'Türkiye Avrupa Birliği'ne alınmasın diye her şeyi yapacağım'

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan isimlerden sağcı Valerie Pecresse, Türkiye ve Erdoğan karşıtı açıklamalarda bulundu. Pecresse'in açıklamaları Erdoğan'ın AB'yi eleştirmesinden sonra geldi.

GİRİŞ 03.03.2022 05:45 GÜNCELLEME 03.03.2022 05:45
Bu Habere 620 Yorum Yapılmış

Yunanistan'ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini'ye konuşan merkez sağcı Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı olarak aday gösterilen ve anketlerde Macron'u yakından takip ettiği görülen Valerie Pecresse, Türkiye karşıtı açıklamalarda bulundu.

"ENTEGRASYON DESTEĞİ GERİ ÇEKİLMELİ"

Pecresse, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde yeri olmadığını ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşı adımlar atacağını söyleyen Pecresse, "Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetine verilen herhangi bir entegrasyon desteğine karşı çıkılmalı" dedi.

"TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI ÇIKACAĞIM"

Pecresse, "Türkiye hükümetinin gözdağı vermesi beni etkilemiyor. Türkiye'nin AB'ye entegre olmasına karşı çıkacağım. Türkiye'ye şu an verilen adaylık öncesi yardımları sorgulayacağım" dedi.

Fransa ile Yunanistan'ın bir süre önce Akdeniz için yaptığı işbirliği adımlarını desteklediğini dile getiren Pecresse, "Türkiye bu işbirliğinin istikrarı bozacağını söylese de bu gerçeği yansıtmıyor" dedi.

ERDOĞAN AB'YE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Pecresse'in açıklamaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB üyeliği ile ilgili sözlerinin ardından geldi.

Bir savaşın içinde olan Ukrayna'nın AB üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerle ilgili olarak Erdoğan, Avrupa Birliği'ne tepki göstermişti:

"1959-1963, O günden bugüne maalesef Türkiye, Avrupa Birliği'ne kabul edilmedi. Şu anda tabii Ukrayna ile ilgili bir gündem oluştu, Ukrayna'yı Avrupa Birliği'ne alma süreci... Biz kimseyi tabii 'Avrupa Birliği'ne alın, almayın' böyle bir gayretin içerisine girmeyiz. Biz kendimizden sorumluyuz. Fakat şu anda Ukrayna’'yı Avrupa Birliği'ne alma gayretlerini de doğrusu takdirle karşılıyoruz. Bu güzel bir gelişmedir. Ama bu Avrupa Birliği üyelerine de ben diyorum ki; 'Acaba Türkiye'yi niçin Avrupa Birliği'ne hala almakta endişe ediyorsunuz, tereddüt ediyorsunuz veya almıyorsunuz.' NATO konusunda bizim duruşumuz zaten belli. Biz genişlemesine engel olan bir ülke değiliz, tam aksine biz NATO’da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 620
 • Yiğido 2 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğan ve Turkiyeye Dūşmqnlikla kinle nefretle kendinizi gundeme getiriyorsunuz iç siyasetinizdeki tek k9zunuz nefret
  Cevapla
 • Yiğido 2 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğan ve Turkiyeye Dūşmqnlikla kinle nefretle kendinizi gundeme getiriyorsunuz iç siyasetinizdeki tek k9zunuz nefret
  Cevapla
 • Sedat 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz daha güzelim TÜRKİYE mi gezemedik gavurun ülkesinin gezeceğiz.
  Cevapla
 • Busezon 2 yıl önce Şikayet Et
  Hahahahahaha Siz önce ab içinde kendi birlik ve beraberliğinizi bi sağlayın
  Cevapla
 • Neco 2 yıl önce Şikayet Et
  Ukrayna ya yaptığınız iyilikleri canlı izliyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'ın transfer listesindeki 3 isim ortaya çıktı!
Cüneyt Özdemir’den 'yalan muhalefeti'ne tepki