Mariupol Kasabı: 'Hastaneyi vurun' emrini veren Rus generalin kim olduğu belli oldu

Ukrayna makamları, Mariupol'de hamile kadın ve bebeklerin öldüğü doğum hastanesini ve 1000'den fazla sivilin sığındığı tiyatro binasını yok eden hava saldırılarının emrini Rus general Mikhail Mizintsev'in verdiğini iddia etti.

GİRİŞ 25.03.2022 13:36 GÜNCELLEME 25.03.2022 14:09
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

Ukraynalı yetkililer bir Rus generalini, savaşın en kötü vahşetlerinin çoğundan sorumlu tuttu ve ona "Mariupol Kasabı" adını verdi. Rus General Mikhail Mizintsev, bu hafta başlarında, kenti savunan Ukrayna birliklerinden teslim olmalarını talep ettiğinde operasyonun arkasındaki kişi olduğu ortaya çıktı. General, Mariupol'de hamile kadın ve bebeklerin öldüğü doğum hastanesini ve 1000'den fazla sivilin sığındığı tiyatro binasını yok eden hava saldırılarının emrinden sorumlu tutuldu. Mariupol Belediye Meclisi, 16 Mart'ta Rus bombardımanının hedefi olan Mariupol'deki tiyatro binasında 300 kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini açıkladı.

Ukrayna Sivil Özgürlükler Merkezi Başkanı Oleksandra Matviichuk, Rusya'nın Ulusal Savunma Kontrol Merkezi'ne başkanlık eden albayın fotoğrafını yayınlayarak, "Bu yüzü iyi hatırlayın. Adı Mikhail Mizintsev. Mariupol kuşatmasına liderlik ediyor. Doğum hastanesi ve tiyatro binasının bombalanmasını emreden oydu" dedi.

HAMİLE KADINLAR VE ÇOCUKLAR ÖLDÜ

Ukrayna'nın güneyindeki liman kenti Mariupol'de düzenlenen her iki saldırıda uluslararası toplum tarafından kınandı. İlkinde, bir doğum hastanesi havaya uçtu, acı içinde sedyeyle götürülürken görülenler de dahil olmak üzere çocuklar ve hamile kadınlar öldü. İkincisinde ise Rusya'nın hava saldırıları, çoğu çocuk ve yaşlı 1000'den fazla sivilin barınak olarak kullandığı tiyatro binasını yok etti.

Kurtarma operasyonları insani koridorlardan ayrılmaya çalışanlar da dahil olmak üzere, neredeyse sürekli hava saldırıları tarafından engellendi.

GÜZEL LİMAN KENTİ CEHENNEME DÖNDÜ

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, Rusya’nın saldırıları bir zamanlar güzel olan 430 bin nüfuslu bir şehir olan Mariupol'ü "cesetlerle ve yıkılmış binalarla dolu bir cehennem"  haline getirdi.

"SURİYE'DE DE SİVİLLERE SALDIRI EMRİ VERDİ"

Bununla birlikte, Matviichuk, Mizintsev'in "Suriye'deki şehirleri yok etme konusunda da büyük bir deneyime sahip" olduğunu öne sürdü.

Ukraynalı bir ordu sözcüsü Sergey Bratchuk da Mariupol'a yönelik devam eden saldırının Mizintsev tarafından "kişisel olarak kontrol edildiğinde" ısrar etti.

Bratchuk, "Doğum hastanesi, çocuk hastanesi, tiyatro salonu, sivillerin evlerinin bombalanması emrini veren o verdi. Suriye şehirlerini yok ettiği gibi Mariupol'u da yok eden o" dedi.

"MARİUPOL KASABI" OLARAK TANIMLANDI

Eski Ukraynalı diplomat Olexander Scherba ise  Mizintsev'i "Mariupol kasabı" olarak tanımladı.

Ukrayna'nın eski Avusturya büyükelçisi Scherba, Mizintsev’in, üniformasını giymediği için genç bir subaya "pislik" dediğini iddia ettiği ele geçirilen bir ses kaydı paylaştı.

RUSYA SİVİLLERE SALDIRDIĞINI HER DEFASINDA İNKAR ETTİ

Öte yandan Rusya, sivilleri asla hedef almadığını belirterek Mariupol'de yapılan iki saldırıyı da inkar etti. Rus yetkililer, kanlar içinde kalan hamile kadınların kriz aktörleri olduğunu ve hem doğum hastanesinin hem de tiyatro salonunun neo-Nazi birliklerine ev sahipliği yaptığını iddia etti.

Ancak Mizintsev'in, Ukrayna birliklerini "korkunç bir insani felaket" yaratmakla suçladığı Mariupol'daki operasyonlarda lider bir rol oynadığı doğrulandı.

KAYNAK: NTV
YORUMLAR 104
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  bu hastane ve tiyatro masalına inandınız mı resmen. rusya günler öncesi oranın silahlandığını açıklamıştı. bu fotolar da zelenskiy'nin dizisini çeken netflix yapımına benziyor.
  Cevapla
 • KADI 3 ay önce Şikayet Et
  Hayırdır bu Ukrayna koruyuculuğu da nereden çıkıyor yoksa sarışın ve mavi gözlü diye mi üzüldünüz adı üstünde savaş savaşta bebek te ölür kadın da tıpkı Suriye'de olduğu gibi . Ayrıca şu an ABD ile Rusya çarpışıyor ve ABD sütten şıkmış ak kaşık değil Ukrayna'yı savaşa sokan da Avrupa ve ABD 'dir.
  Cevapla
 • A. Gönültaş 3 ay önce Şikayet Et
  V. Putin bence
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  habere göre Bidenin oğlu Ukrayna da Biyolojik Laboratuvar a destek vermiş deniyor eğer bu doğruysa herşey de ortada Zelenskiy de gerçekten bir yahudi ise artık anlayın burada bir projeler var.. Ukrayna'da o laboratuvarları çalıştıran Kesin ABD Pfizer dir böylece bunlar bu bilinçli Rusya Ukrayna savaşı kargaşası sayesinde Ukrayna dan Genetik virüs Biyolojik silah kullanıp Yahudiler hariç dünyada herkesi kökünden kazıyıp sadece 500 milyon Yahudi ırkını ayakta bırakırlar SONRA da buna Rusya'nın üzerine yıkarlar aynen Çin'de Korona virüsü olayında olduğu gibi . Çin'de ki Korona virüsü ABD tarafından deneme sürümüydü bu sefer Ukrayna'dan çıkacak olan TEMİZLEME sürümü olur
  Cevapla
 • Aakil 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya kalleş ve korkaktır.erkek gibi savaşamaz gücü anca zayıf devletlere yeter.ingilizle,fransızla ne zaman savaşmısşa yenilmiştir.Almanıda içinde bulanan tatar ,azeri,çeçen dağıstanlı sayesinde yenebilmiştir.Gerçek bu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu, İngiliz'e şikayet etti, iş dünyasını hedef aldı: Erdoğan yine seçilirse...
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: 142 terörist etkisiz hale getirildi!