıtmaya yönelik bir eylem yapılmadı. Halkın barışçıl şekilde gösteri yapması sonrası karşılıklı olarak herhangi bir çatışma yaşanmadı, tabii ufak-tefek çatışmalar müdahaleler oldu ama komple bir şekilde bir müdahale olmadı" ifadesini kullandı.

Kazakistan'da sokalar karıştı

"OLAYLARIN ALMATI'YA SIÇRAMASI DURUMU DEĞİŞTİRDİ"

Saparbekuly, olayların ülkenin farklı şehirlerine de yansıdığını, ülkedeki birçok şehirdeki protestoların barışçıl şekilde devam ettiğini fakat ülkenin en büyük kenti Almatı'daki bazı protestoların kanun dışına çıkarak provokatif eylemlere dönüştüğünü söyledi.

"Protestolar ilk önce basit taleplerle oluştu, öncelikle fiyatların düşürülmesi, halkın ekonomik durumunun iyileştirilmesi, maaşların artırılmasıyla ilgili Kazakistan halkının, herkesin temel arzusu olan temel taleplerle oluştu. Olayların Almatı'ya sıçraması sonrası talepler farklı bir boyuta ulaştı" değerlendirmesinde bulunan Saparbekuly, aşırı uç sayılabilecek taleplerin protestocular tarafından dillendirildiğini kaydetti.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly

"HAYATINI KAYBEDEN GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ VAR"

Saparbekuly, olayların net olarak ortaya çıkarılması için henüz erken olduğunu vurgulayarak, "Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi bu olaylarda iç ve dış unsurların katkısı var. Bunlar Cumhurbaşkanımız tarafından da net olarak açıklandı" dedi.

Kazakistan'da güvenlik güçleri müdahale etti

Kazakistan'ın birçok kentinde olayların devam ettiğini belirten Saparbekuly, olayların başladığı Mangistau bölgesinde de eylemlerin çoğunun barışçıl şekilde devam ettiğini, bazı şehirlerde ise vandalizme varan olayların yaşandığını anlatarak, "Güvenlik güçlerine saldırılıyor, güvenlik güçlerimiz içerisinde can kayıpları var. Almatı'da vandalizme varan olaylar gerçekleştiriliyor. Almatı valilik binasının yakılması, bir medya merkezinin basılması gibi bazı olaylar yaşanıyor. Güvenlik güçleri, ulusal muhafızlar ve askeri birlikler ile Almatı'daki kalabalık ve provokatif grupların dağıtılması için müdahaleler sürüyor. Bunlar tabii göz yaşartıcı gaz gibi yöntemlerle sağlanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly

Saparbekuly, güvenlik güçlerinin içerisinde can kayıplarının olduğunu dile getirerek ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklama ve Türk halkının sosyal medyada yaptığı paylaşımlardan memnuniyet duyduğunu belirten Saparbekuly, Kazakistan'ın istikrarının halkın sağduyusuyla gerçekleşebileceğini aktardı.

Kazakistan'da halk sokaklara indi

KAYNAK: AA
YORUMLAR 93
 • yeşim 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardımcıları olsun. müslümanların birliği olsaydı bu olaylar olabilir miydi?
  Cevapla
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Dis gücler diyorsunda kardesim Rusya zaten sizin topraklarda gözü var o dis güclerden biri zaten Rusya bak Askeri gönderdi bile sizin topraklara bunu idrak edemiyormusunuz siz yardim Türk kardeslerinizden istemek yerine Rus kafirini istediniz
  Cevapla
 • Murat gözükara 2 yıl önce Şikayet Et
  Kazaklar... BİZ bu oyunu çok yaşadık... Hep ülke zarar etti... Siz bu oyuna düşmeyin... Bu olayların başını çekenlerin... Halk önünde yargılayın... Kafasına sıkın.. Bu oyun... FETÖ itlerinin ve terörist abd nin işi.... Ülke sizin başka ülkeniz yok.... Bak Suriyede abd itleri özgürlük getirecekti...
  Cevapla
 • ASILBEY@06ÇUBUK 2 yıl önce Şikayet Et
  Buda Kazakistanın 15 TEMMUZ u. Allah (CC) yardımcıları olsun. İnşaallah tez zamanda dış destekli güçlerin yerli işbirlikçileri yakalanır,gereken cezayı alırlar.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Dikkat edilmelidir aynı akaryakıt zamlar oyunu nu Türkiyede de oynayacaklar sadece içerideki hayinler ABD uşkları Rusya'dan değilde ABD den yardım isteyip ve ABD de bunu fırsat bilip Türkiye yi işgal eder aynen İrakta olduğu gibi ÇOK UYANIK OLMALI
  Cevapla
 • KonyLi 2 yıl önce Şikayet Et
  Hadi ordan ermenisiymis, ayrılık mış, ulan at kafalı senin ermeniyle ne birlikteliğin olur. Hicmi kafanız calismiyor ya.
  Cevapla
 • hıghlander 2 yıl önce Şikayet Et
  Unuttuğun şey ''Misafir'',biz ne ABD'den,ne Rusya'dan yardım falan istemeyeceğiz,İsteyen iç hainleri de vallahi bu millet tek tek bulur ve vurur.Yeter bee!!!.. 10 milyonu biraz kafası karışık olsa da 83 milyonluk bir devletiz biz,ne bu be,yok ondan yok bundan yardım,uyuşturucu almış gibi.Artık silkinip biz 83 milyon,biz olalım bee!yeter bee!.Kazanınca hepimiz iyi kötü kazanıp,ezilince hepimiz eziliyoruz,şu ayrı gayrılığı bir barakalım artık,Türk'ü Kürd'ü,Ermeni'si şu su busu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye, 5 bin metreden çıkaracak! 15 milyar dolarlık yatırım
Bakanlıktan son dakika F-16 açıklaması! Mektup resmen geldi