Kazakistan cumhurbaşkanından orduya 'hazır olun' talimatı

Son dakika haberi: Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkesindeki protestolar nedeniyle tüm kolluk kuvvetlerine "hazırlıklı olma" talimatı verdi.

GİRİŞ 06.01.2022 11:12 GÜNCELLEME 06.01.2022 12:29
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tokayev, ülkede yaşanan olayların nedenlerinin belirlenmesi, tüm sorumluların cezai ve idari kovuşturmaya tabi tutulması için Başsavcılık, İçişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Komitesi ve diğer yetkili kurumların temsilcilerinden oluşan "özel bir soruşturma grubu"nun kurulması yönünde karar aldı.

Kasım Cömert Tokayev

TÜM KOLLUK KUVVETLERİNE 'HAZIRLIKLI OLUN' TALİMATI"

Silahlı Kuvvetler, Ulusal Güvenlik Komitesi, İçişleri Bakanlığı, Ulusal Muhafızlar ve diğer kolluk kuvvetlerine "hazırlıklı olma ve askerlerin morallerini yüksek tutmak için önlemler alma" talimatı veren Tokayev, bölgesel valilerden de hayatını kaybeden polis ve askerlerin ailelerine maddi destek sağlamalarını istedi.

"ACİL ÇAĞRI HATTI" KURULMASI EMRİ

Tokayev, Dijital Gelişim, İnovasyon ve Havacılık Endüstrisi ile İçişleri bakanlıklarına, olaylarda mağdur ve kayıp olan vatandaşlarla ilgili bilgi edinilmesi amacıyla "acil çağrı" hattının kurulması talimatını verdi.

Kazakistan'daki olaylardan bir kare

HASAR GÖREN BİNALAR ONARILACAK

Protestolar sonucu meydana gelen hasarın miktarının belirlenmesi için komisyon kurulacak, durumun istikrara kavuşmasının ardından Almatı ve diğer bölgelerdeki hasar gören kamu binaları ve konutlar tamir edilecek.

ESNAFA DEVLET DESTEĞİ SAĞLANACAK

Valiler, kamu hizmetleri, toplu taşıma ve sosyal altyapı tesislerinin çalışmalarını stabilize edecek, olaylar nedeniyle etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmelere devlet desteği sağlanacak.

Kazakistan'daki olaylardan bir kare

BANKA VE FİNANS KURULUŞLARINA İŞLEYİŞİ YENİDEN SAĞLANACAK

Kazakistan Milli Bankası ve Mali Piyasanın Düzenlenmesi ve Geliştirilmesi Ajansı, durum istikrara kavuştuktan sonra ikinci kademe bankaların ve diğer finans kuruluşlarının istikrarlı ve kesintisiz işleyişini yeniden sağlayacak.

YABANCI MİSYONLARIN GÜVENLİĞİ TESİS EDİLECEK

Diplomatik misyonların ve yabancı şirketlerin güvenliğini tesis edecek, Dışişleri Bakanlığı da diğer devlet ve uluslararası kuruluşlarla sürekli iletişimin sürdürülmesini sağlayacak.

Kazakistan'daki olaylardan bir kare

KAYNAK: AA
YORUMLAR 16
 • Asaf 2 yıl önce Şikayet Et
  Aga şekle şelale bakar mısın? Tam Fetöcü suratı tam:))
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Halkın yanında olmaklazım
  Cevapla
 • bilmem 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu fetö işidir türkiye tecrübelerini paylaşırsa çok yerinde olur
  Cevapla
 • Msa 2 yıl önce Şikayet Et
  Dikkat edilmelidir aynı akaryakıt zamlar oyunu nu Türkiyede de oynayacaklar sadece içerideki hayinler ABD uşkları Rusya'dan değilde ABD den yardım isteyip ve ABD de bunu fırsat bilip Türkiye yi işgal eder aynen İrakta olduğu gibi ÇOK UYANIK OLMALI
  Cevapla
 • Sinan Şirin 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye deki hainler ona cesaret edemez 15 temmuzda gördüler hanyayı Konyayı
  Cevapla
 • Mahmud 2 yıl önce Şikayet Et
  Kazakistanı tamamen sarmış olan FETÖ yine işbaşında
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kudüs Seriyyeleri pusuya yatan işgalci askerleri etkisiz hale getirdi
Bir ülke daha TB2 SİHA'ları teslim aldı! Bakandan açıklama: Adanmışlığın bir simgesi